هدر موبایل
1390/02/09 07:59:00
سرویس اقتصادی
حسن تامینی:

آرایش جهادی باید تحقق اهداف و برنامه‌های کلان کشور را هدف بگیرد

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: دستگاه‌های اجرایی کشور، دستگاه‌های قانونگذار، نهادهای قضایی و بخش‌های مردمی باید با یک راهبردی که از دستگاه‌های سیاستگذار مشخص می‌شود، یک نظم و آرایش جهادی به‌خود گیرند؛ آرایش جهادی باید تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های اجرایی سند‌های توسعه‌ای را هدف خود قرار دهد.
آرایش جهادی باید تحقق اهداف و برنامه‌های کلان کشور را هدف بگیرد نماینده مردم رشت در مجلس گفت: دستگاه‌های اجرایی کشور، دستگاه‌های قانونگذار، نهادهای قضایی و بخش‌های مردمی باید با یک راهبردی که از دستگاه‌های سیاستگذار مشخص می‌شود، یک نظم و آرایش جهادی به‌خود گیرند؛ آرایش جهادی باید تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های اجرایی سند‌های توسعه‌ای را هدف خود قرار دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/996.jpg آرایش,جهادی,باید,تحقق,اهداف,و,برنامه‌های,کلان,کشور,را,هدف,بگیرد Icana

"حسن تامینی لیچایی" در گفت‌وگو با گلچین اظهار امیدواری کرد که سال جدید را به سالی برای تحول به سمت تعالی و تکامل و به فرصتی تاریخی برای جهشی بزرگ به سوی تمدن اسلامی - ایرانی تبدیل نماییم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: نامگذاری سالانه در شروع سال شمسی از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبتنی بر باورها، نمادها، سنت‌ها و شمائر و مناسبات اسلامی، سنت حسنه‌ای که طی سالیان اخیر مرسوم شده است و اولویت‌ها و جهت‌گیری ملی سالانه را مشخص می‌نماید و گفتمان و ادبیات نوین، هدف‌گذاری، سیاستگذاری و برنامه‌های اجرایی و پژوهشی فراوانی پیرامون آن شکل می‌گیرد. افزود:

تامینی تصریح کرد: اعتقاد دارم در چرایی و ضرورت اهمیت این نام‌گذاری باید مطالعات و پژوهش‌های زیادی از سوی اندیشمندان و نخبگان و بنگاه‌های پژوهشی صورت گیرد و الزامات ناظر بر تحقق این شعار کلیدی و محوری از سوی همه نهادهای حاکمیتی فراهم گردد تا با مشارکت و همراهی مردم، ملت‌ها از برکات این نامگذاری توسعه محور بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم انقلاب اسلامی که ثمره اندیشه و تجربه قرن‌های متمادی فقه پویای شیعه و تبیین آموزه‌های حکومتی، حاکمیتی، سیاسی و اجتماعی علمای بزرگ شیعه است، در جست‌وجوی الگوی توسعه بومی است. در اندیشه اسلامی و اندیشه علمای معاصر و به‌ویژه امام خمینی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، ساختن جامعه‌ای براساس مبانی اسلامی و فقه شیعه و توسعه یافته بر مبنای الگوی اسلامی - ایرانی، جایگاه ویژه‌ای داشته است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان یک عالم دینی و شیعی و رهبر انقلاب اسلامی با اشرافی که به مصالح جهان اسلام و مسائل داخلی دارند و با ملحوظ داشتن دیدگاهی جامع، کلان نگر و فراگیر و نیز با توجه به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، بین‌المللی و فقیهی و مقتضیات زمان، نگاه ویژه و بسیار مترقی به اسلام و استقلال، توسعه بومی و جامعه آرمانی دارند.

تامینی تصریح کرد: در مجموع باید بگویم این شعارها و نامگذاری‌ها به‌دلیل مباحثات و تالیف مقالات و کتاب‌ها و پایان نامه‌ها پژوهش‌هایی که پیرامون آن شکل می‌گیرد باعث استحکام بیشتر فقه سیاسی شیعه و توسعه کشور خواهد شد و امیدوارم عمق معانی نهفته در این جهت‌گیری هوشمندانه درک شود و برای اجرایی‌سازی‌ آن برنامه‌ریزی لازم انجام گیرد.

تامینی در باره مفهوم جهاد اقتصادی بیان کرد: در باب مفهوم و نسبت دو کلمه جهاد و اقتصاد در عبارت جهاد اقتصادی نکات زیادی وجود دارد، کلمه جهاد معمولا به نوعی تلاش مقدس اطلاق می‌شود و یکی از مفاهیمی است که در گفتمان دینی ما معنا پیدا می‌کند. نکته این جاست که به زعم بنده، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ابعاد دنیوی را با ابعاد مقدس اسلامی درهم آمیخته و همگون می‌بینند.

وی توضیح داد: برای همین کار کردن برای پیشرفت و آبادانی و عمران کشور را با مسئله مقدسی به اسم جهاد تلفیق می‌کنند. می‌دانیم که یکی از پیام‌های بزرگ انقلاب اسلامی ایران پیوند مسائل معنوی و مادی با یکدیگر است به نظرم اگر از ظرفیت‌های معنوی، انسانی و فرهنگی کشور با ابعاد جهادی استفاده شود برکات زیادی نصیب ملت ما می‌شود، حضرت امام(ره) در مورد سازندگی از این نماد استفاده کرده‌اند و جهاد را وارد صحنه‌های سازندگی نمودند.

تامینی ادامه داد: یکی از مفاهیم جهاد، برخورد با موانع و رفع آن است. در این راستا یکی از راهبرد‌هایی که در سال 90 باید سرلوحه فعالیت‌ها قرار گیرد این است که باید جهاد عظیمی در شناسایی موانع اقتصادی کشور صورت گیرد. معمولا در نگاه نهادی، برخی از مقررات، آیین‌نامه‌ها یا ترکیب‌های نهادی و یا به تعبیر دیگر برخی از مواد یا تفاسیر قانونی که امروزه در بدنه اجرایی، قضایی ما وجود دارد، معمولا به شکل مانع عمل می‌کنند، ما به یک جهاد فراگیری جهت آسیب شناسی در تمامی عرصه‌های اقتصادی نیاز داریم تا بتوانیم برای رفع این موانع اقدام نماییم.

وی افزود: جهاد کردن به رفع موانع پیشرفت کشور بر می‌گردد، برخی از این موانع داخلی‌اند و بخشی از آن هم خارجی هستند که باید به درستی شناسایی و مدیریت شوند. به اعتبار مفهوم جهاد که معمولا استعاره‌ای از فضای نظامی در ذهن داریم، هرگونه جهادی نیازمند کسب اطلاعات، تجزیه و تحلیل، دیده‌بانی و ارزیابی دقیق از موقعیت، استعداد و... است. راهبرد دیگری که باید در اقتصاد ایران در عرصه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، خدماتی، معدنی و... مورد توجه قرار بگیرد، دیده‌بانی و ارزیابی جامع و فراگیر تحولات منطقه‌ای و جهانی و مسیر آن، پیش‌بینی آینده اقتصادی دنیا، رویکردهای سازمان‌های مهم اقتصادی بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین مزیت‌های نسبی و رقابتی کشورمان است.

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: یکی دیگر از مفاهیم مستتر در جهاد، داشتن نقشه و طرح است و ما می‌دانیم که هر جهادی نیازمند طراحی نقشه عملیاتی است، نمی‌شود بدون یک نقشه دقیق به هدف رسید. این دقیقا خواسته‌ای است که سال گذشته از سوی رهبر معظم انقلاب در نخستین نشست اندیشه‌های راهبردی مطرح و مورد استقبال محافل علمی و دانشگاهی قرار گرفت. در مفهوم جهاد، ترتیبات و آرایش جهادی نیز قابل فهم است.

وی یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی کشور، دستگاه‌های قانونگذار، نهادهای قضایی و بخش‌های مردمی باید با یک راهبردی که از دستگاه‌های سیاستگذار مشخص می‌شود، یک نظم و آرایش جهادی به‌خود گیرند. آرایش جهادی باید تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های اجرایی سند‌های توسعه‌ای را هدف خود قرار دهد و این امر مستلزم ایجاد هماهنگی‌های بین بخشی و درون بخشی در حوزه‌های متعدد خواهد بود.

به گفته این نماینده مردم در مجلس، اگرچه در سطوح ملی، اسناد بالادستی توسعه تهیه شده و البته باید دامنه و عمق کار بیشتر شود اما باید این اسناد در سطوح بخشی، استانی، شهری، بخش و روستا تهیه و تنظیم شود. به نظرم در این خصوص نارسایی‌هایی وجود دارد. تهیه و تنظیم سند راهبردی چشم‌انداز توسعه استان‌ها با تاکید بر محورهای دارای مزیت هر استان به‌نحوی که روابط عمودی توسعه هر بخش با اسناد توسعه‌ای ملی به‌ویژه سند چشم‌انداز توسعه 20 ساله کشور و برنامه‌های پنج ساله توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و نیز روابط افقی بین بخشی با تاکید بر نهادسازی‌ها و نظارت‌های موضوعی و موضعی مورد توجه کافی قرار گیرد، دارای اهمیت است، این اسناد باید با تکیه بر توانمندی‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و... استان‌ها تهیه شود؛ این اسناد، باید توسعه برنامه محور استان‌ها را با تاکید بر توزیع عادلانه منابع و توازن توسعه‌ای دنبال کند.

تامینی با بیان این‌که اولویت‌های اقتصادی که در پیام مقام معظم رهبری تاکید شده است بسیار شفاف و روشن است و سرفصل‌های مهم توسعه ملی به شمار می‌روند، اظهار داشت: در این پیام بر تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی، اشتغال‌زایی، توسعه سرمایه‌گذاری بخش تعاون و بخش خصوصی، صرفه‌جویی در مصرف آب و مشارکت مردم در اقتصاد تاکید جدی شده است و حتی در این پیام الزاما پیشرفت اقتصادی نیز معرفی شده است؛ روحیه جهادی، استحکام معنویت و روح ایمان و تدوین در جامعه، مبتلا شدن کشور به مسائل حاشیه‌ای، حفظ اتحاد و انسجام ملی و... از مهم‌ترین وجوه تحقق این شعار یادآوری شده است.

وی تصریح کرد: آثار جهاد اقتصادی به‌صورت نوآوری و شکوفایی در تمام عرصه‌ها و حوزه‌های زندگی و کار و فعالیت ما ظهور و بروز می‌یابد. در حوزه فکر و اندیشه به‌صورت تولید علم و دانش و فرهنگ و تمدن و در حوزه اقتصادی، نوآوری در کارآفرینی و اشتغال زایی و سرمایه‌گذاری مولد دانش محور و در حوزه فرهنگ و اجتماع با تکیه بر اتحاد و انسجام و وفاق و همدلی و بازسازی بنیادهای اصیل فرهنگ اسلامی - ایرانی، تقویت کانون خانواده، ارتقای سطح اعتماد و اعتبار در سطوح اجتماعی خواهد بود. امیدوارم سال جدید را به سالی برای تحول به سمت تعالی و تکامل و به فرصتی تاریخی برای جهشی بزرگ به سوی تمدن اسلامی - ایرانی تبدیل کنیم.

تامینی در باره وظایف مجلس در تحقق شعار جهاد اقتصادی تأکید کرد: به اعتبار وظایفی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای مجلس شورای اسلامی تعریف شده است، پارلمان نقش بنیادی دارد. حضرت امام (ره) مجلس را عصاره فضایل ملت و در رأس امور می‌داند و مقام معظم رهبری هم همین اعتبار را برای مجلس قائل است.

وی ادامه داد: مجلس در تحقق این شعار راهبردی نقش کلیدی دارد و نمایندگی به‌عنوان یک نهاد به تنهایی، کارکردهای فوق‌العاده‌ای در رشد و توسعه کشور دارد؛ نماینده در بطن و متن تصمیم‌گیری‌های کلان کشور قرار دارد. با دستگاه‌های کشور در ارتباط است. در تصویب قوانین مورد نیاز و نیز اسناد توسعه‌ای کشور و در توزیع بودجه و امکانات و فرصت‌ها اثر مستقیم دارد. از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی آگاه و بر آن تاثیر دارد. از جایگاه نظارتی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: بر روند‌های کلان مثل روند‌های پولی، مالی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی و تولید و سرمایه‌گذاری، تامین اجتماعی و رفاه و آموزش و بهداشت و در کلیه شئون اجتماعی از جمله زنان، جوانان، ورزشکاران، هنرمندان و... مداخله و نظارت دارد و بیشترین نقش را در پاسخگو نمودن نهادهای دولتی و تقویت گرایش دستگاه‌ها به سمت حرکت برای تامین منافع مردم را ایفا می‌کنند. با تشکیل کمیسیون جهاد اقتصادی، مجلس شورای اسلامی، عملا برای اجرای منویات رهبری، پیش قدم شده است و امیدوارم مصوبات و پیشنهادات این کمیسیون با مشارکت نمایندگان ملت به تحقق شعار جهاد اقتصادی مدد رساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet