هدر موبایل
1390/02/05 11:18:02
سرویس اجتماعی
کائیدی:

مجلس از بعد نظارتی خود برای پیگیری پرونده خون‌های آلوده استفاده می‌کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای، تاکید کرد: مجلس با توجه به وظیفه نظارتی خود، باید به طور جدی پرونده فراورده‌های خونی آلوده را پیگیری کند.
مجلس از بعد نظارتی خود برای پیگیری پرونده خون‌های آلوده استفاده می‌کند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای، تاکید کرد: مجلس با توجه به وظیفه نظارتی خود، باید به طور جدی پرونده فراورده‌های خونی آلوده را پیگیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3658.jpg مجلس,از,بعد,نظارتی,خود,برای,پیگیری,پرونده,خون‌های,آلوده,استفاده,می‌کند Icana

"علی‌اکبر کاییدی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، در خصوص پیگیری پرونده خون‌های آلوده از سوی قوه قضائیه و وزارت بهداشت اظهار کرد: علاوه بر اینکه این 2 وزارتخانه مساله مربوط به خون‌های آلوده را پیگیری می‌کنند قوه مقننه نیز به عنوان دستگاه نظارتی باید پیگیر این موضوع باشد.

نماینده مردم ملاوی و پلدختر در مجلس، افزود: مجلس باید به بعد نظارتی خود  در رابطه با پرونده هموفیلی‌ها عمل کند چرا که تمام قدرت مجلس در ابزار نظارتی‌اش است که می‌تواند تبلور پیدا کند، اگر قوه مقننه نظارتی بر اداره‌ها و سازمان‌ها نداشته باشد مشکلات این چنینی زیادی اتفاق خواهد افتاد.

وی با تاکید براینکه وزارت بهداشت و درمان متولی و مسئول سلامت و بهداشت جامعه است، تصریح کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم نیز باید پرونده فراورده‌های خونی را پیگیری کند و نسبت به افرادی که به دلیل این خون‌ها دچار مشکل شده‌اند بی‌تفاوت نباشد.

به گفته کاییدی، اگر سهل‌انگاری در واردات فراورده‌های خونی صورت گرفته است مجلس باید این جریان را پیگیری کند و نسبت به آن منفعل نباشد.

در سالهای 1984 و 1985 میلادی انستیتو مریو فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروسHIV جهت بیماران هموفیلی را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و... صادر و تعدادی از بیماران هموفیلی را آلوده به این ویروس کرد.

به دنبال روشن شدن این موضوع که منشاء آلودگی فرآورده‌های خونی به ویروس  HIV در پرونده موسوم به هموفیلی‌ها، خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال 1387 طرح شکایت علیه شرکت فرانسوی صادر کننده فاکتورهای خونی آلوده به ایران را در دستور کار قرار داد؛ اما از آن زمان تاکنون شکایت ایران از این شرکت فرانسوی به نتیجه‌ای نرسیده است.

نماینده شاکیان پرونده بیماران هموفیلی اخیرا گفته است  بر اساس اطلاعات رسیده به کانون هموفیلی، وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون ایران تلاش زیادی کردند که مسیر فعلی پرونده بیماران هموفیلی را که تاکنون منجر به صدور آرای گسترده‌ای به نفع بیماران شده است، متوقف کنند.  تاکنون 1144 رای قطعی به نفع بیماران صادر شده که به صورت‌های مختلف بالغ بر 15 قاضی دستگاه قضایی با صدور این آرا مرتبط بوده‌اند و آرای مذکور به تائید رئیس قوه قضاییه وقت نیز رسیده است و به گفته مسئولان  کانون هموفیلی ایران با توجه به این احکام تردیدی در حقانیت بیماران نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet