هدر موبایل
1390/02/03 18:50:26
سرویس استان ها
مطورزاده هشدار داد:

تالاب هویزه در معرض نابودی

نماینده مردم خرمشهر در مجلس گفت: الان تالاب هویزه در حال نابودی است و کسی به این منطقه منحصربه فرد توجهی نمی‌کند.
تالاب هویزه در معرض نابودی نماینده مردم خرمشهر در مجلس گفت: الان تالاب هویزه در حال نابودی است و کسی به این منطقه منحصربه فرد توجهی نمی‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3272.jpg تالاب,هویزه,در,معرض,نابودی Icana

"مصطفی مطورزاده" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: تالاب هویزه یکی از زیستگاه‌های حساس و منحصربه فرد کشور است که در سال‌های اخیر در اثر عوامل مختلف تهدید به نابودی شده است.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر فقط حدود 60 درصد از سطح تالاب هویزه باقی‌مانده است، و یادآور شد: کمبود آب مهم‌ترین عامل تهدید کننده تالاب است.

وی متذکر شد: در حال حاضر تالاب در معرض تهدید خشک شدن قرار د ارد و خشکی این تالاب تصرف اراضی آن را به دنبال دارد.

مطورزاده تالاب هویزه را یکی از زیستگاه‌های حساس و مهم پرندگان مهاجر آبزی و پرندگان بومی منطقه دانست که متاسفانه به دلیل عدم توجه مسئولان محیط زیست این پرندگان نیز دچار مخاطرات بسیاری شده است.

وی اظهار داشت: در چند سال اخیر مسیر‌های آب رودخانه کارون که به تالاب هویزه منتهی می‌شود مسدود شده که این امر  خشک شدن قسمتی از تالاب را باعث شده است.

نایب رییس دوم کمیسیون اقتصادی در مجلس، تصریح کرد: این تالاب تا چند سال قبل مکانی برای امرار معاش صیادان بود ولی متاسفانه الان هیچ کاربردی ندارد.

در مطالعات به عمل آمده ارزش اقتصادی تالاب‌ها ده برابر جنگل‌ها ودویست برابر زمین‌های زراعی برآورد شده است. علاوه بر آن، تعدیل آب و هوا، جلوگیری از سیل، حفاظت از تنوع گیاهی و جانوری، زیبایی و جاذبه‌های بصری ذاتی تالاب، جاذبه‌های توریستی، ایجاد فضایی برای زندگی پرندگان مهاجر و مکانی غنی برای بررسی‌های تحقیقاتی و علمی متخصصان و دانشمندان از دیگر مزایایی است که می‌توان از وجود یک تالاب بهره‌‌مند شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet