شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/05/22 07:57:00
سرویس سیاسی

محمدی: ایران و اروگوئه زمینه‌های مشترک فراوانی برای توسعه همکاری‌ها دارند

محمود محمدی در دیدار نماینده مجلس سنای جمهوری اروگوئه اظهار داشت: دو کشور زمینه‌های مشترک فراوانی برای توسعه همکاری‌ها و تبادل نظر پیرامون رویدادهای مهم جهانی دارند.

آقای لاراگیلن نماینده مجلس سنای جمهوری اروگوئه ظهر امروز دوشنبه (22/5/86) با آقای محمود محمدی رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خانه ملت در این دیدار آقای محمود محمدی با اشاره به رویکرد فعال سیاست خارجی جمهوری اسلامی در گسترش بیش از پیش روابط و همکاری‌ها با کشورهای حوزه آمریکای لاتین، اروگوئه را کشوری پویا و مهم در این منطقه دانست و بر اهمیت توسعه همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های سیاسی - اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

وی همچنین به نقش پارلمان‌ها بویژه گروه‌های دوستی پارلمانی در ترغیب و تسهیل این همکاری‌ها اشاره کرد و افزایش روابط و همکاری‌های بین مجلس شورای اسلامی و مجلسین سنا و نمایندگان اروگوئه را خواستار شد.

آقای محمدی در ادامه مواضع اروگوئه در قبال مسایل بین المللی و خاورمیانه‌ای را واقع بینانه برشمرد و اظهار داشت: دو کشور زمینه‌های مشترک فراوانی برای توسعه همکاری‌ها و تبادل نظر پیرامون رویدادهای مهم جهانی دارند.

وی همچنین با اشاره به مساله هسته‌ای کشورمان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت کامل بین المللی به استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای که حق قطعی هر کشور عضو ان پی تی است ادامه می‌دهد و فشارهای آمریکا در این زمینه مانع احقاق این حق ملت ایران نخواهد شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تنها کشور بزرگ در منطقه خاورمیانه است که در مقابل سلطه طلبی آمریکا ایستاده است و از استقلال و حاکمیت سیاسی تمام کشورهای ستم‌دیده منطقه و جهان حمایت می‌کند.

در ادامه این دیدار همچنین آقای گیلن لارا نماینده مجلس سنای اروگوئه، زمینه‌های مشترک برای توسعه ارتباطات و همکاری‌های بین کشورش و جمهوری اسلامی ایران را بسیار متنوع ذکر کرد و خواستار حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی در گسترش این همکاری‌ها شد.

وی علاقمندی دولت‌های دو کشور برای توسعه روابط در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی را فرصت مناسبی برای بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود دانست و بر لزوم استفاده کامل از این فرصت تاکید کرد.

وی رفت و آمدهای سیاسی و پارلمانی را در افزایش شناخت و افزایش امکان ارتقای مناسبات و همکاری‌ها مهم خواند و استمرار این رفت و آمدها را خواستار گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet