هدر موبایل
1390/02/03 10:25:42
سرویس فرهنگی

تلاش کتابخانه‌ مجلس در باز‌شناسی زیدیان ناصری و تاریخ و فرهنگ شمال

پس از "تفسیر کتاب الله" که تفسیری زیدی از منطقه طبرستان است کتابخانه مجلس نسخه‌برگردان(چاپ عکسی) یکی از مهمترین منابع فقهی زیدیه به طور اعم و زیدیه ناصری طبرستان و گیلان به طور اخص، متعلق به قرن پنجم به‌نام الإبانة را به صورت نسخه‌برگردان منتشر نمود.
تلاش کتابخانه‌ مجلس در باز‌شناسی زیدیان ناصری و تاریخ و فرهنگ شمال پس از "تفسیر کتاب الله" که تفسیری زیدی از منطقه طبرستان است کتابخانه مجلس نسخه‌برگردان(چاپ عکسی) یکی از مهمترین منابع فقهی زیدیه به طور اعم و زیدیه ناصری طبرستان و گیلان به طور اخص، متعلق به قرن پنجم به‌نام الإبانة را به صورت نسخه‌برگردان منتشر نمود. https://cdn.icana.ir/d/019/3641.jpg تلاش,کتابخانه‌,مجلس,در,باز‌شناسی,زیدیان,ناصری,و,تاریخ,و,فرهنگ,شمال Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس پس از "تفسیر کتاب الله" که تفسیری زیدی از منطقه طبرستان است کتابخانه‌ مجلس نسخه‌برگردان(چاپ عکسی) یکی از مهمترین منابع فقهی زیدیه به طور اعم و زیدیه ناصری طبرستان و گیلان به طور اخص، متعلق به قرن پنجم به‌نام الإبانة را به صورت نسخه‌برگردان منتشر نمود.

این نسخه‌برگردان به اندازه‌ نسخه‌ اصلی که رحلی بزرگ است از روی نسخه‌ شماره‌ 235 مجموعه اهدائی امام جمعه خویی کتابخانه‌ مجلس شورای اسلامی چاپ شده است.

الإبانة از منابع مهم فقهی و اعتقادی شاخه ناصری از مذهب زیدیه در منطقه‌ شمال ایران به‌خصوص طبرستان و دیلم است که ابوجعفر محمد بن یعقوب هوسمی متوفی در سال 455 هجری و از فقهای بزرگ ناصری و قاضی دستگاه الناطق بالحق آن را پدید آورد. وی در عرصه‌ فرهنگ، سیاست و فقاهت و درس و بحث و نویسندگی بسیار فعال بود. شمس‌الدین محمد بن صالح گیلانی زنده در حدود 700 هجری، زوائدی بر الإبانة به‌نام زوائد الإبانة نگاشته که آن نیز همراه الإبانه چاپ عکسی شده است.

"رسول جعفریان" شرح مختصری بر این این کتاب نفیس دارد که برای معرفی بیشتر این اثر ارائه شده است. اما توضیحات تکمیلی را سید محمد عمادی حائری ارائه می‌کند. وی در مقدمه‌ خویش توضیحاتی درباره‌ ناصر کبیر(اُطروش) و فقه ناصری، زیدیان ناصری و زیدیان قاسمی، ابو جعفر هوسمی و آثار او، الإبانة و شرح هوسمی بر آن، نسخه‌های خطی الإبانة در دنیا و در کتابخانه‌ مجلس، دانشگاه تهران، کتابخانه‌ آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی و مقایسه‌ آن سه، مقدمه، کتاب‌ها و باب‌های الإبانة  مانند کتاب‌‌های الطهارة، الصلوة، الزکوة، الصیام، الحج،‌ النکاح، الطلاق، البیوع، الشفعة، الرهون، الغصب، الکفالة، الهبات و الصدقات، الإجازة، الفرائض، الوصایا، الدعاوی و البینات، الدیات، الحدود، الأیمان و النذور،  الصید و الذبایح، السیر؛ روش، فوائد و نکته‌هایی درباره‌ی الإبانة، منابع فقه ناصری و آثاراصیل ناصر کبیر، متن آموزشی الإبانة و سنت آموزشی زیدیان شمال، زوائد و شروح و تعلیقات و حواشی بر الإبانة و توضیحات محمد بن صالح گیلانی بیان می‌کند.

برای اینکه نمونه‌ای از متن الإبانة و شروح و تعلیقات آن در دسترس پژوهشگران قرار گیرد بخش‌های «کتاب الصلوة»، «کتاب الدعاوی و البینات» و «کتاب السیر» منتشر و تصاویر دیجیتالی این دستنوشت کهن در یک لوح فشرده عرضه شده است.

این کتاب در قرن هشتم و به زبان عربی و خط زیبا و خوانا کتابت شده و ساختار نگارشی آن به «تفسیر کتاب الله» شباهت بسیاری دارد. کتاب اخیر تفسیر زیدیان کرانه‌ جنوبی دریای دیلم بر قرآن است که توسط کتابخانه‌ مجلس چاپ گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet