اربعین حسینی
1390/01/24 09:57:06
سرویس اقتصادی
کاتوزیان با هشدار جدی در باره خطر کاهش تولید نفت:

ادامه سیاست‌ کنونی، ایران را به واردکننده نفت تبدیل می‌کند

رئیس کمیسیون انرژی با تأکید بر این که کاهش تولید ۷۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران برای مسئولان یک هشدار جدی است، گفت: با ادامه سیاست‌های کنونی در حوزه نفت، سوء مدیریت‌ها و غفلت از سرمایه‌گذاری برای تولید صیانتی، در مدت هفت سال به وارد کننده نفت تبدیل می‌شویم.
ادامه سیاست‌ کنونی، ایران را به واردکننده نفت تبدیل می‌کند رئیس کمیسیون انرژی با تأکید بر این که کاهش تولید 72 هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران برای مسئولان یک هشدار جدی است، گفت: با ادامه سیاست‌های کنونی در حوزه نفت، سوء مدیریت‌ها و غفلت از سرمایه‌گذاری برای تولید صیانتی، در مدت هفت سال به وارد کننده نفت تبدیل می‌شویم. https://cdn.icana.ir/d/019/833.jpg ادامه,سیاست‌,کنونی،,ایران,را,به,واردکننده,نفت,تبدیل,می‌کند Icana

"حمیدرضا کاتوزیان" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)  با تأکید بر نیازمندی صنعت نفت کشور به سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید صیانتی، تصریح کرد: اگر امسال هم مانند سال گذشته هیچ بودجه‌ای برای توسعه ذخایر نفت و گاز اختصاص پیدا نکند، با کاهش شدید تولید مواجه خواهیم شد که ممکن است این کاهش به طور میانگین تا 100هزار بشکه در روز هم برسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اگر همچنان از سرمایه‌گذاری در صنعت نفت غفلت شود، ایران در مدت هفت سال آینده، وارد کننده نفت خواهد شد، افزود: تولید نفت هم اکنون با آنچه در برنامه چهارم توسعه مصوب شده بود یک میلیون بشکه فاصله دارد و تنها دلیل این شکاف عمیق به غفلت از سرمایه‌گذاری برای تولید صیانتی نفت باز می‌گردد.

 

کاهش 70 هزار بشکه‌ای تولید نفت یک هشدار جدی است

رئیس کمیسیون انرژی، در باره گزارش کمیسیون انرژی از کاهش 72 هزار بشکه‌ای تولید نفت در کشور اظهار کرد: متأسفانه به علت بی‌توجهی به تولید صیانتی نفت، نه تنها به افزایش یک میلیون بشکه‍‌ای تولید نفت در پایان سال 88 نرسیدیم، بلکه به طور میانگین تولید نفت کشور 72 هزار بشکه کاهش یافت که این یک هشدار جدی برای مسئولان نظام درباره سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز است.

وی با بیان این که برنامه چهارم توسعه دولت را موظف کرده بود تا پایان سال 88 تولید نفت را یک میلیون بشکه افزایش دهد، تأکید کرد: به علت عدم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، نه تنها  این هدف برنامه چهارم توسعه محقق نشد، بلکه امروز شاهد کاهش تولید 72 هزار بشکه‌ای نیز هستیم و اگر این روند ادامه پیدا کند ظرف مدت هفت سال آینده وارد کننده نفت خواهیم شد.

 

سوء مدیریت علت اصلی کاهش تولید نفت

کاتوزیان با بیان این که دولت موظف بود در سال 89 افزون بر هشت هزار میلیارد تومان برای توسعه صنعت نفت در اختیار وزارت نفت قرار دهد، از پرداخت نشدن این مبلغ انتقاد کرد و گفت: در پرداخت نشدن اعتبار مصوب مجلس برای کمک به توسعه صنعت نفت، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری کوتاهی کرده است و این کم کاری نتایج نامطلوبی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

وی همچنین افزود: امروز شرایط اقتصادی جهان به گونه‌ای نیست که بتوان با اطمینان کامل از تکیه بر درآمدهای نفتی و گازی سخن گفت و تمام برنامه‌های کشور را بر اساس فروش نفت قرار داد، بنابر این در چنین بازاری به هیچ وجه صلاح نیست که با سیاست‌گذاری غلط، افرادی مانع از سرمایه‌گذاری در حوزه نفت شوند.

 

ایران 1397 نفت وارد می‌کند؟!!

نماینده مردم تهران با بیان این که خطر واردات نفت در صورت تداوم سیاست‌های کنونی وجود دارد، تصریح کرد: اقتصاد کشور ما وابستگی زیادی به نفت دارد و صنعت نفت هم برای ادامه حیات خود، در سال های برنامه پنجم، سالانه به دست کم 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و  باید توجه داشت که اگر در این حوزه سرمایه‎‌گذاری کافی انجام ندهیم، ظرف مدت کوتاهی که به هفت سال هم نمی‌رسد مجبور به واردات نفت خواهیم بود.

کاتوزیان یادآور شد: تراز واردات و صادرات گاز ایران با وجود این که دومین کشور دارند ذخایر گازی جهان است، منفی است و گاز وارد می‌کند؛ ایران 8 درصد کل ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد، اما به علت برخی مسائل، تراز گازی ما منفی است و بیشتر از این که گاز صادر کنیم، وارد می‌کنیم پس دور از ذهن نیست که در صورت عدم سرمایه‌گذاری در حوزه نفت تبدیل به وارد کننده نفت نیز بشویم.

 

کمیسیون انرژی برای حمایت از نفت، از سئوال و استیضاح هم استفاده می‌کند

رئیس کمیسیون انرژی با تأکید بر این که این کمیسیون برای حمایت از صنعت نفت از تمام ابزارهای نظارتی خود استفاده‌ می‌کند، افزود: تمامی اعضای کمیسیون انرژی در حمایت از صنعت نفت جدی هستند و معتقدند که این صنعت برای ادامه حیات نیاز توجه جدی و سرمایه‌گذاری کافی است، از همین رو با تمام توان و با استفاده از ابزارهای نظارتی خود مانند تذکر و سئوال و استیضاح از این صنعت حمایت می‌کنند.

به گزارش خانه ملت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت به تازگی در اظهار نظری کاهش تولید نفت کشور را تأیید کرده است.

محسن خجسته‌مهر با تأکید بر نقش دو عامل بودجه و پتانسیل تولید میدان در تحقق برنامه‌های نگهداشت و افزایش تولید نفت گفت: بخشی از این کاهش تولید به طور قطع مربوط به پتانسیل میدان‌ها است که از ویژگی‌های ذاتی میدان حاصل می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet