ایام محرم 1398
1390/02/05 11:56:11
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس با «سفینه خوشگو» به نمایشگاه کتاب خواهد آمد

«سفینه خوشگو » تألیف بندر ابن داس مشهور و متخلص به خوشگو به تصحیح دکتر سید کلیم اصغر از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.
کتابخانه مجلس با «سفینه خوشگو» به نمایشگاه کتاب خواهد آمد «سفینه خوشگو » تألیف بندر ابن داس مشهور و متخلص به خوشگو به تصحیح دکتر سید کلیم اصغر از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3339.jpg کتابخانه,مجلس,با,«سفینه,خوشگو»,به,نمایشگاه,کتاب,خواهد,آمد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس «سفینه خوشگو » تألیف بندر ابن داس مشهور و متخلص به خوشگو  به تصحیح دکتر سید کلیم  اصغر  از سوی کتابخانه  مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.

سفینه خوشگو تألیف بندر ابن داس مشهور و متخلص به خوشگو(حدود 1078 ـ 1088 ـ 1170 ق) تذکره‌ای است عمومی مشتمل بر شرح حال سرایندگان پارسی‌گوی ایرانی و شبه قاره که ظاهراً در چهار دفتر سامان یافته بوده اما آن چه تاکنون از آن باقی مانده سه مجلد یا دفتر بیش نیست.

 دفتر نخست: در احوال شعرای متقدم از رودکی تا کافی ظفر همدانی

دفتر دوم: در احوال شعرای متوسط از عبدالرحمن جامی شگونی گلپایگانی در دست‌نویسه‌های سفینه خوشگو که به عنوان دفتر دوم و نسخه آب آورد ساخته شده و مرتب آن دری شوشتری (سده 12ـ 13 ق)است.
ترتیب دفتر دوم بسامان نیست و شرح حال شعرای متقدم متوسط و متأخر نیز در آن ثبت شده است.

دفتر سوم: در احوال شعرای متأخر از ناصر علی سرهندی تا منشی سرب سنگه خاکستر تخلص.
سفینه خوشگو از لحاظ تاریخچه نقد شعر فارسی در شبه قاره ارائه اطلاعات سودمند از برخی معاصران مولف، کثرت تراجم شعرا و... قابل توجه است.


 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet