هدر موبایل
1390/02/03 17:21:49
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون صنایع:

بخش تولید درادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، آسیب نبیند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید به اینکه بخش تولید در ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی نباید آسیب ببیند، گفت: در ادغام این وزارتخانه‌ها، باید با توجه ویژه به بخش تولید، بنیه اقتصادی کشور را تقویت کرد.
بخش تولید درادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، آسیب نبیند یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید به اینکه بخش تولید در ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی نباید آسیب ببیند، گفت: در ادغام این وزارتخانه‌ها، باید با توجه ویژه به بخش تولید، بنیه اقتصادی کشور را تقویت کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/3315.jpg بخش,تولید,درادغام,وزارتخانه‌های,صنایع,و,بازرگانی،,آسیب,نبیند Icana

شهریار طاهرپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، گفت: دولت بر اساس قانون برنامه پنجم موظف به کاهش تعداد وزارت‌خانه‌ها از 21 به 17 وزارتخانه است که در همین راستا ادغام وزارتخانه‌های " مسکن و راه " و " صنایع و بازرگانی " انجام شد.

وی با نگاهی اجمالی به تاریخچه تشکیل این وزارتخانه‌ها، گفت: در حدود 50 سال گذشته وظایف مربوط به بازرگانی، اقتصاد و صنایع و معادن در وزارت اقتصاد گنجانده شده بود که با افزایش وظایف دولت و بخصوص بحث تصدی‌گری، هر کدام این وظایف در قالب وزارتخانه مجزایی قرار گرفت.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر با توجه به کاهش وظایف و تصدی‌گری دولت و همچنین لزوم افزایش نظارت و هماهنگی بر کار وزارت‌خانه‌ها، لازم است که مجددا این وزارتخانه‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرد.

طاهرپور با بیان اینکه مواردی همچون تولید، توزیع، واردات و صادرات رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگردارند، افزود: قبل از تولید، زنجیره و حلقه تامین مواد اولیه و قطعات و بعد از تولید حلقه‌ی فروش و صادرات وجود دارد که نشان می‌دهد ابتدا و انتهای این زنجیره به بازرگانی برمی‌گردد که باید در سیاست‌گذاری‌ها به آن توجه شود.

وی ادامه داد: با توجه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و لزوم نزدیکی این حلقه‌ها در کنار یکدیگر بایستی در ادغام وزارت‌خانه‌ها به موضوع تنظیم بازار و تولید و جلوگیری از افزایش تورم توجه شود، مطمئنا با غفلت در هرکدام از این موارد مشکلاتی برای کشور بوجود می‌آید.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: از ادغام وزارتخانه‌های صنایع، بازرگانی و اقتصاد در یکدیگر استقبال می‌کنم چرا که موضوع مهم تولید، مسائل پولی است که در صورت بازگشت به روش و ساختار سابق، شاید برای کشور مفیدتر باشد.

وی با بیان اینکه فعالیت وزارتخانه‌های ادغامی به صورت زنجیره‌وار به یکدیگر وابسته است، توضیح داد: البته برخی معتقدند قبل از ادغام، باید تصدی‌گری دولت کمتر شود، اما واقعیت این است که در حال حاضر به سمت کاهش تصدی‌گری دولت می‌رویم، بطوری که در سال 89 ، حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه برای واگذاری به بخش خصوصی و غیر دولتی در نظر گرفته شد که این میزان برای سال 90 ،25 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

طاهرپور در ادامه با بیان اینکه با ادغام وزارتخانه‌ها، مسیر واگذاری‌ها به بخش خصوصی سریع‌تر می‌شود، گفت: ادغام وزارت‌خانه‌ها به سریع‌تر شدن واگذاری‌ها کمک می‌کند، چرا که با جدا شدن قسمت عمده‌ای از بدنه دولت، تصدی‌گری کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه رفته رفته وزارت صنایع و معادن و بازرگانی کوچک می‌شود.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، باید در ادغام وزارت‌خانه‌های صنایع و بازرگانی، برای توسعه صادرات غیرنفتی برنامه‌ریزی کرد.

طاهرپور در پایان با بیان اینکه باید در ادغام وزارت‌خانه‌های صنایع و بازرگانی به معادن توجه ویژه‌ای شود، گفت: معدن موضوع بسیار مهمی است که باید مراقب باشیم که در این ادغام‌ها دچار نامهربانی نشود؛ چرا که یکی از مزیت‌های نسبی کشور ما وجود معادن است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet