هدر اصلی
1389/12/07 18:52:42
سرویس اجتماعی
رضا حسینی هشدار داد

محیط زیست شهر بایک در معرض تهدید آلودگی آرسنیک

نایب رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: آلودگی‌های ناشی از فعالیت کارخانه‌های ذوب مس، محیط زیست شهر بابک را تهدید می‌کند.
محیط زیست شهر بایک در معرض تهدید آلودگی آرسنیک نایب رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: آلودگی‌های ناشی از فعالیت کارخانه‌های ذوب مس، محیط زیست شهر بابک را تهدید می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/905.jpg محیط,زیست,شهر,بایک,در,معرض,تهدید,آلودگی,آرسنیک Icana

"مصطفی رضاحسینی" اظهار داشت: با وجودی که سهامداران شرکت ملی مس ایران از خطرات سم آرسنیک مطلعند، سه سال است که پی‌گیری‌های همه‌جانبه در خصوص مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی و خطرات جانی که مرم منطقه شهر بابک و پرسنل شاغل در مجتمع مس سرچشمه را تهدید می‌کند، به نتیجه مطلوب نرسیده است.

نماینده مردم شهر بابک با انتقاد از عدم همراهی معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معدن (ایمیدرو) در این زمینه، از عملکرد مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این ارتباط تشکر کرد.

وی با اشاره به نشست اخیر کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: این کمیته با توجه به اینکه همکاری لازم از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران و سازمان ایمیدرو صورت نگرفته، از سوی کمیسیون صنایع و معادن و به پیشنهاد اینجانب، به منظور احقاق حقوق مردم و پاسخگویی به حوادث رخ داده تشکیل شده است.

نایب رییس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن هدف از این اقدام را رسیدگی به وضعیت اسف‌بار آلودگی محیط زیست در شهرستان شهر بابک بوی‍ژه شهر خاتون آباد و روستاهای اطراف کارخانه ذوب مس خاتون آباد دانست که تاکنون و طی  5سال گذشته منجر به نابودی 30 هزار راس دام منطقه شده و اثرات جبران ناپذیری بر محیط زیست، حیات وحش، کشاورزی و دامداری داشته است.

وی کشته و مجروح شدن چندین نفر از پرسنل مجتمع مس سرچشمه بر اثر ریزش مواد مذاب بر روی حادثه دیدگان را ازجمله مواردی دانست که پاسخ جدی از سوی مسئولان به آن داده نشده است.

نماینده مردم شهر بابک که بیشترین فعالیت‌های استخراج و تولید معدنی مس در حوزه انتخابیه وی صورت می‌گیرد، متذکر شد: اتفاقاتی نظیر تحصن و تجمع از سوی مردم و ایجاد مشکلات کاری در مجتمع مس شهر بابک و سرچشمه در کنار روند کند اجرای پروژه ها موجب فرار سرمایه‌گذاران و عقیم ماندن پروژه‌ها، شده است.

وی عملکرد نامطلوب مجموعه وزارت صنایع و معادن را چراغ سبزی برای این قبیل تحرکات دانست که باید اقدام جدی و عاجل برای رفع آن صورت گیرد.

نایب رییس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن حادثه آتش سوزی در معدن مس میدوک و مجتمع مس شهر بابک که بنا به اطلاعات دریافتی قریب به 2 میلیارد تومان خسارت وارد نموده است را از جمله مسائلی عنوان کرد که باید به آن رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه 2 بار مکاتبه اینجانب با شرکت ملی مس در این خصوص منجر به هیچ جوابیه‌ای از سوی آنان نشده است، خاطرنشان ساخت: معرفی مسببین و متخلفین این حوادث و اتفاقات، با همکاری قوه قضائیه منجر به استیفای حقوق خواهد شد و مردم طعم شیرین توسعه صنعتی که جایگزین کشاورزی و دامداری گردیده را خواهند چشید.

نماینده مردم شهربابک با بیان اینکه گازها و غبارهای سمی رها شده در محیط از جمله ماده سمی و فوق خطرناک آرسنیک است، متذکر شد: اگر مجریان و متولیان کارخانه ذوب خاتون آباد در زمان احداث و اجرا با وجدان بیدار و در راستای منافع مردم و کشور حرکت می‌کردند، شاهد بروز مسائلی از این دست نبودیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet