خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/02/02 15:17:47
سرویس سیاسی
نتیجه بررسی بودجه بخش کشاورزی از سوی مرکز پژوهش‌ها:

لایحه بودجه 90 با اهداف برنامه پنجم در بخش کشاورزی مغایرت دارد

مرکز پژوهشهای مجلس با انتشار گزارشی که به بررسی وضعیت بودجه بخش کشاورزی در لایحه بودجه ۹۰ اختصاص دارد، ضمن بیان برخی مغایرت‌های این لایحه با برنامه پنجم به دولت پیشنهاد داده است در اولین گام برای کمک به کشاورزان، تدبیری برای مقابله با واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی اتخاذ کند.
لایحه بودجه 90 با اهداف برنامه پنجم در بخش کشاورزی مغایرت دارد مرکز پژوهشهای مجلس با انتشار گزارشی که به بررسی وضعیت بودجه بخش کشاورزی در لایحه بودجه 90 اختصاص دارد، ضمن بیان برخی مغایرت‌های این لایحه با برنامه پنجم به دولت پیشنهاد داده است در اولین گام برای کمک به کشاورزان، تدبیری برای مقابله با واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی اتخاذ کند. https://cdn.icana.ir/d/019/2908.jpg لایحه,بودجه,90,با,اهداف,برنامه,پنجم,در,بخش,کشاورزی,مغایرت,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با انتشار گزارشی نظر خود را درباره اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه بودجه سال 1390 منتشر کرده است.

مرکز پژوهش‌ها در این گزارش با اشاره به سهم بخش کشاورزی در بودجه سال‌جاری کشور آورده است: لایحه بودجه، با توجه به افزایش قابل توجه بودجه تملک دارایی سرمایه‌ای و کل بودجه بخش کشاورزی از نظر افزایش‌های صورت گرفته مثبت ارزیابی می‌شود. البته بروز آثار اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها قسمتی از افزایش اعتبارات بخش کشاورزی و منابع طبیعی را خنثی خواهد کرد.

مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود ضمن اعلام مغایرت میان اهداف برنامه پنجم توسعه و بودجه 90 در بخش کشاورزی، تصریح کرد: لایحه بودجه سال 1390 می‌باید در راستای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه باشد، اما به نظر می‌رسد اکثر برنامه‌ها و طرح‌های پیشنهادی ادامه اهداف برنامه چهارم توسعه بوده، با این تفاوت که اعتبارات تخصیص یافته به آنها افزایش یا کاهش داشته است، به همین دلیل تامین کننده اهداف کمی قانون برنامه پنجم توسعه نخواهد بود.

این گزارش همچنین می‌افزاید: با توجه به فرصت 6 ماهه معین شده در ماده (217) برنامه پنجم توسعه برای تهیه بسته‌های اجرایی، لایحه بودجه 90 را می‌توان تداوم برنامه چهارم با افزایش مبالغ مصوب دانست و به نظر می‌رسد مانند لایحه‌ بودجه سال‌های گذشته، مبالغ پیشنهادی افزایش یافته است و همین موجب خواهد شد تا تخصیص اعتبار به این بخش کمتر از میزانی باشد که در بودجه مصوب می‌شود.

 

کنترال واردات گام اول دولت در کمک به کشاورزان

مرکز پژوهش‌ها در ادامه گزارش خود چند پیشنهاد در مورد بودجه بخش کشاورزی ارائه کرده و به دولت پیشنهاد کرده است علاوه بر اینکه  100 درصد اعتبارات کشاورزی مقرر در اعتبارات استانی را برای سال 1390 تخصیص دهد، اعتبارات عمرانی بخش کشاورزی را که در قالب اعتبارات متفرقه مقرر شده است در قالب برنامه‌ای که دارای کد و ردیف مشخص باشد قرار دهد تا تخصیص آنها با سهولت صورت گیرد.

در این گزارش همچنین به دولت پیشنهاد شده است که دولت برای حمایت از بخش کشاورزی اعتبارات عمرانی این بخش را به صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی حواله ندهد و در بودجه سال 1390 به نحوه کنترل واردات محصولات کشاورزی بعنوان اولین قدم برتای کمک به کشاورزان تأکید کند.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet