هدر موبایل
1387/06/03 15:21:00
سرویس اقتصادی
رییس کل دیوان محاسبات کشور:

ارتقای سطح بهره‌وری دستگاه‌ها اولویت اول دیوان محاسبات است

رییس کل دیوان محاسبات کشورگفت: شناخت جایگاه و موقعیت و میزان اثرگذاری دیوان در عملیات مالی، ایجاد بهره‌وری و اثربخشی هزینه‌ها بایستی اولویت اول مدیران و کارکنان دیوان محاسبات باشد.

دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی در همایش منطقه‌ای مدیران کل شمال شرق دیوان محاسبات کشور گفت: پس از شکست دیدگاه ماتریالیستی و همزمان با طرح ایده‌ دهکده جهانی غرب، حکومت جمهوری اسلامی به عنوان الگویی زنده و پویا با تاریخی 1400 ساله و با عقبه‌ قوی فرهنگی و توحیدی پای به عرصه‌ ظهور گذاشت.

دکتر رحمانی‌فضلی تولید ثروت، ایجاد عدالت و رفاه و امنیت را یکی از ابعاد حکومت دینی دانست و گفت: بیت‌المال خمیر مایه امور دنیوی و هدفش تامین منفعت جامعه است و لذا صیانت از آن بسیار اهمیت دارد.

رییس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به این‌که منشأ زندگی و اداره امور دنیوی بر پایه‌ تولید، ثروت و سرمایه تحت عنوان بیت‌المال است، اظهار کرد: در کشورمان مطابق قوانین جمهوری اسلامی صیانت از آن بر عهده‌ی دیوان محاسبات گذاشته شده است که در واقع دیوان محاسبات هیات امنای جمهوری اسلامی است.

رحمانی‌فضلی تاکید کرد: نکته‌ی اساسی در تحقق این هدف بزرگ، داشتن خلوص نیت و انجام وظیفه برای رضایت حضرت حق است.

وی افزود: ما باید رابطه‌ی خود را با خداوند طوری تنظیم کنیم که فقط برای رضای او انجام وظیفه نماییم.

رحمانی فضلی در قسمتی دیگر از سخنان خود با اشاره به ماده یک قانون دیوان محاسبات کشور گفت: حفاظت از بیت‌المال دو رویکرد اساسی و کلیدی دارد؛ یکی ایجاد انضباط مالی و دیگری افزایش بهره‌وری و کارآمدی و اثربخشی هزینه‌هاست، که بایستی همه‌ی تلاش‌های دیوان در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و حسابرسی، در مسیر دستیابی به این دو عنصر کلیدی باشد.

رییس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه تصریح کرد: ما در بحث ایجاد انضباط مالی دو فعالیت عمده خواهیم داشت، نظارت و رسیدگی.

وی افزود:‌ دیوان محاسبات باید تلاش کند نظارت خود را به‌روز و آنلاین کند و شاخص‌ها و استانداردها را همراه با آموزش‌های لازم معرفی نماید.

وی گفت: عنصر دیگر در نظارت دیوان محاسبات مشورت و ارایه‌ی خدمات مشاوره‌ای به مدیران است و بایستی دیوان به آن تجهیز و با نظارت مشورتی، مدیران را کمک نماید تا مسیر را درست انتخاب نمایند.

رحمانی فضلی، اولویت بعدی دیوان محاسبات را ارتقای سطح بهره‌وری دستگاه‌ها دانست و اشاره کرد که همه‌ی روش‌ها، فنون و اسلوب باید به طریقی تنظیم و طراحی شود که منجر به ارتقای سطح بهره‌وری گردد و دستگاه‌ها بتوانند ضمن پایین آوردن هزینه‌ها، پروژه‌ها را با کیفیت بالا و استاندارد لازم در مدت زمان کوتاه‌تر انجام دهند.

رییس کل دیوان محاسبات اشاره کرد که در توسعه‌ی کشورمان، باید خودمان را باور و به توانایی‌های داخلی اعتقاد داشته باشیم و روی پای خود بایستیم.

رحمانی فضلی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با ایجاد فضایی بانشاط در دیوان محاسبات و عمل بر پایه‌ی اخلاق، معنویت، برنامه‌ریزی، آموزش، پژوهش، استفاده از تکنولوژی اطلاعات و انفورماتیک همانند چشمه‌ی جوشانی از خلاقیت، بستری را برای ایجاد انضباط مالی که لازمه‌ی تحقق عدالت است در کشور مهیا نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet