ایام محرم 1398
1390/02/02 13:24:18
سرویس سیاسی
سخنگوی شورای نگهبان:

تغییر قانون انتخابات در سال پایانی مجلس هشتم به مصلحت نیست

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر مخالفت شورای نگهبان با طرح ارتقاء مدرک تحصیلی نامزدهای انتخابات مجلس، خاطرنشان ساخت: با توجه به فضای جامعه و تعداد تحصیل کنندگان کشور،‌ این لایحه، شرایطی را ایجاد خواهد کرد که شاهد بروز تعبیض ناروایی خواهیم بود
تغییر قانون انتخابات در سال پایانی مجلس هشتم به مصلحت نیست سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر مخالفت شورای نگهبان با طرح ارتقاء مدرک تحصیلی نامزدهای انتخابات مجلس، خاطرنشان ساخت: با توجه به فضای جامعه و تعداد تحصیل کنندگان کشور،‌ این لایحه، شرایطی را ایجاد خواهد کرد که شاهد بروز تعبیض ناروایی خواهیم بود https://cdn.icana.ir/d/019/940.jpg تغییر,قانون,انتخابات,در,سال,پایانی,مجلس,هشتم,به,مصلحت,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "عباسعلی کدخدایی" سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با دلایل مخالفت شورای نگهبان با طرح ارتقاء مدرک تحصیلی نامزدهای انتخابات مجلس، گفت: در نوبت اول که این مصوبه به صورت دوفوریتی به شورای نگهبان ارسال شد، به طور عمده شامل مباحث کلی بود که با مصوبه مجلس ششم مشابهت داشت، در مجلس ششم نیز شاهد درخواست ارتقاء مدرک تحصیلی نامزدهای انتخابات مجلس بودیم.

سخنگوی شورای نگهبان، افزود: اعضای شورای نگهبان معتقد بودند،  با توجه به فضای جامعه و تعداد تحصیل کنندگان کشور،‌ این لایحه، شرایطی را ایجاد خواهد کرد که شاهد بروز تعبیض ناروایی خواهیم بود. به هر حال نمایندگی حقی است که باید با یک شرایط حداقلی برای همه افراد جامعه که از صلاحیت قانونی برخوردار هستند، فراهم شود.

وی با بیان این نکته که دلیل مخالفت شورای نگهبان با این طرح منوط به  بند 9 اصل سوم قانون اساسی است،‌ تصریح کرد: در صورتی که به طور مکرر شاهد تغییر قانون انتخابات باشیم، به نحوی مانع داوطلب شدن برخی افراد علاقه‌مند به حضور در مجلس شده‎ایم،‌ نکته‎ای که موجب بروز تبعیض ناروا خواهد شد.

کدخدایی، افزود: با توجه به تاریخ انتخابات مجلس که در تاریخ 12 اسفند سال 90  از سوی وزارت کشور معین شده است،‌ در صورت تصویب و اجرایی شدن مراحل ابلاغ این طرح، بدون شک طرح ارتقاء مدرک تحصیلی نامزدهای انتخابات مجلس لازم‎الاجرا خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که " آیا ضرورتی برای هماهنگی  شورا و مجلس در خصوص قوانین انتخاباتی احساس نمیشود تا شاهد بروز تغییرات مداوم در قانون انتخابات مجلس نباشیم؟"، گفت: ما نیازمند یک قانون جامع انتخابات هستیم. در سال‌های پایانی مجلس شاید مصلحت ایجاب نکند که قانون انتخابات را به صورت مقطعی و موردی اصلاح کنیم، بر همین اساس نیازمند یک قانون جامع برای انتخابات هستیم.

برنامه "امروز، دیروز، فردا" با حضور "عماد حسینی" و "جواد جهانگیرزاده" و همچنین "عباسعلی کدخدایی" سخنگوی شورای نگهبان و "سیدصولت مرتضوی" معاون سیاسی وزارت کشور، دیشب- اول اردیبهشت- به بررسی موضوع " اصلاح تبصره 2 ماده 28 قانون انتخابات" پرداخت.

اصل سوم قانون اساسی به این موضوع که دولت موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد،‌ اشاره دارد و در بند نهم این اصل آمده است: رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه،‌در تمام زمینه‎های مادی و معنوی.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet