هدر موبایل
1390/02/05 11:06:03
سرویس اقتصادی
فتحی‌پور از روند افزایش وابستگی بودجه به نفت انتقاد کرد:

کشور را باید با مالیات اداره کرد، نه با پول نفت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که کشور را باید با مالیات اداره کرد و نه با پول نفت، گفت: در حالی که برنامه پنجم بر کاهش وابستگی بودجه به نفت تأکید دارد، بودجه سال۹۰ بیش از بودجه ۸۹ و سال‌های پیش از آن به نفت وابسته است.
کشور را باید با مالیات اداره کرد، نه با پول نفت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که کشور را باید با مالیات اداره کرد و نه با پول نفت، گفت: در حالی که برنامه پنجم بر کاهش وابستگی بودجه به نفت تأکید دارد، بودجه سال90 بیش از بودجه 89 و سال‌های پیش از آن به نفت وابسته است. https://cdn.icana.ir/d/019/1543.jpg کشور,را,باید,با,مالیات,اداره,کرد،,نه,با,پول,نفت Icana

"ارسلان فتحی پور" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) از افزایش وابستگی بودجه کشور به نفت در سال 90 خبر داد و از روند افزایش وابستگی بودجه سالانه کشور به نفت انتقاد کرد.

نماینده مردم کلیبر، هوراند، خدآفرین و آبش احمد در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود تأکید برنامه پنجم توسعه مبنی بر قطع وابستگی بودجه کشور به نفت تا پایان این برنامه - یعنی تا سال 1395 - متأسفانه وابستگی بودجه به نفت در حال افزایش است و بودجه امسال نشانگر رویکردی است که نتیجه آن به‌طور حتم، قطع وابستگی به نفت نخواهد بود.

فتحی‌پور، با استناد به قانون برنامه پنجم توسعه، تصریح کرد: ادامه وابستگی اقتصاد کشور به نفت و درآمدهای ناشی از آن هم خلاف قانون است و هم بی‌توجهی به منافع نسل آینده، زیرا مصرف درآمدهای نفتی بدون تبدیل کردن آنها به سرمایه‌های تولیدی موجب می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور کشور از همه جهات وابسته به بیگانگان باشد.

وی همچنین افزود: درست است که بودجه سال 90 از لحاظ حجمی افزایش چشمگیری دارد، اما باید توجه داشت که ما باید رفته رفته درآمدهای نفتی خود را به‌جای مصرف کردن در امور جاری و بی‌بازده، صرف سرمایه‌گذاری و تولید کنیم.

 

پول نفت باید صرف توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر لزوم افزایش نقش مالیات در اقتصاد کشور، گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله کشور، حرکت و رویکرد دولت در رویارویی با مخازن نفتی و گازی باید به‌گونه‌ای باشد که با استخراج و استفاده از این منابع، واحدهای صنعتی و تولیدی را توسعه داد و کشور را با مالیات دریافتی از این واحدهای تولیدی، اداره کرد، نه با پول حاصل از فروش نفت.

نمایندگان مجلس در زمان تصویب قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دولت را موظف کردند رویکرد‌های مالی و اقتصادی خود را در حین اجرای این برنامه‌ به گونه‌ای تغییر دهد که وابستگی بودجه سالانه کشور به نفت، تا پایان اجرای این برنامه یعنی تا سال 1395، به‌طور کامل قطع شود.

 پس از ارائه لایحه بودجه 90 از سوی دولت به مجلس و پیشنهاد درآمد 57 هزار میلیارد تومانی دولت در سال 90، بسیاری از نمایندگان این درآمد را نشان رویکرد دولت در افزایش وابستگی به نفت ارزیابی کردند؛ البته کمیسیون تلفیق در جریان بررسی این لایحه درآمدهای دولت از نفت را حدود هفت هزار میلیارد تومان کاهش داد تا میزان وابستگی بودجه به نفت کم شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet