ایام محرم 1398
1390/02/05 10:53:23
سرویس استان ها
نماینده زاهدان:

اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بیماری مالاریا در استان سیستان موثر بوده است

نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات مناسبی در جهت کنترل بیماری مالاریا در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است، تاکید کرد: پشه آنوفل را نمی‌توان به‌طور کامل از بین برد ولی می‌توان جلوی انتشار آن توسط افراد مبتلا به بیماری را گرفت.
اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بیماری مالاریا در استان سیستان موثر بوده است نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات مناسبی در جهت کنترل بیماری مالاریا در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است، تاکید کرد: پشه آنوفل را نمی‌توان به‌طور کامل از بین برد ولی می‌توان جلوی انتشار آن توسط افراد مبتلا به بیماری را گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/3759.jpg اقدامات,پیشگیرانه,برای,کنترل,بیماری,مالاریا,در,استان,سیستان,موثر,بوده,است Icana

"حسینعلی شهریاری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با بیان اینکه استان سیستان‌و بلوچستان مرکز اصلی بیماری مالاریا در کشور است، گفت: متاسفانه به‌دلیل هم‌ مرز بودن استان سیستان و بلوچستان با کشور پاکستان این بیماری به ایران منتقل شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، در مورد دلایل افزایش بیماری مالاریا، اظهار داشت: با توجه به اینکه منشا اصلی پشه آنوفل در پاکستان است مسافران پس از سفر به این کشور دچار بیماری می‌شوند و بعد از رجوع به ایران این بیماری انتشار پیدا می‌کند.

وی با تشریح چگونگی ابتلا انسان‌ها به بیماری مالاریا، تصریح کرد: انگل‌های بیماری مالاریا با گزش پشه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند، پشه پس از گزیدن فرد مبتلا آلوده به انگل می‌گردد، این انگل در بدن پشه تکثیر یافته و پس از حداقل یک تا سه هفته با گزش بعدی پشه وارد جریان خون فرد دیگری می‌شود‌.

وی در مورد میزان انتشار این بیماری، گفت: در سال 88، چهار هزار و چهارصد نفر به این بیماری مبتلا شده بودند که این رقم از سال گذشته تاکنون به دو هزار و صد کاهش یافته است که این باعث خوشحالی است.

شهریاری تاکید کرد: متاسفانه به‌هیچ وجه نمی‌توان پشه آنوفل را به طور کامل نابود کرد ولی می توان با راهکارهایی مثل جلوگیری و یا قرنطینه افراد مبتلا به بیماری از انتشار ان جلوگیری کرد.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به ساکنان مناطق مالاریا خیز کشور مخصوصا سیستان و بلوچستان، توصیه کرد: اجازه ندهند در این مناطق، آب چاله‌ها و گودال‌های راکد شود چرا که پشه آنوفل در آب‌های راکد و کناررودخانه‌ها تخم گذاری می‌کند، بنابراین لازم است در این مناطق، دستکاری‌های انسان در محیط زندگی، با رعایت نکات بهداشتی صورت گیرد؛ همچنین لازم است به محض احساس تب و لرز به مراکز بهداشتی- درمانی مراجعه شده و آزمایش خون صورت گیرد.

شصت  تا هفتاد درصد مبتلایان به مالاریای کشور در سیستان و بلوچستان وجود دارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet