هدر موبایل
1390/02/05 07:20:00
سرویس فرهنگی
علی بنایی عنوان کرد:

افزایش 17 درصدی بودجه بخش فرهنگ در سال 90

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بودجه بخش فرهنگ با رشد ۱۷درصدی همراه بوده است، گفت: علت این افزایش با وجود کاهش بودجه فصل فرهنگ ناشی از افزایش اعتبار ردیف‌های متفرقه و نهادها و اشخاص کمک بگیر است.
افزایش 17 درصدی بودجه بخش فرهنگ در سال 90 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه بودجه بخش فرهنگ با رشد 17درصدی همراه بوده است، گفت: علت این افزایش با وجود کاهش بودجه فصل فرهنگ ناشی از افزایش اعتبار ردیف‌های متفرقه و نهادها و اشخاص کمک بگیر است. https://cdn.icana.ir/d/019/1254.jpg افزایش,17,درصدی,بودجه,بخش,فرهنگ,در,سال,90 Icana

"علی بنایی"در گفت‌وگوی با نشریه 19 دی  به اشاره به بودجه بخش فرهنگی سال 90 می‌کند و می‌گوید: مجموع بودجه بخش فرهنگ با رشد 17درصدی همراه بوده است. علت این افزایش با وجود کاهش بودجه فصل فرهنگ ناشی از افزایش اعتبار ردیف‌های متفرقه و نهادها و اشخاص کمک بگیر است.

وی ادامه می‌دهد که 4نکته مهم دیگر لایحه بودجه سال 1390 در بخش فرهنگ آن است که به‌نظر می‌رسد صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به‌عنوان شرکت دولتی سودده در نظر گرفته و اعتبارات هزینه‌ای آن را همچون شرکت دولتی سودده لحاظ کرده است.

از آنجا که شما عضو کمیسیون فرهنگی هستید آیا بودجه فرهنگی امسال نسبت به گذشته تغییراتی داشته است؟

نخستین نکته حائز اهمیت آن است که بودجه فصل فرهنگ، برخلاف روند سال‌های قبل با سیر نزولی مواجه بوده است. بودجه فصل فرهنگ نسبت به قانون بودجه سال 1389 با کاهش 8 درصدی همراه بوده است. در حالی که قانون بودجه سال قبل اعتبار فصل فرهنگ رقمی برابر با 27,316,323 میلیون ریال کاهش بوده است، در لایحه بودجه سال 1390، به رقم 27,316,323 میلیون ریال کاهش پیدا کرده است، مهم‌ترین دلیل کاهش اعتبارات فصل فرهنگ عدم‌تخصیص اعتبارات هزینه‌ای به شرکت-هایی چون صدا و سیمای جمهوری اسلامی، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، شرکت سهامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی است. میزان اعتبارات هزینه‌ای این شرکت‌ها در ردیف دستگاه‌ها صفر اعلام شده است، اما در ردیف‌های متفرقه ردیف 520000 در بند«25» رقمی معادل 6,706,780 میلیون ریال با نام کمک زیان به این شرکت‌ها داده شده است.

با این حال مجموع بودجه بخش فرهنگ با رشد 17درصدی همراه بوده است. علت این افزایش با وجود کاهش بودجه فصل فرهنگ ناشی از افزایش اعتبار ردیف‌های متفرقه و نهادها و اشخاص کمک بگیر است. ردیف‌های متفرقه در بخش فرهنگ نسبت به قانون سال 1389 با رشد 106 درصدی همراه بوده و اعتبار کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی نیز با رشد 27 درصدی همراه بوده است. در افزایش اعتبار ردیف‌های متفرقه بیشترین افزایش مربوط به افزایش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با 676 درصد است.

همچنین تعداد نهادها و اشخاص کمک بگیر در قالب جداول 16 و 17 لایحه بودجه افزایش یافته است. در همین راستا تعداد نهادها و اشخاص کمک بگیر حقیقی و حقوقی در لایحه بودجه از 75 مؤسسه و شخص به 85 مورد رسیده است. مجموع اعتبار کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی در قانون بودجه سال 1389 برابر با 3,223,955 میلیون ریال بوده است که با افزایش 27 درصدی به رقم 4,088,000 میلیون ریال رسیده است.

اگرچه ماده (117) قانون برنامه چهارم در قانون برنامه پنجم حذف شده و در تبصره ماده (13) قانون برنامه پنجم پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌ای ممنوع شده است، اما در بند «4» ماده واحده به‌منظور توسعه ورزش همگانی و قهرمانی، زیرساخت‌های ورزشی و کمک به باشگاه‌های ورزشی به دستگاه‌های اجرایی اجازه هزینه کرد یک درصد (1%) اعتبارات را داده است.

4 نکته مهم دیگر لایحه بودجه سال 1390 در بخش فرهنگ آن است که به‌نظر می‌رسد صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به‌عنوان شرکت دولتی سود ده در نظر گرفته و اعتبارات هزینه‌ای آن را همچون شرکت دولتی سود ده لحاظ کرده است. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، شرکت سهامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی از دیگر شرکت‌هایی هستند که اعتبارات هزینه‌های آنها در لایحه بودجه صفر اعلام شده است. در واقع عدم‌تخصیص اعتبار هزینه‌ای به این شرکت‌ها به معنای سود ده اعلام کردن این شرکت‌هاست که به‌نظر می‌رسد به دلایل ملاحظات قانونی صورت گرفته باشد.

رویکرد بودجه نسبت به تکمیل طرح‌های عمرانی به جای احداث طرح‌های جدید چیست؟

در لایحه بودجه سال 1390 رویکرد دولت اختصاص اعتبار برای تکمیل طرح‌های عمرانی بوده و تنها در موارد محدودی برای ایجاد طرح‌های جدید اعتبار اختصاص داده شده است که البته این امر می‌تواند ناشی از ایجاد طرح‌های زیاد در سال‌های اخیر در بخش فرهنگ باشد.

آیا بودجه‌های هم برای اجرای منشور توسعه فرهنگ در نظر گرفته شده است؟

در بند «5» ماده واحده لایحه بودجه سال 1390 برای اجرایی شدن منشور توسعه فرهنگ قرآنی مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شده است نیم درصد اعتبارات خود را برای فعالیت‌های قرآنی هزینه کنند. میزان اعتبار این بند درصورت اجرایی شدن رقمی معادل 25 میلیارد ریال خواهد بود که معادل مجموع اعتبار فصل فرهنگ است.

شما رعایت اعتدال را در فعالیت‌های حزبی چگونه می‌بینید؟

یکی از مناسب‌ترین مسیرهای اداره جامعه در جهان امروز انجام کارهای تشکیلاتی و حزبی است.

نقطه مشترک تمامی آموزه‌های دینی ما رعایت اعتدال است، رعایت اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط در زمینه فردی و اجتماعی همه افراد در جامعه اسلامی موضوعی مورد تاکید اسلام و آموزه‌های آن است. همه امامان و معصومان ما بر پرهیز از افراط و تفریط سفارش کردند به‌طوری‌که حضرت علی(ع) تندروی و کندروی در هر موضوعی را موجب گمراهی انسان قلمداد می‌کند.

 براساس سفارشات ائمه(ع)، افراط و زیاده‌روی در عبادت و انجام مناسک مذهبی نیز امری مذموم و ناپسند است، بنابراین برخورداری از اعتدال به‌عنوان یک صفت روحی یک امر مطلوب است و به همه ما توصیه شده که در زندگی فردی و اجتماعی خود اعتدال را رعایت کنیم. یکی از مظاهر عقلانیت در زندگی پرهیز از افراط و تفریط است که موضوعی مفید برای جوامع انسانی است.

 فعالیت احزاب در جامعه نیز یکی از الزامات ضروری جوامع بشری است که باید با رعایت شرایط و پیش شرط‌هایی همراه باشد که یکی از این پیش شرطها رعایت اعتدال و پرهیز از زیاده‌روی و افراط است. با توجه به تاسیس احزاب بزرگی در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی در کشور، بلافاصله در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین حزب کشور با نام جمهوری اسلامی شروع به فعالیت کرد که نشان‌دهنده ضرورت کار حزبی و تشکیلاتی در ذهن و اندیشه رهبران جامعه بود.

به‌نظر من یکی از مناسب‌ترین مسیرهای اداره جامعه در جهان امروز انجام کارهای تشکیلاتی و حزبی است که در بسیاری از ممالک موفق دنیا قابل رویت است.

 انجام کار حزبی و تشکیلاتی یکی از روش‌های مناسب برای تربیت مدیران یک کشور است، روشی که در ازای کمترین هزینه، مدیران باتجربه و قدرتمندی را به کشور تحویل می‌دهد.

 کسانی که امروز کار حزبی و تشکیلاتی را تخطئه کرده و مورد بی‌مهری قرار می‌دهند، فراموش کردند که با کار حزبی و تشکیلاتی به موفقیت‌های امروز دست یافته‌اند.

رعایت اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط در زمینه فردی و اجتماعی همه افراد در جامعه اسلامی موضوعی مورد تاکید اسلام و آموزه‌های آن است. همه امامان و معصومان ما بر پرهیز از افراط و تفریط سفارش کرده‌اند به‌طوری‌که حضرت علی(ع) تندروی و کندروی در هر موضوعی را موجب گمراهی انسان قلمداد می‌کند.

 براساس سفارشات ائمه(ع)، افراط و زیاده‌روی در عبادت و انجام مناسک مذهبی نیز امری مذموم و ناپسند است؛ بنابراین برخورداری از اعتدال به‌عنوان یک صفت روحی یک امر مطلوب است و به همه ما توصیه شده که در زندگی فردی و اجتماعی خود اعتدال را رعایت کنیم.

نگاه استانی

آیا شما اعتبار تخصیص یافته برای اجرایی کردن مصوبات فرهنگی مقام معظم رهبری در قم را کافی می‌دانید؟

خیر. تخصیص اعتبار 10 میلیارد ریالی برای اجرای مصوبات فرهنگی سفر مقام معظم رهبری به بسیار ناچیز است و پاسخگوی مصوبات فرهنگی پربار رهبر معظم انقلاب به استان قم نیست. معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برای اجرایی کردن مصوبات فرهنگی سفر مقام معظم رهبری به استان قم مبلغ 10میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده است، به‌نظر می‌رسد که یا این رقم از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ اشتباه اعلام شده است و یا به‌صورت غیرقابل باوری ناچیز و اندک است.

 بار فرهنگی سفر مقام معظم رهبری به استان قم را بسیار بالا و سنگین است و کارهای فرهنگی مورد نظر رهبر معظم انقلاب در قم، کارهای فرهنگی فاخر و باکیفیتی بوده است و ده میلیارد ریال اعتبار به هیچ عنوان پاسخگوی انتظارات ایشان نخواهد بود.

مگر تعداد طرح‌ها چقدر است؟

 تعداد طرح‌های فرهنگی مصوب مقام معظم رهبری در استان قم بسیار زیاد بوده و اجرایی کردن این تعداد طرح فرهنگی با لحاظ کردن کیفیت مورد نظر ایشان، نیازمند اعتباراتی بسیار فراتر از 10 میلیارد ریال است. معاونت امور فرهنگی باید در تخصیص بودجه این‌چنینی برای اجرای مصوبات فرهنگی مقام معظم رهبری تجدید‌نظر کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet