هدر موبایل
1390/02/04 18:33:37
سرویس اقتصادی
اسدالله عباسی:

دولت از چای‌کاران حمایت کند

نماینده مردم رودسر و املش گفت: بر اساس آمار و ارقام موجود، سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود که از این رقم تنها ۳۰هزار تن آن در داخل تولید می‌شود و ۷۵ هزار تن دیگر به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که این ارقام بیانگر وجود معضلات و مشکلات بسیار پیش روی تولید‌کنندگان این محصول است.
دولت از چای‌کاران حمایت کند نماینده مردم رودسر و املش گفت: بر اساس آمار و ارقام موجود، سالانه حدود 120 هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود که از این رقم تنها 30هزار تن آن در داخل تولید می‌شود و 75 هزار تن دیگر به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که این ارقام بیانگر وجود معضلات و مشکلات بسیار پیش روی تولید‌کنندگان این محصول است. https://cdn.icana.ir/d/019/2810.jpg دولت,از,چای‌کاران,حمایت,کند Icana

اسدالله عباسی در گفت و گو با نشریه گلچین افزود: مشکلات مربوط به تولید‌کنندگان چای به امروز یا دیروز باز نمی‌گردد بلکه سال‌های مدیدی است که تولید‌کنندگان و چایکاران با مشکلات جدی مواجه‌اند اما وعده‌هایی که به‌منظور رفع مشکلات آنها داده می‌شود همواره باز هم با همان شدت در سال‌های بعد تکرار می‌شود.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایطی که تولید‌کنندگان داخلی تنها حدود یک‌چهارم مصرف داخل را تولید می‌کنند، در سال 89، قیمت برگ سبز چای پایین بود و به‌رغم اینکه بنا بود قیمت برگ سبز چای 7 درصد افزایش پیدا کند اما متأسفانه این امر محقق نشد و در کنار این مشکلات بحث بیمه این محصول هم موفق نبود.

وی ادامه داد: بررسی‌ها حکایت از آن دارد که در سال جدید نیز قیمت چای اعلام شده بدون کار کارشناسی و ناعادلانه صورت گرفته که خود این موضوع بر بار مشکلات این صنعت افزوده است به عبارت دیگر اعلام قیمت 300 تومان برای چای درجه 2 با در نظر گرفتن این مسئله که در حدود 500 هزار نفر از راه تولید چای امرار معاش می‌کنند بسیار ناعادلانه است.

به گفته عباسی، هر چند در سال‌جاری با همت مسئولان سازمان چای کشور بحث بازگشایی و تامین سوخت به خوب صورت گرفته است اما مواردی مانند ناعادلانه بودن قیمت چای، مطلوب عمل نکردن بحث بیمه محصول چای و...باز هم تولید‌کنندگان این محصول را با معضل جدی‌تر روبه‌رو کرد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس یادآور شد: با این تفاسیر و با در نظر گرفتن این مسئله که چایکاران زحمات بسیاری را برای برداشت این محصول می‌کشند جا دارد، نمایندگان مجلس، متولیان، مسئولان استانی و کشوری با همت و همکاری مباحثی مانند بیمه چای، قیمت چای، تجارت چای را برای همیشه در سال 90 حل کنند تا در سال‌جاری و سال‌های آینده شاهد رشد و آبادانی باغات چای کشور باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet