خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/04 19:17:53
سرویس استان ها
ملک‌محمدی:

فعال‌تر شدن بخش خصوصی، مشکل بیکاری در دامغان را حل می‌کند

عضو فراکسیون حج و زیارت و نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی نظرات خود را درباره کمیته تازه تشکیل شده حج و زیارت و راهکارهای اندیشیده شده در حل مشکل بیکاری در دامغان سخن گفت.
فعال‌تر شدن بخش خصوصی، مشکل بیکاری در دامغان را حل می‌کند عضو فراکسیون حج و زیارت و نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی نظرات خود را درباره کمیته تازه تشکیل شده حج و زیارت و راهکارهای اندیشیده شده در حل مشکل بیکاری در دامغان سخن گفت. https://cdn.icana.ir/d/019/2778.jpg فعال‌تر,شدن,بخش,خصوصی،,مشکل,بیکاری,در,دامغان,را,حل,می‌کند Icana

آنچه زیر می‌خوانید چکیده‌ای از گفت‌وگوی هفته‌نامه کویرحسن ملک‌محمدی است؛

اخیرا شنیدیم که کمیته‌ای تخصص در مورد امور مربوط به حج و زیارت به همت فراکسیون حج و زیارت مجلس تشکیل شده است. حضرتعالی به‌عنوان رئیس این فراکسیون بفرمایید اهداف این کمیته چیست و اعضای آنچه کسانی هستند؟

این کمیته مرکب است از معاونین بعثه مقام معظم رهبری (دامت برکاته) و سازمان حج و زیارت و اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حج و زیارت که با هدف تبادل نظر در پیگیری مصوبات و تحقق اهداف فراکسیون تشکل شده است.

آیا مسائلی از قبیل برخورد ناشایست مأموران سعودی با حجاج و عمره‌گذاران ایرانی هم در این کمیته مطرح می‌شود؟

فراکسیون حج و زیارت مطلقا در مسائل مربوط به سازمان حج و زیارت دخالتی نمی‌کند و اقداماتش در مسیر اجرای سیاست‌های بعثه مقام معظم رهبری (دامت برکاته) و شورای‌عالی حج است.

شورای‌عالی حج به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود؟

بله. ما در حقیقت از کل سیاست‌های سازمان حج پشتیبانی می‌کنیم. هرچه آنها نیاز دارند و لازم است ما در مجلس پیگیری می‌کنیم و یا درصورت لزوم با نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی در همین زمینه تبادل‌نظر می‌کنیم. مهم‌تر از همه تصویب و تدوین قوانین مورد‌نیاز در جهت حفظ شأن و منزلت و رفاه زائران از طریق فراکسیون حج و زیارت صورت می‌گیرد.

با توجه به‌وجود فراکسیون حج و زیارت در مجلس چه نیازی به تشکیل این کمیته بود؟

ما که نمی‌توانستیم مثلا 180 نماینده را در فراکسیون جمع کنیم. فراکسیون هم معمولا در هر‌سال 2-3 نوبت آن هم بنا به ضرورت تشکیل جلسه می‌دهد. اما این کمیته می‌تواند هر ماه تشکیل شود و وظایف خود را انجام دهد.

اجازه بفرمایید محور گفت‌وگو را به سمت دامغان، حوزه انتخابیه شما، تغییر دهیم! در یک کلام مشکل عمده دامغان از نظر شما که نماینده مردم این شهر هستید چیست؟

مهم‌ترین مشکل فعلی دامغان بیکاری است. جوانان تحصیل کرده و با‌غیرت این شهرستان علاقه‌مند و نیازمند اشتغال هستند اما فرصت شغلی مناسب برایشان فراهم نیست، بنابراین همه مسئولان استان و شهرستان باید نسبت به این موضوع هماهنگی داشته باشند. با عنایت به این‌که بالاترین نرخ بیکاری استان در دامغان است، نیاز به سرمایه‌گذاری در این شهرستان چه از سوی دولت خدمتگذار و چه بخش خصوصی بیشتر از سایر مراکز استان احساس می‌شود. امیدواریم با پیگیری‌های مسئولان دلسوز استان و شهرستان در سال 90 بخش زیادی از این مشکل از طریق سرمایه‌گذاری دولتی و سرمایه‌گذاران خصوصی حل شود. در این خصوص زمینه‌های متعددی از قبیل ایجاد کارخانه‌های صنعتی و مراکز تولیدی و کشاورزی در نظر گرفته شده و با اجرای کامل طرح‌های در نظر گرفته شده، مشکل فوق رفع می‌شود.

با توجه به آغاز بررسی بودجه 90 در صحن علنی، آیا برای رفع این مشکل و سایر مشکلات دامغان، در بودجه 90 تمهیداتی اندیشیده شده است؟

متأسفانه میزان اعتبارات در نظر گرفته شده در بودجه سال‌جاری برای دامغان، با میزان مشکلات موجود، مطابق نیست. بنابراین باید با فعال‌تر کردن بخش خصوصی این مشکل را برطرف کنیم. البته ما از حمایت‌های دولت در این زمینه استفاده خواهیم کرد و امیدواریم با معرفی توانمندی‌های دامغان و جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی بتوانیم زمینه‌های پیشرفت و رشد و شکوفایی دامغان را فراهم کنیم. به‌همین منظور همایش بزرگ «نخبگان و دامغان در چشم‌انداز 1404» با همین هدف در نظر گرفته شده است که پنجشنبه همین هفته، هشتم اردیبهشت‌ماه، با حضور 500 نفر از شخصیت‌های برجسته و مؤثر دامغانی برگزار خواهد شد که به نتایج این همایش امیدواریم. انشاءا‌لله با توکل بر‌خدا و با فراهم نمودن زمینه و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، در مسیر رشد، پیشرفت و شکوفایی دامغان و رفع مشکل بیکاری، گام‌های اساسی برداشته خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet