هدر موبایل
1390/02/03 11:32:23
سرویس استان ها
ذاکر از زیان کشاورزان به علت سرمازدگی شکوفه‌ها خبر داد

دولت باغداران زیان‌دیده کشور را حمایت کند

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان این که خسارت امسال باغداران به علت سرمازدگی شکوفه‌های میوه، به ۱۰‌ها میلیارد تومان هم می‌رسد، گفت: وزارت کشاورزی باید هر چه زودتر، کارشناسانی را برای تعیین خسارت و جبران زیان باغداران به منطقه اعزام کند.با سوختن شکوفه‌های میوه تمام زحمات باغداران هم سوخت
دولت باغداران زیان‌دیده کشور را حمایت کند نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان این که خسارت امسال باغداران به علت سرمازدگی شکوفه‌های میوه، به 10‌ها میلیارد تومان هم می‌رسد، گفت: وزارت کشاورزی باید هر چه زودتر، کارشناسانی را برای تعیین خسارت و جبران زیان باغداران به منطقه اعزام کند.با سوختن شکوفه‌های میوه تمام زحمات باغداران هم سوخت https://cdn.icana.ir/d/019/3013.jpg دولت,باغداران,زیان‌دیده,کشور,را,حمایت,کند Icana

"سید سلمان ذاکر" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: استان آذربایجان‌غربی یکی از مناطق سرد‌سیر کشور است و همیشه خطر سرما‌زدگی برای باغداران وجود دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در باره تنوع میوه در استان آذربایجان‌غربی، افزود: استان ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میوه‌هایی همچون انگور، آلبالو، زردآلو و هلو است، از این رو دولت باید به صورت ویژه از باغداران ما حمایت کند.

وی افزود: امسال تمام میوه‌ها از همه نوع شکوفه دادند، اما متأسفانه با آمدن موج سرما تمام شکوفه‌ها سوخت و از بین رفت؛ امسال میزان خسارت وارد شده به باغداران به 10‌ها میلیارد تومان می‌رسد که این باعث تأسف است. 

ذاکر از جمله اقدام‌ها برای جلوگیری از سرما‌زدگی شکوفه‌ها را استفاده از پلارها و حفاری‌های باغی، ایجاد دود یا آتش زدن لاستیک، ماشین آلات مه‌پاش و اجرا نکردن عملیات خاک‌ورزی از قبیل بیل‌کاری، شخم و دیسک خواند و اظهار کرد: این اقدام‌ها موجب ایجاد خلل در خاک می‌شود و زمینه سرمازدگی درختان را فراهم می‌کند که باید تا برطرف کردن خطر سرمازدگی از این کار پرهیز کرد.

وی تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات باغداران تمام کشور و به ویژه باغداران آذربایجان‌غربی، نبود بیمه برای کاهش خسارت باغی است که دولت باید با برنامه‌ریزی جامع این فرهنگ بزرگ و جهاد‌ گونه را در میان باغداران تثبیت کند.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی در مجلس یادآور شد: مسئولان باید هرچه سریع‌تر کارشناسانی را برای تعیین خسارت و جبران زیان باغداران به این منطقه اعزام کنند.

این در حالی است سطح زیر کشت باغات استان آذربایجان‌غربی 108هکتار است که 58 هکتار آن مختص باغات سیب بوده و از نظر تولید این محصول، آذربایجان غربی مقام نخست کشور را دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet