ایام محرم 1398
1390/02/04 11:14:17
سرویس سیاسی
رییس مجلس طی نامه‌ای به رییس جمهور ابلاغ کرد

مغایرت انتقال سهام سازمان چاپ و انتشار با قوانین کشور

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران تصویب‌نامه هیات وزیران، ناظر بر انتقال صددرصد سهام شرکت مادر تخصصی سازمان چاپ و انتشارات را مغایر با قوانین کشور اعلام کرد.
مغایرت انتقال سهام سازمان چاپ و انتشار با قوانین کشور رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی ایران تصویب‌نامه هیات وزیران، ناظر بر انتقال صددرصد سهام شرکت مادر تخصصی سازمان چاپ و انتشارات را مغایر با قوانین کشور اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/2426.jpg مغایرت,انتقال,سهام,سازمان,چاپ,و,انتشار,با,قوانین,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به "محمود احمدی نژاد" رییس جمهور، تصویب‌نامه هیأت وزیران ناظر بر انتقال صددرصد سهام شرکت مادر تخصصی سازمان چاپ و انتشارات را مغایر با قوانین کشور دانست.

متن نامه رییس مجلس به احمدی‌نژاد به این شرح است:

 

جناب آقای دکتر احمدی نژاد

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 

با سلام؛

بازگشت به رونوشت تصویب‌نامه هیأت محترم وزیران به شماره 73401/ت 40398هـ مورخ 12/5/1387، موضوع: «انتقال مالکیت سهام سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، متعاقب بررسی‌ها و اعلام نظر مقدماتی «هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» و مستنداً به صدر ماده واحده و تبصره 4 الحاقی به«قانون نحوة اجراء اصول هشتاد و پنجم 85 و یکصد و سی و هشتم 138 قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی» و ماده 10 آئین‌نامه اجرائی‌ آن، ‌مراتب متضمّن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرّر‌ قانونی و اعلام نتیجه به این جانب ابلاغ می‌گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرّر در ‌قانون، آن بخش از مصوّبه که مورد ایراد قرار گرفته است ملغی‌الاثر خواهد بود.

1- علاوه بر جزء 3  بند «و» ماده21 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، ... به موجب ماده 20 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی،... و اجراء سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصوّب 1387، «هیأت واگذاری برای واگذاری بنگاه‌ها ... به یکی از روش‌های سه‌گانه یعنی فروش بنگاه از طریق الف- عرضه عمومی سهام در بورسهای داخلی، ب- از طریق مزایده عمومی و یا، ج- از طریق مذاکره، مجاز به اتخاذ تصمیم است، علیهذا، بند1 تصویب‌نامه، ناظر بر انتقال صددرصد سهام شرکت مادر تخصصی سازمان چاپ و انتشارات، از حیث عدم تصریح به ضرورت رعایت بندهای مندرج در ماده20 قانون صدر‌الاشاره، مغایر با قانون است.

2- علاوه بر ماده 8 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی،... به موجب بندهای مندرج در ذیل ماده(29) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه، موارد مصرف وجوه حاصل از واگذاری شرکت‌های مادر تخصصی که سازمان چاپ و انتشارات به موجب بند 1 مندرج در تصویب‌نامه، از جمله مصادیق آن می‌باشد مشخصاً معلوم است، علیهذا، بند 4 تصویب‌نامه مبنی بر تجویز اختصاص دادن معادل پنجاه درصد از وجوه حاصل از فروش جهت توسعه فعالیت‌های فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چون منصرف از موارد مصرف مندرج در قانون است، مغایر با قانون می‌باشد.

3- به موجب تبصره 1 ماده 29 قانون مذکور «اعتبارات بند‌های فوق - مندرج در ذیل ماده 29 در قوانین بودجه سالانه در جدولی واحد درج خواهد شد». بنابراین، علاوه بر مغایرت اعلامی، بند4 تصویب‌نامه از حیث تجویز به اختصاص دادن بخشی از وجوه حاصله بدون تصریح به ضرورت پیش‌بینی آن در قوانین بودجه سالانه، مغایر با قانون است.

رونوشت این نامه برای رییس قوه قضائیه، معاونت‌های نظارت و قوانین مجلس، معاونت‌های حقوقی، امور مجلس، توسعه مدیریت و منابع انسانی، و برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری،  وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور اقتصادی و دارائی، درمان و آموزش پزشکی، ریاست کمیسیون ‌اصل نودم قانون اساسی ریاست دیوان محاسبات‌کشور، ریاست سازمان بازرسی‌کل‌کشور، ریاست دیوان عدالت اداری، مدیرعامل روزنامه رسمی وفق ماده1 قانون مدنی و تبصره ذیل آن، جهت انتشار در روزنامه رسمی و دفتر هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز ارسال شده است.

بر اساس اصل‏ هشتاد و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوبات‏ دولت‏ نباید با اصول‏ و احکام‏ مذهب‏ رسمی‏ کشور و یا قانون‏ اساسی‏ مغایرت‏ داشته‏ باشد. تشخیص‏ این‏ امر به‏ ترتیب‏

مذکور در اصل‏ نود و ششم‏ با شورای‏ نگهبان‏ است‏. علاوه‏ بر این‏، مصوبات‏ دولت‏ نباید مخالف قوانین‏ و مقررات‏ عمومی‏ کشور باشد و به‏ منظور بررسی‏ و اعلام‏ عدم‏ مغایرت‏ آنها با قوانین‏ مزبور باید ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رئیس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.

همچنین بر اساس اصل 138 قانون اساسی تصویب‏ نامه‏ ها و آیین‏ نامه‏ های‏ دولت‏ و مصوبات‏ کمیسیونهای‏ مذکور در این‏ اصل‏، ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رئیس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏ رسد تا در صورتی‏ که‏ آنها را بر خلاف‏ قوانین‏ بیابد با ذکر دلیل‏ برای‏ تجدید نظر به‏ هیأت‏ وزیران‏ بفرستد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet