حلول ماه ربیع الاول
1390/02/03 17:15:54
سرویس استان ها
امیری کهنوج از فروش صنایع دستی چینی در بازارهای سنتی ایران خبر داد:

گرد بی‌رونقی بر چهره بازار مسگران کرمان

نماینده مردم کهنوج در مجلس، مدیریت ناصحیح را علت مشکلات موجود در بازار مسگران کرمان خواند و با بیان این که هم‌اکنون بیشتر محصولات صنایع دستی مس، اقلام وارداتی از کشورهایی همچون چین و پاکستان است، گفت: تنها راه دوباره رونق گرفتن صنایع دستی مس در کرمان، حمایت مستمر از این صنعت است.
گرد بی‌رونقی بر چهره بازار مسگران کرمان نماینده مردم کهنوج در مجلس، مدیریت ناصحیح را علت مشکلات موجود در بازار مسگران کرمان خواند و با بیان این که هم‌اکنون بیشتر محصولات صنایع دستی مس، اقلام وارداتی از کشورهایی همچون چین و پاکستان است، گفت: تنها راه دوباره رونق گرفتن صنایع دستی مس در کرمان، حمایت مستمر از این صنعت است. https://cdn.icana.ir/d/019/1377.jpg گرد,بی‌رونقی,بر,چهره,بازار,مسگران,کرمان Icana

"محمد‌رضا امیری‌کهنوج" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: یکی از شهرهایی که مسگری در آن بیشتر رونق داشته، کرمان است، کرمان به دلیل وجود معادن بزرگ مس در سرچشمه، بردسیر و شهر بابک از پنج‌هزار سال پیش مرکز مهم تولید مس و به وی‍ه ظروف مسی به‌شمار می‌رفته است.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، افزود: یکی از مشکلات مسگران، نبود حمایت دولت از آنها است و این موضوع آنقدر ادامه پیدا کرد که اکنون صنعت مصنوعات مسی ایران با خطر نابودی روبه‌رو شده است.

 

واردات صنایع دستی بی کیفیت از چین

وی در باره افزایش واردات صنایع دستی بی‌کیفیت، افزود: الان اگر به بازار‌ مسگران سری بزنید، مشاهده می‌کنید که بیشتر محصولات صنایع دستی مس، اقلام وارداتی از کشورهایی همچون چین و پاکستان است و این برای کشوری مثل ما که خود را پایتخت فرهنگ و هنر می‌داند، مایه تأسف است.

امیری کهنوج اظهار کرد: مشکلات مسگران آنقدر زیاد شده است که خطر تغییر شغل مسگران و عدم تمایل جوانان به این صنعت به‌‌زودی مهمترین صنعت دستی کرمان را نابود می‌کند.

وی در باره تفاوت کشور ما با کشوری مثل چین در بحث صادرات کالا، افزود: مهمترین دلیل پیشرفت کشور چین در تمام عرصه‌های اقتصادی برنامه‌ریزی جامع و مدیریت واحد است که متاسفانه کشور ما در این بخش بسیار ضعف دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی در مجلس، تصریح کرد: مسئولان کشور اگر می‌خواهند صنعت مصنوعات مسی دوباره رونق بگیرد باید حمایت ویژه‌ای از این صنعت به عمل بیاورند.

استان کرمان با قدمتی چند هزار ساله از دیرباز در تولید صنایع دستی فعال بوده و صنایعی از جمله پته‌دوزی ، مشبک و معرق چوب ، قلم‌زنی روی مس، چاقوسازی، فرش‌بافی ، گلیم شیریکی پیچ و ... بیش از بقیه شهرت دارند .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet