ایام محرم 1398
1390/02/06 16:20:32
سرویس اقتصادی
فتحی‌پور هشدار داد:

خشک شدن دریاچه ارومیه، زیان جبران‌ناپذیری به دنبال دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تشریح وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، در باره زبان جبران‌ناپذیر خشک شدن این دریاچه هشدار داد و گفت: این اتفاق اساس اقتصاد منطقه شمال‌غرب ایران را که بر پایه کشاورزی استوار است، نابود می‌کند.
خشک شدن دریاچه ارومیه، زیان جبران‌ناپذیری به دنبال دارد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تشریح وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه، در باره زبان جبران‌ناپذیر خشک شدن این دریاچه هشدار داد و گفت: این اتفاق اساس اقتصاد منطقه شمال‌غرب ایران را که بر پایه کشاورزی استوار است، نابود می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/2511.jpg خشک,شدن,دریاچه,ارومیه،,زیان,جبران‌ناپذیری,به,دنبال,دارد Icana

"ارسلان فتحی پور" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) خشک شدن دریاچه ارومیه را به انفجار بمب نمک در منطقه شمال غربی ایران تعبیر کرد و گفت: چنانچه در باره احیای دریاچه ارومیه غفلت کنیم، اساس اقتصاد مناطق حاشیه دریاچه ارومیه که بر کشاورزی استوار است، نابود می‌شود و میلیاردها میلیارد زیان از این ناحیه به اقتصاد کشور وارد می‌شود.

نماینده مردم کلیبر، هوراند، خداآفرین و آبش احمد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که خشک شدن دریاچه ارومیه تنها مناطق حاشیه آن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، تأکید کرد: از بین رفتن کشاورزی در منطقه حاصل‌خیز شمال غرب به معنای لطمه وارد شدن به پیکره تولید غذا در کشور است که این موضوع بی‌شک عواقب ناگواری را برای کشور در پی خواهد داشت.

وی همچنین افزود: باید هر چه سریع‌تر تمام نهادهای مسئول درباره احیای دریاچه ارومیه به جمع‌بندی برسند و با صرف هزینه و وقت کافی مانع خشک شدن این دریاچه بشوند.

 

انتقال آب از ارس به ارومیه، طرحی برای احیای دریاچه در حال احتضار

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در باره طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه، اجرای این طرح را کمکی بزرگ برای احیای دریاچه ارومیه ارزیابی کرد و گفت: با توجه به این که این طرح مراحل مقدماتی مطالعه را طی کرده است، دولت باید در اجرایی شدن آن عجله بیشتری به خرج دهد تا پیش از نابودی دریاچه ارومیه این نوش‌دارو مؤثر بیفتد و دریاچه را به زندگی بازگرداند.

تاکنون کارشناسان بسیاری درباره خطر نابودی دریاچه ارومیه و خشک شدن کامل آن هشدار داده‌اند؛ برخی از این کارشناسان با استناد به وضعیت این دریاچه در چند سال اخیر از خشک شدن آن ظرف مدت پنج سال آینده خبر داده‌اند؛ این دریاچه از جمله جاذبه‌های گردش‌گری استان آذربایجان‌شرقی و غربی به‌شمار می‌رود که خشک شدن تدریجی آن در سال‌های اخیر تا حد زیادی از رونق آن کاسته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet