شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1390/02/02 11:57:00
سرویس سیاسی
سید عماد حسینی:

مسئولان جلوی فعالیت‌های انتخاباتی زود هنگام را بگیرند

سخنگوی کمیسیون انرژی با تاکید براینکه نیازمند حضور نیروهای متخصص در مجلس هستیم، گفت: مجلس به تخصصی بودن نیاز دارد و تصمیم گیری کارشناسی شده نیازمند حضور نیروهای متخصص در مجلس است چرا که مجلس یک دانشگاه فکری است که برای همه ملت تصمیم می گیرد.
مسئولان جلوی فعالیت‌های انتخاباتی زود هنگام را بگیرند سخنگوی کمیسیون انرژی با تاکید براینکه نیازمند حضور نیروهای متخصص در مجلس هستیم، گفت: مجلس به تخصصی بودن نیاز دارد و تصمیم گیری کارشناسی شده نیازمند حضور نیروهای متخصص در مجلس است چرا که مجلس یک دانشگاه فکری است که برای همه ملت تصمیم می گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/346.jpg مسئولان,جلوی,فعالیت‌های,انتخاباتی,زود,هنگام,را,بگیرند Icana

به گزارش خبرگزار ی خانه ملت(www.icana.ir) "عماد حسینی" نماینده قروه و دهگلان  به همراه  "جواد جهانگیرزاده" نماینده ارومیه شب گذشته - اول اردیبشهت - با حضور در برنامه زنده  تلویزیونی دیروز امروز فردا به مناظره پیرامون اصلاح بخشی از قانون انتخابات(اصلاح تبصره 2 ماده 28 قانون انتخابات که طرح آن هفته گذشته درمجلس مصوب و به شورای نگهبان فرستاده شد) پرداختند.

حسینی  که جز موافقان این طرح بود دراین مناظره درپاسخ به سوال مجری برنامه که چرا مجالس همیشه چند ماه مانده به انتخابات به فکر اطلاح قانون انتخابات می افتند با بیان اینکه این ایرادی قابل ملاحظه است اظهار داشت: این طرح از سال 89 مطرح است اما به دلیل تعدد طرح ها و لوایح و در نوبت قرار گرفتن آنها  آغاز بررسی طرح در صحن علنی مجلس به طول می انجامد.

وی ادامه داد: اما به طور کلی درهمه مجالس با توجه به شرایط کشوراصلاحاتی  برای قانون انتخابات وجود داشته و نمی توان ایراد گرفت که چرا مجالس اقدام به اصلاح قانون انتخابات می کنند، ورود مجلس به این بحث به عنوان یک نهاد قانون گذار که متشکل از فراکسیون ها و کمیسیون های تخصصی است ضروری است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شرط مدرک تحصیلی برای ورود به مجلس درابتدای انقلاب تا به امروز را با توجه به شرایط  کشورمتفاوت  دانست و گفت: اوایل انقلاب تنها سواد خواندن و نوشتن کافی بود و این شرط در دوره های بعدی تغیرر و ارتقاع یافت.

حسینی با بیان اینکه شرط ثبت نام کاندیدای نمایندگی در مجلس هفتم به لیسانس تغییر یافت گفت: سال 89 و در مجلس هشتم در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مقررشده بود تا شرط ثبت نام کاندیدا فوق لیسانس و 5 سال سابقه کار اجرایی در دستگاه های دولتی باشد که پس از مخالفت  شورای نگهبان با آن در اصلاحیه ای مجدد مجلس شرط 5سال سابقه کار اجرایی را حذف کرد اما شرط مدرک کارشناسی ارشد به قوت خود باقی است.

حسینی تاکید کرد: مجلس به تخصصی بودن نیاز دارد، مجلس نمی تواند تصمیمات فله ای و آنی بگیرد  و تصمیم گیری کارشناسی شده نیازمند حضور نیروهای متخصص در مجلس است چرا که مجلس یک دانشگاه فکری است که برای همه ملت تصمیم می گیرد.

وی با طرح این سوال که هدف از وضع قانون چیست؟گفت: قانون برای حل مشکلات وضع می شود،آیا هرچه علمی تر و کارشناسی تر باشد بهتر است یا در آن واحد و بدون فکر کارشناسی تصویب شود؟

حسینی با تصریح بر اینکه مردم ما همیشه درست انتخاب کرده اند گفت: ما باید بستر خوب انتخاب کردن را برای مردم فراهم کنیم در حال حاظرتعداد دارندگان لیسانس در مجلس بسیار کم تر از کارشناسی ارشد و دکترای است و این نشان دهنده گرایش مردم است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید براینکه تصمیمات مجلس باید با درایت گرفته شود گفت: اگر کمیسیونی به نام انرژی در مجلس وجود دارد بهتر است تحصیلات اعضای آن مرتبط  با موضوع انرژی باشد، نمایندگانی می توانند تصمیمات درست تر و بهتری را بگیرند که تحصیلات مرتبط با موضوع مورد بحث داشته باشند.

حسینی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه که چرا هردوره نمایندگی برای نمایندگانی که مدرک کارشناسی دارند یک مقطع تحصیلی حساب می شوند و مجاز به شرکت درانتخابات مجلس هستند اما مقامات دیگری که سابقه کار اجرایی دارند نمی تواند از این شرط استفاده کنند(اشاره به تبصره 3 ماده 28 قانون انتخابات مجلس که در آن ذکر شده هر دوره نمایندگی یک مقطع تحصیلی محسوب می شود) گفت:بنده موافق این هستم که یک تبصره به این قانون اضافه شود و این حق برای جانبازان و ایثارگران منظور شود.

این نماینده مجلس که بر تخصصی بودن مجلس و تصمیمات آن تاکید داشت در پاسخ به بخشی از اظهارات جواد جهانگیر زاده دیگر نماینده مجلس که گفته بود درهمه مجالس نهاد ی به نام مرکز پژوهش ها وجود دارد که در آن کارشناسان و متخصصانی  حضور دارند که در تصمیم گیری ها اثر گذارند گفت: مردم به نمایندگان رای داده اند نه به کارشناسانی که در مرکز پژوهش ها کار می کنند  و اگرنماینده ای با تحصیلات پایین به مجلس بیاد و از عهده تصمیم گیری های مهم برنیاید مدیون رای مردم است.

وی همچنین در پاسخ به بخشی از اظهارات" سید صولت مرتضوی "معاون سیاسی وزارت کشور که مهمان تلفنی برنامه بود مبنی بر اینکه شرط مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد برای کاندیدای انتخابات مجلس ایجاد محدود یت در انتخاب مردم است و کاهش مشارکت عمومی را به همراه دارد اظهار داشت:آیا انتخاب نخبگان مشارکت عمومی را کاهش می دهد؟مردم ما موافق نخبه گرایی هستند و نوع انتخاب آنها در انتخابات های گذشته این موضوع را ثابت کرده است.

 

مسئولان جلوی فعالیت های زود هنگام انتخاباتی را بگیرند

حسینی درادامه این برنامه در پاسخ به سوال مجری که چرا نمایندگان طرحی برای جلوگیری از فعالیت های زودهنگام انتخاباتی نمی دهند ضمن استقبال از این پیشنهاد گفت:درابتدای کار دوره 4 ساله مجالس به دلیل آنکه هنوز هیچ کمیسیون و فراکسیونی شکل نگرفته و هیچ طرح و لایحه ای وجود ندارد مجلس در آغاز کار خود چند ماهی را از دست می دهد و در سال آخر نیز فعالیت های زود هنگام انتخاباتی موجب دل مشغولی نماینده و مانع از فعالیت موثر او در حوزه انتخابیه و در مجلس می شود.

وی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید جلوی این مسئله را بگیرند گفت:از آقای مرتضوی می خواهم احساس را کنار بگذارد و هر چه سریعترقانون جامع انتخابات را آماده کنند تا این مشکلات حل شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس گفت: انتخابات مجلس زمانی می تواند استانی شود که تکلیف قانون احزاب و قانون انتخابات شوراها مشخص شود،درحال حاظر بسیاری از کارهایی که نمایندگان انجام می دهند وانتظاراتی که در حوزه های انتخابیه از نمایندگان وجود دارد وظیفه یک نماینده نیست.

وی همچنین در خصوص اولویت های کمیسون انرژی به عنوان یکی از کمیسیونهای اقتصادی مجلس در سال جهاد اقتصادی گفت:مجلس در سال 89 سه قانون اقتصادی مهم اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی ،تصویب برنامه پنجم توسعه و اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها را دنبال کرد ومعتقدم  در سال 90 باید تلفیقی از این سه قانون را دنبال کند.

حسینی افزود:مجلس در ابتدای سال کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی تشکیل  داد تا در آن تصمیمات تخصصی تر گرفته شود و راهکارهایی عملی برای اجرای قوانین اقتصادی ارائه دهد.

وی در پایان خاطرنشان ساخت :آنچه توسط قانون گذاراعلام می شود باید از سوی مجری به دقت انجام شود به خصوص در حوزه های اقتصادی ضرورت بیشتری احساس می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet