ایام محرم 1398
1390/02/04 13:15:13
سرویس فرهنگی

دیوان غزلیات «ظهوری ترشیزی» منتشر می‌شود

دیوان غزلیات ظهوری ترشیزی به تحقیق و تصحیح دکتر اصغر بابا سالار از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دست انتشار بوده و در نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این کتابخانه عرضه می‌شود.
دیوان غزلیات «ظهوری ترشیزی» منتشر می‌شود دیوان غزلیات ظهوری ترشیزی به تحقیق و تصحیح دکتر اصغر بابا سالار از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دست انتشار بوده و در نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این کتابخانه عرضه می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3340.jpg دیوان,غزلیات,«ظهوری,ترشیزی»,منتشر,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، دیوان غزلیات ظهوری ترشیزی به تحقیق و تصحیح دکتر اصغر بابا سالار از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دست انتشار بوده و در نمایشگاه کتاب تهران در غرفه این کتابخانه عرضه می‌شود.

نورالدین محمّد ظهوری ترشیزی (944 – 1025 ق) از سرایندگان نامور سدة 10 – 11 و از پیشگامان سبک هندی است. مدارج کمال را در خراسان و هندوستان پیمود. در سال 988 ق به هند رفت و به دربار نظامشاهیان پیوست و تقرّب یافت. در هند با ملک قمی (934 یا 935 - 1025 ق) آشنا شد و دختر او را به همسری برگزید. او بیشترین عمر خود را در احمدنگر و بیجاپور گذراند و در بیجاپور درگذشت و در جوار ملک قمی آرامید.

غزلیات ظهوری هم به لحاظ ساختار زبانی (ترکیب‎سازیهای نو) و هم به حیث ساختار بیانی (تخیل‎آفرینی و صور بلاغی تازه) قابل توجّه است. ظهوری در قالبهای مختلف شعر سروده و ساقی‎نامة او در قالب مثنوی مشهورتر است. در قصیده‎سرایی، خود را پیرو خاقانی می‎داند. در نثرنویسی نیز قلم شیوایی داشت و سه نثر او معروف است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet