هدر موبایل
1390/02/07 09:05:52
سرویس اجتماعی
رضائی:

مسولان درک و تعریف درستی از حوزه سلامت ندارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره چالش‎های دولت در حوزه سلامت، گفت: مهمترین مساله این است که اکثر مسئولان درک و تعریف درستی از حوزه سلامت ندارد، می‌توان گفت در مسئولان کشوری دید سلامت نگر وجود ندارد.
مسولان درک و تعریف درستی از حوزه سلامت ندارند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره چالش‎های دولت در حوزه سلامت، گفت: مهمترین مساله این است که اکثر مسئولان درک و تعریف درستی از حوزه سلامت ندارد، می‌توان گفت در مسئولان کشوری دید سلامت نگر وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/3553.jpg مسولان,درک,و,تعریف,درستی,از,حوزه,سلامت,ندارند Icana

"امیدواررضایی ‌میرقائد" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، تصریح کرد: زمانی می‌توان گفت که دید سلامت نگر در مسئولان دولتی وجود دارد که به تعامل بین بخشی میان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی توجه شود.

نماینده مردم مسجد سلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان باید در تصمیم‌های خود به سلامت مردم توجه داشته باشند و زمانی می‌توان به این باور رسید که در تمامی تصمیم‌ها سلامت مردم لحاظ شود و به نوعی همه مسئولان تضمین کننده سلامتی مردم باشند.

 

دید بخشی و جزئی به سلامت در کشور، وجود دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: سلامت ابعاد گوناگونی دارد؛ سلامت جسمی، روحی و روانی، اجتماعی، اخلاقی، فرهنگی و معنوی از جمله این موارد است.

وی تاکید کرد: تمامی وزارتخانه‌ها باید به ابعاد سلامت توجه کافی داشته باشند. در حال حاضر با دید بخشی و جزئی در سیستم اجرایی کشور به حوزه سلامت نگاه می‌شود و این مشکل کماکان وجود دارد که هر کسی تنها به حوزه کاری خود فکر می‌کند و سایر ابعاد آن را نادیده می‌گیرد.

رضایی ادامه داد: به‌ طور مثال وزارت راه‎ وترابری باید در سیاست‌گذاری‌های خود به نقاط حادثه خیز کشور که باعث کشته وزخمی شدن هموطنانمان می‌شود توجه و درصدد رفع این مشکل برآید یا در همین نقاط حادثه خیز، وزارت بهداشت‌ ودرمان باید ایستگاه‌های اوژانس 115 دایر کند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین مرگ ومیرها در جاده‌های کشور رخ می‌دهد، با این حال چرا نباید ایستگاه‌های رفاهی در جاده‌ها برای رانندگان وجود داشته باشد تا بعد از مدت زمان زیادی رانندگی، این افراد بتوانند استراحت کنند؟

رضایی میرقائد تاکید کرد: بازهم می‌گویم تمامی وزارتخانه‌ها باید در حوزه سلامت مردم خود را مسئول بدانند؛ اگر وزارت بازرگانی که مسئول واردات در کشورمان است به ورود بی‌رویه گوشت و یا میوه بی‌توجهی کند و به این مساله فکر نکند که این میوه و گوشت وارداتی چه مشکلاتی را برای سلامتی مردم پیش خواهد آورد، چه کسی می‌تواند سلامت مردم را تضمین کند؟

 وی گفت: در حال حاضر ما شاهد گسترش داروها و مواد خوراکی قاچاق هستیم که بسیاری از آنها مضر سلامتی مردم هستند، بنابراین ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید دراین مورد وظیفه خود را به درستی انجام دهد و با تصمیماتی که می‌گیرد، به بررسی دقیق این مساله بپردازد تا سلامتی مردم به خطر نیافتد.

 

نظام سلامت کشور نباید دچار درهم ریختگی شود

عضو هیات‌رئیسه مجلس تاکید کرد: همه مسئولان باید درس سلامتی دیده باشد و اگر دولت، دولتی سلامت محور است باید بحث سلامت را جدی بگیرد تا نظام سلامتی کشور دچار به هم ریختگی نشود.

 وی تاکید کرد: این نکته چالش جدی دولت است باقی مسائل از همین نکته آغاز می‌شود و تا این مساله درست نشود ما نمی‌توانیم درک درستی از سلامت در جامعه نداشته باشیم چرا که اساسا سلامت در روند پیشگیری معنا پیدا می‌کند.

 

دولت نمی‌خواهد به سلامت توجه کند

رضایی میرقائد بااشاره به عدم تعامل بین بخشی بین دستگاه‌ها تصریح کرد: با این وجود ما شاهد هستیم که متاسفانه دولت بودجه سلامت مناطق محروم را در سال 90، 50 درصد کاهش داده است این نشان می‌دهد که دولت نمی‌خواهد به این مساله توجه کند.

وی گفت: سال گذشته در مجلس شورای اسلامی  100 میلیارد تومان برای بودجه سلامت مناطق محروم در نظر گرفته شده بود که از آن مقدار 10  یا 20 میلیارد تومان اجرایی شد، امسال در لایحه بودجه این مورد 50 درصد کاهش پیدا کرده است اما در کنار این مساله اعتباراتی نیز در نظر گرفته شده است.

وی یادآورشد: براساس برنامه پنجم دولت باید 10 درصد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها را به حوزه سلامت اختصاص می‌داد که اقدام به این کار نکرده است، به همین دلیل اعضای کمیسیون تلفیق 2 هزار میلیارد تومان از مازاد فروش نفت را برای کمک به حوزه سلامت در نظر گرفتند تا این کسری جبران شود.

 

عدم سلامتی باعث به وجود آمدن فقر می‌شود

وی همچنین به بالا بودن نرخ تعرفه‌ها اشاره کرد و گفت: زمانی که هزینه‌های درمان بالا می‌رود، باید به نوعی آن را جبران کرد. تصور می‌کردیم از 10 درصد اجرایی قانون هدفمندی یارانه‌ها مشکل خودگردانی بیمارستان‌ها  حل خواهد شد و دیگر بیماران برای تهیه دارو به خارج از بیمارستان‌ها نخواهند رفت.

عضو کمیسیون بهداشت‌ و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این صورت سهم  پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت کاهش پیدا می‌کرد و تا آخر برنامه پنجم نیز به 30 درصد می‌رسید اما در صورت اجرایی نشدن این مساله سهم پرداختی مردم  بالاتر می رود و مردم فقیرتر می‌شوند و هرچه مردم فقیرتر شوند سلامتی‌شان به خطر می‌افتد و زمانی که سلامتی تهدید شد، فقر نیز بیشتر می‌شود.

وی افزود: این سیکلی به هم پیوسته میان سلامتی و فقر است، اگر سلامتی وجود نداشته باشد رونق وفعالیت اقتصادی کشور و کارآیی و رشد اقتصادی کشور پایین می‌آید. بنابراین اگر فقر را ریشه کن کنیم سلامتی به دست می‌آید.

این نماینده مجلس در پایان تصریح کرد: محور توسعه پایدار انسانی سالم است، بنابراین باید در این زمینه اهتمام جدی از خودنشان داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet