شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/12/06 10:07:00
سرویس فرهنگی
نوباوه وطن تاکید کرد:

فقدان نگاه جدی به موضوع مالکیت معنوی در کشور

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از فقدان نگاه جدی به موضوع مالکیت معنوی در میان مسئولان کشور، بر لزوم حمایت از پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری تاکید کرد.
فقدان نگاه جدی به موضوع مالکیت معنوی در کشور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از فقدان نگاه جدی به موضوع مالکیت معنوی در میان مسئولان کشور، بر لزوم حمایت از پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/289.jpg فقدان,نگاه,جدی,به,موضوع,مالکیت,معنوی,در,کشور Icana


"بیژن نوباوه وطن" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان به حمایت از مالکیت معنوی، گفت: موضوع مالکیت معنوی موضوعی است که باید در سطح کلان و از سوی تمام مسئولان نظام پیگیری شود و مجلس شورای اسلامی نیز در بعد قانونگذاری برای این موضوع باید وارد شود؛ اما متاسفانه نگاه جدی در میان مسئولان نسبت به این موضوع وجود ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس فقدان قانون در مورد مالکیت معنوی را موجب زیان دیدن تولیدکنندگان آثار هنری دانست و گفت: وقتی قانون خاصی در مورد حمایت از مالکیت معنوی وجود نداشته باشد، تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور متضرر می‌شوند و آثار آنان بدون هیچ حقوقی از سوی افراد سوءاستفاده‌چی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در مورد رعایت مالکیت معنوی، تصریح کرد: کسی در اهمیت قانونگذاری تردید ندارد؛ اما فرهنگ‌سازی درباره رعایت حقوق دیگران بویژه افرادی که محصولات فرهنگی تولید می‌کنند، اهمیت بالایی دارد و در حال حاضر کشور ما شرایطی دارد که می‌توان در کنار طرح قانون مالکیت معنوی به فرهنگ‌سازی در این مورد هم توجه شود.
طرحی برای قانونی شدن مالکیت معنوی در مجلس مطرح نیست
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از فراموش شدن موضوع مالکیت معنوی در کشور، گفت: متاسفانه بحث خاصی در مجلس برای قانونی شدن موضوع مالکیت معنوی وجود ندارد و هیچ طرح و لایحه‌ای در این مورد به دست کمیسیون فرهنگی نرسیده است و چیزی که حاکی از تصمیم گیری در این باره طی ماه‌های آتی باشد وجود ندارد، البته کمیسیون فرهنگی در این مورد مسئول است و باید در مورد این موضوع برنامه ریزی کند.
وی همچنین افزود: ایجاد حق تالیف و مالکیت معنوی علاوه بر اینکه مسیر قاچاق محصولات فرهنگی را سد می‌کند و موجب قانونمندی واردات کالاهای فرهنگی می‌شود، می‌تواند از فسادی که به علت واردات محصولات مسموم فرهنگی در کشور دامن زده می‌شود جلوگیری کند.
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet