هدر موبایل
1390/02/04 08:57:19
سرویس استان ها

نخستین سایت پرنده‌نگری کشوردر تالاب کانی برازان مهاباد افتتاح شد

نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه تالاب کانی برازان یکی از شاخص‌ترین تالاب‌ها کشور است، گفت: این تالاب در آینده به یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق کشور تبدیل می شود.
نخستین سایت پرنده‌نگری کشوردر تالاب کانی برازان مهاباد افتتاح شد نماینده مردم مهاباد در مجلس با بیان اینکه تالاب کانی برازان یکی از شاخص‌ترین تالاب‌ها کشور است، گفت: این تالاب در آینده به یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق کشور تبدیل می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/1789.jpg نخستین,سایت,پرنده‌نگری,کشوردر,تالاب,کانی,برازان,مهاباد,افتتاح,شد Icana

"جلال محمودزاده" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های گردشگری تعداد تالاب‌های یک شهرستان است که خوشبختانه شهرستان مهاباد در بین شهرستان‌های دیگر جایگاهی مناسبی را دارد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، افزود: تالاب کانی برازان یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور از نظر گونه‌های زیستی و اکو‌سیستمی است که این تالاب به‌ وسیله این شاخص‌ها خود را از دیگر تالاب‌ها جدا کرده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی، اظهار داشت: با افتتاح سایت پرنده‌نگری در مهاباد، این شهرستان از نظر قدرت جذب گردشگر قوی‌تر می‌شود و در آینده انتظار می‌رود که یکی از قطب‌های گردشگری اذربایجان‌غربی و ایران شود.

این در حالی است که تالاب کانی برزان در اسفند ماه 89 به عنوان بیست و چهارمین تالاب کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی کشور (کنوانسیون رامسر) قرار گرفت.

تالاب کانی برازان در جنوب دریاچۀ ارومیه در مسیر میاندوآب - نقده قرار گرفته و به لحاظ تقسیمات استانی از توابع بخش مهاباد است، آب این تالاب از رودخانۀ مهاباد تامین شده و از سد مهاباد جاری می‌شود پس از سیراب کردن تالاب کانی برازان راه خود را به دریاچۀ ارومیه ادامه می‌دهد.

طبق آخرین آمار از سازمان محیط زیست 75 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به 11گروه در این تالاب شناسایی شده که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی زندگی می‌کنند این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید.

از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به اردک سرسفید، اردک مرمری، فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet