خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/03 11:10:41
سرویس فرهنگی
اکرمی با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر ضرورت تدوین و نگارش دقیق و صحیح تاریخ انقلاب اسلامی:

تاریخ انقلاب اسلامی، میراث ارزشمند ملت برای آینده‌های دور است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاریخ انقلاب را الگو و نمونه ملت‌ها برای ادامه حیات سیاسی و اجتماعی دانست و تاکید کرد: رسانه‌های جمعی این توانمندی را دارند تا تاریخ انقلاب اسلامی را از حوزه اسناد مکتوب و رسمی درآورند و آن را جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم، در اختیار آنها قرار دهند.
تاریخ انقلاب اسلامی، میراث ارزشمند ملت برای آینده‌های دور است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاریخ انقلاب را الگو و نمونه ملت‌ها برای ادامه حیات سیاسی و اجتماعی دانست و تاکید کرد: رسانه‌های جمعی این توانمندی را دارند تا تاریخ انقلاب اسلامی را از حوزه اسناد مکتوب و رسمی درآورند و آن را جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم، در اختیار آنها قرار دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/2742.jpg تاریخ,انقلاب,اسلامی،,میراث,ارزشمند,ملت,برای,آینده‌های,دور,است Icana

"سید رضا اکرمی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی مبنی بر ضرورت تدوین و نگارش دقیق و صحیح تاریخ انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تأکید و توجه مقام معظم رهبری در حوزه تاریخ‌نویسی و بویژه نگارش تاریخ انقلاب، صحت و دقت بالای تاریخ‌نگاری و مخاطب قرار دادن نسل جوان انقلاب بوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با تأکید بر ضرورت‌های نگارش تاریخ انقلاب اسلامی، تصریح کرد: تاریخ و بویژه تاریخ انقلاب‌ها و حوادث مهم سیاسی کشورها، برای امروز و فردا نیست، بلکه تاریخ انقلاب، میراث یک کشور برای آینده‌های دور است و آیندگان هر ملتی، با استفاده از تاریخ انقلاب درباره دوران تاریخی خود تحلیل و قضاوت می‌کنند.

اکرمی تاریخ انقلاب را گنجینه‌ای ارزشمند برای حیات آینده ملت‌ها دانست و گفت: تاریخ، الگو و نمونه ملت‌ها برای ادامه حیات سیاسی و اجتماعی است و ضروری است که چنین الگوی مهم و سرنوشت‌سازی، از دقت و جامعیت بالا برخوردار باشد.

وی افزود: تنها در صورت نگارش یک تاریخ جامع و شفاف، می‌توان عمق وقایع تاریخی بویژه انقلاب‌ها را به نسل جوان و آیندگان یک ملت نشان داد و آن حوادث را به الگو و درس سازنده همیشه یک ملت تبدیل کرد.

 

تاریخ انقلاب اسلامی، میراث نسل جوان انقلاب است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر نگارش تاریخ انقلاب برای جوانان، تأکید کرد: تاریخ انقلاب اسلامی، میراث نسل جوان انقلاب است و جوانان با استفاده از این میراث ارزشمند، فهم خود را از انقلاب اسلامی ارتقا می‌دهند.

اکرمی با اشاره به دور افتادن جوانان از انقلاب اسلامی، اظهار داشت: نسل جوان ایران در زمان انقلاب حضور مستقیم نداشته‌اند و از حقیقت انقلاب و وقایع آن دوره فاصله گرفته‌اند، بنابراین وظیفه تاریخ‌نگاران انقلاب اسلامی است تا با ارائه تاریخ شفاف و راستین وقایع آن دوره به جوانان، این فاصله و دورافتادگی را برطرف سازند.

وی با تأکید بر ضرورت آگاهی‌بخشی بیشتر به نسل جوان درباره وقایع مهم و سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی، تصریح کرد: جوانان تنها با دسترسی به اسناد شفاف انقلاب اسلامی، می‌توانند آگاهی درستی از حوادث و رویدادهای انقلاب اسلامی به دست آورند و در مورد آن به قضاوت بپردازند.

اکرمی ادامه داد: اهمیت آگاهی جوانان از تاریخ انقلاب اسلامی، ضرورت توجه به تاریخ‌نگاری صحیح و جامع را بیش از پیش روشن می‌سازد و مسئولان تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی را به تلاش و اهتمام نظر بیشتر فرامی‌خواند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه تاریخ درس سازنده ملت‌ها است، گفت: اسناد تاریخی انقلاب اسلامی باید گویا و غنی باشند تا آنچه که جوانان از مطالعه این اسناد به دست می‌آورند، درسی آموزنده و سازنده برای آینده ایران اسلامی باشد.

 

تاریخ انقلاب اسلامی، الگوی کشورهای منطقه برای پیشبرد خیزش اسلامی است

اکرمی با اشاره به تحولات و خیزش‌های اسلامی کشورهای منطقه اظهار داشت: امروز شرایط به گونه‌ای است که تقریبا در همه 22 کشور عربی منطقه، نهضت و خیزشی با ویژگی‌های اسلام‌گرایی و اسلام‌خواهی دیده می‌شود.

عضو کمیته ارشاد و تبلیغات مجلس شورای اسلامی خیزش‌های اسلامی منطقه را نشأت‌گرفته از انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: بیشتر کشورهای انقلاب‌زده منطقه، معترف هستند که خیزش و انقلاب آنها از انقلاب اسلامی ایران الگو گرفته و اثر پذیرفته است.

اکرمی ادامه داد: انقلابیون منطقه، برای الگوگیری صحیح و درست از انقلاب اسلامی ایران، نیاز دارند تا از تاریخ انقلاب اسلامی ایران آگاه شوند و بدانند که مردم ایران چطور توانستند با استقامت و پایداری انقلاب خود را به پیروزی قطعی و استقلال همه جانبه ختم کنند.

وی با اشاره به رسالت ایران جهت صدور و گسترش انقلاب اسلامی در همه کشورهای مستعد و آزاده دنیا، تأکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با ارائه تاریخ و اسناد تاریخی شفاف و روشن‌گرانه از انقلاب اسلامی به مردم انقلابی کشورهای منطقه، رسالت دیرین و همیشگی خود را در گسترش و توسعه انقلاب اسلامی در دنیا انجام دهد.

 

رسانه‌ها، تاریخ انقلاب اسلامی را در اختیار مردم قرار دهند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس رسانه‌های جمعی را در ارائه تاریخ انقلاب اسلامی به مردم و بویژه جوانان نقش‌آفرین توصیف کرد و گفت: رسانه‌های جمعی این توانمندی را دارند تا تاریخ انقلاب اسلامی را از حوزه اسناد مکتوب و رسمی درآورند و آن را جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم، در اختیار آنها قرار دهند.

اکرمی با اشاره به راهکارهای موجود برای آشناسازی بیشتر مردم با تاریخ انقلاب اسلامی، پیشنهاد داد: هر روزنامه‌ای ستونی برای بیان و تشریح حوادث برجسته و اثرگذار انقلاب اسلامی باز کند و در این ستون وقایعی همچون حادثه 15 خرداد، کاپیتولاسیون، وقایع 17 شهریور و ... را به صورت ساده و در عین حال صحیح و شفاف برای مردم توضیح بدهد.

وی در پایان تأکید کرد: مردم و نسل جوان ایران باید بدانند که روزهای سرنوشت‌ساز انقلاب اسلامی و همت و استقامت مردم اسلام‌خواه و آزادی‌خواه این کشور بود که تاریخ درخشان انقلاب اسلامی را رقم زد و آشنا کردن جوانان با این روزها و این حوادث، تنها از رهگذر نگارش تاریخ دقیق و صحیح امکان‌پذیر خواهد بود.

در هفته گذشته مقام معظم رهبری در دیداری با مسئولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ضرورت‌های توجه بیشتر به نگارش تاریخ صحیح و دقیق انقلاب اسلامی را بیان کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet