خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/02/03 11:34:07
سرویس اقتصادی
جعفری از هجوم پیش از موعد آفت‌های کشاورزی خبر داد:

سم ارزان؛‌ مایه حیات محصولات کشاورزی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت: با هجوم پیش از موعد آفت‌های کشاورزی به‌ویژه سن و احتمال از بین رفتن محصولات این بخش، کشاورزان،‌ نیازمند ارائه به‌موقع سم ارزان قیمت و تسهیلات سم‌پاشی هستند.
سم ارزان؛‌ مایه حیات محصولات کشاورزی سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت: با هجوم پیش از موعد آفت‌های کشاورزی به‌ویژه سن و احتمال از بین رفتن محصولات این بخش، کشاورزان،‌ نیازمند ارائه به‌موقع سم ارزان قیمت و تسهیلات سم‌پاشی هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/2898.jpg سم,ارزان؛‌,مایه,حیات,محصولات,کشاورزی Icana

"عیسی جعفری" در گفت و گو با خبرنگار خانه‌ملت (www.icana.ir) با بیان این که هم‌زمان با آغاز فصل کشاورزی، دغدغه‌های کشاورزان کشور نیز بیشتر شده است، افزود: هر ساله آفت «سن» از اواسط  اردیبهشت به بعد به مزرعه‌ها وارد می‌شدند، اما امسال به علت گرمای هوا،‌این آفت‌ها یک‌ماه زودتر از دامنه کوه‌ها به مزرعه‌ها سرازیر شده‌ و محصولات کشاوزی را با خطر آسیب‌ها و زیان‌های بسیاری روبه‌رو کرده‌اند.

نماینده مردم کبودرآهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نگرانی کشاورزان از تخم‌گذاری سن و چند برابر شدن جمعیت این آفات در مزرعه‌ها است که با توجه به مشکل‌های متعدد این بخش، مانند بهای بالای سوخت و برق، زیان‌ مالی  فراوانی را بر کشاورزان  تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: تا بیش از پنج ‌سال گذشته، مسئولان وزارت کشاورزی با اجاره کردن چند فروند هواپیما از کشورهایی مانند اوکراین و بلغارستان، اقدام به سمپاشی هوایی زمین‌های کشاورزی می‌کردند.

به گفته جعفری،‌ سمپاشی هوایی اگرچه مضراتی هم داشت اما به‌طور کلی از افزایش بیش از حد و غیرقابل کنترل آفت‌های کشاورزی جلوگیری می‌کرد.

این نماینده همچنین توضیح داد: هم اکنون آنچه برای نجات بخش کشاورزی کشور و به‌وی‍ژه استان‌های سردسیر ضروری است،‌ تحویل سم ارزان قیمت و تسهیلات خرید دستگاه‌های سم‌پاشی به کشاورزان است تا بتوانند در زمان مناسب از افزایش آفت‌ها جلوگیری کنند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اعلام این‌که سال گذشته نیز،‌ برخی آفت‌ها مانند سن، باعث افت کیفیت بسیاری از محصولات گندم کشاورزان شد، تأکید کرد: اگر در زمان مناسب تدبیری اندیشیده نشود، باید منتظر واردات روزانه و بیشتر گندم و سایر محصولات  کشاورزی به کشور باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet