هدر اصلی
1390/02/06 10:54:03
سرویس سیاسی

نگاهی به انتخابات پارلمانی آینده ترکیه

مردم ترکیه درحالی ۱۲ ژوئن آینده برای انتخاب ۵۵۰ نماینده خود پای صندوق های رای حاضر خواهند شد که پیش بینی می شود حزب حاکم "عدالت و توسعه" بار دیگر در این انتخابات پیروز خواهد شد.
نگاهی به انتخابات پارلمانی آینده ترکیه مردم ترکیه درحالی 12 ژوئن آینده برای انتخاب 550 نماینده خود پای صندوق های رای حاضر خواهند شد که پیش بینی می شود حزب حاکم "عدالت و توسعه" بار دیگر در این انتخابات پیروز خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/639.jpg نگاهی,به,انتخابات,پارلمانی,آینده,ترکیه Icana

به گزارش خانه ملت (www.icana.ir)، انتخابات پارلمانی ترکیه در حالی 12 ژوئن آینده برگزار خواهد شد که احزاب وکاندیداهای مستقل ضمن اعلام برنامه‌های خود با هدف کسب آراء بیشتر و پیروزی در این انتخابات عملکرد حزب حاکم "عدالت و توسعه" را به چالش کشیده اند.
نظام و سیستم حکومتی در ترکیه پارلمانی است. براساس قوانین این کشور برگزاری انتخابات هر پنج سال یکبار صورت می‌گیرد.
حزب عدالت و توسعه در انتخابات سال 2002 ، 37 درصد و در انتخابات سال 2007 ، 47 درصد آرای مردم این کشور را به خود اختصاص داده بود.
پارلمان ترکیه در 23 آوریل سال 1920 میلادی در میانه جنگ استقلال ترکیه تاسیس شد و در زمان حکومت "کمال مصطفی اتاتورک"  و پس از جنگ جهانی اول پایه‌های اساسی آن گذاشته شد.
پارلمان ترکیه 550 نماینده  دارد که همگی آنها برای دوره پنج ساله انتخاب می شوند.
سیستم حزبی یک از سیستم‌های رایج در ترکیه است که از سوی 85 منطقه انتخاباتی به نمایندگی از 81 استان اداری ترکیه در این انتخابات فعالیت خواهند کرد.
استانبول به سه حوزه انتخاباتی و دو استان آنکارا و ازمیر هردو به دلیل جمعیت زیاد به دو حوزه تقسیم می شوند.
در حالی که 18 حزب از جمله "حزب عدالت و توسعه" (حزب حاکم)، "خلق جمهوری خواه" (حزب اصلی مخالف ) و حزب مخالف "جنبش ملی" در حال آمادگی  خود برای شرکت در این انتخابات هستند که شش حزب دیگر از شرکت در این انتخابات انصراف داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet