خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/02/04 12:21:02
سرویس اقتصادی
کاتوزیان در باره ورشکستگی جایگاه‌داران CNG هشدار داد

شکست CNG؛ چراغ سبز به افزایش مصرف بنزین

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، با تأکید بر این‌که وضعیت درآمدی جایگاه‌داران تأسف بار است، گفت: در صورت بی توجهی به وضعیت نگران‌کننده این صنف، بسیاری از جایگاه‌های توزیع سی.ان.جی در کشور تعطیل می‌شوند.
شکست CNG؛ چراغ سبز به افزایش مصرف بنزین رئیس کمیسیون انرژی مجلس، با تأکید بر این‌که وضعیت درآمدی جایگاه‌داران تأسف بار است، گفت: در صورت بی توجهی به وضعیت نگران‌کننده این صنف، بسیاری از جایگاه‌های توزیع سی.ان.جی در کشور تعطیل می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/3647.jpg شکست,CNG؛,,چراغ,سبز,به,افزایش,مصرف,بنزین Icana

"حمیدرضا کاتوزیان" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) افزود: به طور کلی موضوع بالا بودن بهای سی.ان.جی را می‌توان از دو جنبه ارزیابی کرد؛ جنبه نخست، به لحاظ منطق سیاسی است، به این معنی که نباید در نرخ‌گذاری کالاهای اساسی، مردم را به سمت آستانه تحملشان سوق داد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهردر مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در هر جامعه‌ای، آستانه تحمل مردم در سطحی متناسب با نظام اقتصادی و اجتماعی آن، تعریف می شود. این سطح در نظام اقتصادی کشور ما با توجه به میانگین درآمدهای عمومی و تعیین خط فقر قابل محاسبه است. بنابراین در قیمت‌گذاری کالاهای مصرفی، به ویژه کالاهای اساسی مانند سوخت، باید با پیش‌بینی دقیق میزان درآمدهای طبقه‌های مختلف کشور و محاسبه مرز تحمل آنها، از سوق دادن مردم به این آستانه پرهیز کرد.

 

تنظیم معکوس بهای گاز با بنزین؛ راهکار تعیین بهای CNG

وی با بیان این‌که در ساختار اقتصادی کشور ما، راهکارهای متفاوتی برای تنظیم قیمت کالاها وجود دارد، ادامه داد: در مورد سوخت سی.ان.جی، مهم‌ترین و راهگشاترین راه، تنظیم معکوس بهای گاز با بنزین است.

کاتوزیان تأکید کرد: تنظیم کارشناسی قیمت کالاهای جایگزین، به ویژه سوخت‌های پرمصرف، راهکار ساده و تاثیرگذاری است که در شرایط کنونی، می‌تواند افزون‌بر کمک به کاهش حجم بالای مصرف بنزین، زمینه‌های استقلال کشور در تولید این محصول و حتی صادرات آن را نیز فراهم کند.

به گفته این نماینده، جنبه دیگر بررسی قیمت بالای سی.ان.جی، موضوع واسطه‌ها و توزیع کنندگان گاز در کشور است که اگر در زمان مناسب، هزینه‌های آنها پرداخت نشود و در شرایط نامطمئن کاری آنها به لحاظ امنیت دستگاه‌های فنی و تأسیسات کاربردی، اصلاح و ایمن سازی صورت نگیرد، نظام توزیع گاز در کشور به آسیب های جدی و پرهزینه‌ای دچار می‌شود.

  

بهای بالای خوراک تحویلی + کاهش مصرف گاز= تعطیلی جایگاه‌ها

نماینده دور هشتم مجلس، اظهار کرد: بالا بودن قیمت خوراک تحویلی به جایگاه‌داران و سودآوری ناکافی فروش سی.ان.جی، امکان تأمین هزینه‌های جاری این جایگاه ها را هم فراهم نمی‌کند و به همین علت، مالکان آنها در پرداخت حقوق کارگران خود و بیمه کاری‌شان، دچار مشکل شده‌اند.

وی توضیح داد: جایگاه‌داران، شغل پرمخاطره‌ای دارند و هزینه اجرایی شدن برخی از سیاست‌ها و تصمیم‌های دولت نیز برعهده آنها است، آن زمان هم که طرح سهمیه‌بندی بنزین و الزامی شدن کارت سوخت اجرایی شد، مشکلاتی که پیش آمد بیش‌تر از همه، این جایگاه‌داران را متضرر کرد.

این کارشناس حوزه انرژی، بیان کرد: افزون بر نکات یاد شده، مشکلی که از بالا بودن بهای گاز در کشور دامنگیر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این سوخت می‌شود، موضوع کاهش رغبت مردم به استفاده از سی.ان.جی در خودروها است که به علت نبود اختلاف انگیزه‌بخش در قیمت‌گذاری بنزین و گاز، موجب گرایش مردم به استفاده دوباره از بنزین در خودروها شده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، یادآور شد: با در کنار هم قرار دادن بحث قیمت بالای خوراک جایگاه‌ها و سودآوری پایین آن و همچنین موضوع بی رغبتی مردم به استفاده از سی.ان.جی، می توان وضعیت نگران کننده درآمد جایگاه های توزیع سی.ان.جی را تصور و ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet