هدر موبایل
1390/02/03 11:39:52
سرویس استان ها
رنجبر‌زاده هشدار داد:

دامپروری سنتی عامل نابودی مراتع

نماینده مردم اسد‌اباد در مجلس با بیان این که برنامه‌های دامپروری کشور باید در مسیر صنعتی شدن حرکت کند، گفت: بهره‌برداری بیش از حد دام‌ها از مراتع، این مناطق را با خطر نابودی روبه‌رو کرده است.
دامپروری سنتی عامل نابودی مراتع نماینده مردم اسد‌اباد در مجلس با بیان این که برنامه‌های دامپروری کشور باید در مسیر صنعتی شدن حرکت کند، گفت: بهره‌برداری بیش از حد دام‌ها از مراتع، این مناطق را با خطر نابودی روبه‌رو کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/2755.jpg دامپروری,سنتی,عامل,نابودی,مراتع Icana

"اکبر رنجبر‌زاده" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: تخریب مراتع به‌وسیله دام یکی از واقعیت‌های بخش دامپروری سنتی کشور است.

نماینده مردم اسد‌آباد در مجلس شورای اسلامی، در باره نقش مراتع در تنظیم طبیعت، اظهار کرد: مراتع در حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن، تأمین علوفه مورد نیاز دام‌ها، تنظیم گردش آب در طبیعت نقش اساسی دارد.

وی افزود: در سال‌های اخیر به علت چرای بی‌رویه دام و نبود تعادل میان ظرفیت دام و مراتع، مساحت مراتع خوب و متوسط روز به روز کاهش یافته است، به طوری که به گفته مسئولان استان همدان، تنها 63 هزار هکتار معادل 7.6 درصد مراتع استان را مراتع خوب تشکیل می‌دهد.

رنجبر‌زاده ادامه داد: جمعیت متعدد بهره بردار و حضور بیش از حد دام و نبود تعادل دام و مرتع از دیگر چالش های پیش روی مراتع استان است که باعث نابودی روز افزون مراتع می شود.

وی افزود: صنعتی شدن بخش دامپروری یکی از بهترین راه حل ها‌ برای جلوگیری از نابود شدن مراتع است.

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان با تأکید بر این که به علت خشکسالی سال‌های اخیر باید میان ظرفیت مراتع و تعداد دام‌ها تعادل برقرار شود، گفت: مراتع در هر منطقه‌ای ظرفیت چرای مجاز خاصی دارند و عواملی نظیر بارندگی، درجه حرارت اثرگذار است.

در همدان 822 هزار هکتار عرصه مرتعی وجود دارد که 42 درصد مساحت استان و یک درصد مراتع کشور را تشکیل می‌دهد.

هم اکنون 63 هزار هکتار از مراتع استان را مراتع خوب، 318 هزار هکتار را مراتع متوسط  و 441 هزار هکتار را مراتع درجه سه و کم تراکم تشکیل می‌دهد.

جمعیت دامی استان همدان هم اکنون 6 میلیون و 54 هزار و 900 واحد دامی است که از این میزان یک میلیون و 792 هزار و 350 واحد دامی به مراتع وابسته هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet