هدر اصلی
1389/12/14 10:47:12
سرویس اقتصادی
مصباحی‌مقدم با پیش‌بینی تورم 15درصدی در سال90:

کاهش نرخ سود بانکی به معنی حذف ربا نیست

رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، با پیش‌بینی تورم کمتر از ۱۵ درصد در سال آینده گفت: البته با توجه به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، به‌طور طبع تورمی افزون بر تورم موجود خواهیم داشت.
کاهش نرخ سود بانکی به معنی حذف ربا نیست رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، با پیش‌بینی تورم کمتر از 15 درصد در سال آینده گفت: البته با توجه به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، به‌طور طبع تورمی افزون بر تورم موجود خواهیم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/475.jpg کاهش,نرخ,سود,بانکی,به,معنی,حذف,ربا,نیست Icana

"غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با یادآوری این که تورم از 8.2 درصد اواسط امسال، هم اکنون به بیش از 10 رسیده  است، پیش‌بینی کرد که در سال آینده تورم به 15 درصد برسد.پ

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در باره حذف ربا را از معاملات بانکی تأکید کرد: آنچه مدنظر است اصلاح قانون بانکداری بدون ربا است.

وی با بیان این که از زمان تصویب قانون بانکداری در کشور 26 سال می‌گذرد، ادامه داد: با توجه به قدیمی شدن این قانون، جا دارد که بازنگری و ابزارهای جدیدی در آن قید شود.

تسهیلات بانکی بدتر از ربا

مصباحی مقدم یادآور شد: هم‌اکنون آیین‌نامه‌های این قانون به گونه ای است که امکان صوری عمل کردن را پدید آورده است؛ از این قانون دیگر نمی شود انتظار یک بانکداری بدون ربا را داشت، بر این اساس می توان گفت ربا هنوز از عملکرد قانون حذف نشده است و گاهی حتی بدتر از ربا هم وجود دارد و مبالغی به عنوان تسهیلاتی بانکی گرفته شده اما در جای دیگری مصرف می شود.

وی، این مسئله را نوعی تصرف در مال غیر، بدون اذن دیگری و اقدامی غاصبانه خواند و افزود:‌ هر گونه سود و منفعتی هم که اینجا وجود داشته باشد، باید برای صاحب مال باشد نه تولیدکننده و فعال اقتصادی.

کاهش نرخ سود سپرده گذاری، ربا را از بین نمی برد

مصباحی‌مقدم با تأکید بر این که در اصلاحات جدید باید به کاهش نرخ سود بانکی توجه شود، ادامه داد: کاهش سود به معنای حذف ربا نیست؛ ربا چه یک درصد و چه 20 درصد ربا است، آنچه اهمیت دارد این است که سود برای سپرده گذاری ناشی از عملیات های اقتصادی و سودآوری باشد که از فعالان اقتصادی گرفته می شود و به سپرده گذاران، سود می رساند.

به گفته وی، اگر چنین باشد بانکداری بدون ربا است، اما در غیر این صورت کم و زیاد کردن نرخ سود سپرده گذاری، ربا را از بین نمی برد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، همچنین در باره اعتقاد رئیس کل بانک مرکزی به این که کاهش سود بانکی به سه تا چهار درصد، موجب حذف کامل ربا می شود، اظهار کرد: این نظرها یک مسامحه در درک و فهم مسئله ربا است.

سود تسهیلات بانکی باید سرمایه گذاری را تشویق کند

مصباحی مقدم‌ ادامه داد: اگر ربای سه تا چهار درصدی هم داشته باشیم، باز هم ربا است، مهم این است که سود تسهیلات بانکی باید کاهش یابد که برای تولیدکنندگان با صرفه  باشد تا کسانی را که تسهیلات می گیرند، به سرمایه گذاری تشویق کند، اما این کاهش به معنای قرض الحسنه است؛ قرض‌الحسنه هم زمانی است که عینا خود قرض بازگردانده شود.

وی با بیان این که وثیقه بانکی باید هزینه عملیات خودش را از قرض گیرنده بگیرد که این هزینه حداکثر 1.5 تا دو درصد می شود نه بیشتر، افزود: اگر دو درصد سود هم برای سیستم بانکی داشته باشد آن سود حرام است؛ در حالی که قرض الحسنه هیچ سودی ندارد و فقط هزینه عملیات را می تواند از گیرنده تسهیلات یا قرض بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 90 تأکید کرد: البته منظور این نیست که نظام بانکی فقط باید قرض الحسنه باشد؛ نظام بانکی می‌تواند افزون بر قرض الحسنه به نیازمندان، سپرده گذاری سودآور داشته باشد، اما سودی که ناشی از عملیات اقتصادی باشد نه سود پولی که ربا را مسجل می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet