هدر موبایل
1390/02/05 10:15:59
سرویس اجتماعی
قربانی:

توصیه‌های رئیس قوه قضائیه اجرایی شود، 30 درصد زندانیان آزاد می‌شوند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با اظهار اینکه ایجاد زندان به معنی افزایش جرم نیست تاکید کرد: اگر قضات تصمیم‌ها و توصیه‌های رئیس قوه قضائیه را اجرا کنند همین امروز ۳۰ درصد از زندانیان را باید آزاد کرد.
توصیه‌های رئیس قوه قضائیه اجرایی شود، 30 درصد زندانیان آزاد می‌شوند عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با اظهار اینکه ایجاد زندان به معنی افزایش جرم نیست تاکید کرد: اگر قضات تصمیم‌ها و توصیه‌های رئیس قوه قضائیه را اجرا کنند همین امروز 30 درصد از زندانیان را باید آزاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/2097.jpg توصیه‌های,رئیس,قوه,قضائیه,اجرایی,شود،,30,درصد,,زندانیان,آزاد,می‌شوند Icana

"موسی قربانی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت )www.icana.ir)، با تاکید براینکه هیچ کشوری نمی‌تواند بگوید که نیازی به زندان ندارد و یا اینکه بی‌دلیل زندان‌هایش را افزایش دهد، اظهار کرد: ما حتما باید زندان داشته باشیم؛ اما ضرورتا به این معنی نیست که زندانی هم باید داشته باشیم.

نماینده مردم قائنات در مجلس، به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش در این خصوص اشاره کرد و گفت: به طور مثال تنها سه شهر خراسان جنوبی دارای زندان هستند و ممکن است فردی به زندان شهرستان‌های دیگری منتقل شود، در این صورت خانواده فرد متهم باید مسافت طولانی را برای ملاقات او طی کنند و در واقع این مسئله هیچ منطقی ندارد.

وی با بیان اینکه ممکن است اتفاقی بیفتد و ما به زندان نیاز داشته باشیم، افزود: ممکن است در یک شهر زندانی وجود نداشته باشد؛ اما هرگز بدین معنی نیست که زندان هم نباید باشد، در واقع ما در همه جا باید زندان داشته باشیم؛ اما در رابطه با اینکه زندانی باید داشته باشیم یا نه، معتقدم که اگر قضات تصمیم ها و نظرات رییس قوه قضاییه را اجرا کنند همین امروز 30 درصد از زندانیان را باید آزاد کرد.

 

می‌توان برخی زندان‌ها را از زندانی خالی کرد

قربانی در ادامه تصریح کرد: رئیس دستگاه قضایی نیز در دیدار اخیر خود با دادستان‌ها بر همین موضوع تاکید کرد که مواردی مانند این نداشته باشیم که قاضی روز پنجشنبه فرد را احضار کند، او را تا ساعت یک بعداز ظهر بلاتکلیف بگذارد و قرار ضامن نیز برایش تعیین کند در این صورت تا مجرم بخواهد ضامنی برای خود معرفی کند ساعت اداری تمام می‌شود و قاضی نیز می‌رود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس همچنین سه نوع جرم را بی‌نیاز به زندان عنوان کرد و گفت: گروه نخست، زندانیانی هستند که به دلیل بدهی مالی مانند مهریه، دیه و چک در زندان هستند، گروه دوم افرادی تحت قرار بازداشت هستند که می‌توانند بازداشت نباشند در واقع قرار به  این منظور است که متهم در دسترس قاضی باشد بنابراین چه ضرورتی دارد که این قرار منجر به بازداشت فرد شود.

 قائم مقام معاونت قوانین مجلس، افزود: گروه سوم افرادی هستند که برای آنها مجازات زندان تعیین می‌کنیم؛ اما در شرع مقدس تا این اندازه مجازات زندان وجود ندارد، مجازات‌های بازدارنده‌ای نیز هست که از طریق آنها برخی از افراد می‌توانند در زندان نباشند در واقع می‌توان برخی زندان‌ها را از زندانی خالی کرد؛ اما نمی‌توانیم بگوییم که زندان نداشته باشیم.

به گفته قربانی، در برخی از شهرها کمبود جا مشکل اساسی زندان‌ها است که منجر به عدم تفکیک اطفال مجرم با سارقان و یا متهمان مواد مخدر می‌شود که البته این مشکل کمتر در شهرهای بزرگ اتفاق می‌افتد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet