حلول ماه ربیع الاول
1390/02/06 11:54:03
سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

فقدان مدیران کارآمد و متخصص در عرصه فرهنگی ملموس است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس فقدان مدیران کار آمد در عرصه فرهنگی را ناشی از عدم توانمندی دانشگاه‌ها در تربیت نیرو‌های متخصص در این حوزه عنوان کرد و گفت: متاسفانه برنامه جامعی برای انتصاب و جابه‌جایی نخبگان و مدیران فرهنگی در کشور ما وجود ندارد.
فقدان مدیران کارآمد و متخصص در عرصه فرهنگی ملموس است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس فقدان مدیران کار آمد در عرصه فرهنگی را ناشی از عدم توانمندی دانشگاه‌ها در تربیت نیرو‌های متخصص در این حوزه عنوان کرد و گفت: متاسفانه برنامه جامعی برای انتصاب و جابه‌جایی نخبگان و مدیران فرهنگی در کشور ما وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/982.jpg فقدان,مدیران,کارآمد,و,متخصص,در,عرصه,فرهنگی,ملموس,است Icana

"سید احمدرضا دستغیب (علی اصغر)" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، در ارزیابی روند رو به رشد مدیران چند شغله در عرصه فرهنگ و هنر، گفت: شفاف‌سازی درستی در رسانه‌ها و از طریق مسئولان در ارتباط با تعریف واضح و مشخص چند شغله بودن صورت نگرفته و نگاه عمیق و جزئی نگری در ارتباط با تفکیک مسائل این حیطه از هم و بررسی علل ریشه‌ای آن وجود ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بسیاری از موارد طرح شده در حوزه چند شغله بودن مدیران را نیازمند بازنگری دقیق دانست و افزود: بسیاری از پست‌های شغلی مغایرتی با یکدیگر نداشته و حجم کار و نوع شرح وظایف بسیاری از پست‌های شغلی در ادارت و دانشگاه‌ها منافاتی با هم ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، با بیان اینکه بررسی موضوع چند شغله بودن در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند توجه بیشتر و دقیق‌تری است، گفت: حوزه فرهنگی دارای شورا و محفل‌های فرهنگی زیادی است و افراد بسیاری در این شورا‌ها عضویت دارند و یا در جایگاه مدیریت این شورا‌ها هستند که نباید این موضوع در حیطه معضل چندشغلی بودن بررسی شود.

وی شناسایی ظرفیت افراد و توجه به ساختارمشاغل و پست‌های اجرایی را گام مهمی در رابطه با ارزیابی وضعیت مدیران چند شغله در کشور توصیف و تصریح کرد: شفاف‌سازی مناسبی در ارتباط  با تعریف از بسیاری از مشاغل و پست‌های شغلی صورت نمی‌گیرد به عنوان مثال مسئولیت‌های ریاستی گرو‌های آموزشی دانشگاه‌ها ساختار‌هایی دارد که بسته به ظرفیت افراد لزومی به حضور مستمر فرد در دانشگاه‌ها احساس نمی‌شود ونباید در زمانی که فردی با مسئولیت اجرایی و مدیریتی در بخش‌های دیگر ریاست گروه‌های آموزشی را برعهده دارد وی را در زمره مدیران چند شغله معرفی کرد.

دستغیب حجم کار و میزان تعهدات زمانی لازم را در پست‌های شغلی مختلف متفاوت توصیف و تصریح کرد: مشکل بزرگی در تعریف میزان حجم کار، تعهدات، وظایف و تقسیم کار پست‌های شغلی مختلف وجود دارد که باعث ابهام آمیز بودن ماهیت اداری و وظایفی بسیاری از رده‌های شغلی می‌شود و زمانی که کسی در چند حوزه مثلا فرهنگی در یک زمان در حال فعالیت است و می‌تواند موارد این زمینه را با هم هماهنگ کند و عملکرد بهتری از خود نشان دهد، با زدن برچسب «مدیر چند شغله» وی را از انجام فعالیت‌هایش باز می‌دارند.

وی با اشاره به لزوم کاربرد صحیح لغات «مدیر»، «مسئول»، «مدیر کل»، «ناظر» و لغاتی از این قبیل تاکید کرد: بسیاری از پست‌های شغلی که ما تعریف می‌کنیم دارای بار حقوقی ویژه‌ای هستند و نباید بدون دقت به جای یکدیگر به کار برده شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس فقدان مدیران کار آمد در عرصه فرهنگی را ناشی از عدم توانمندی دانشگاه‌ها در تربیت نیرو‌های متخصص این حوزه معرفی و تاکید کرد: دانشگاه‌های کشور تا به امروز نتوانستند کار‌شناسان ارشد و مدیران قابلی را در عرصه فرهنگی به تعداد متناسب با پست‌های مسئولیتی و شغلی تربیت کنند و عرصه فرهنگی کشور از این نقص آموزشی ضربه‌های جدی خورده است.

وی با گلایه از فقدان وجود برنامه جامعی برای انتصاب و جابه‌جایی نخبگان و مدیران فرهنگی تصریح کرد: با وجود گذشت سه دهه از عمر انقلاب اسلامی هنوز سامانه جامعی برای کنترل و طراحی مناسب جابه جایی به‌موقع مدیران و نخبگان در عرصه فرهنگ وجود ندارد و این موضوع باعث ایجاد نابه‌سامانی و حاشیه پراکنی در عرصه فرهنگی شده است.

دستغیب بر لزوم تبیین و تعریف ضرورت وجود بسیاری از پست‌های شغلی در ادارات کشور تاکید کرد: انتصاب یک فرد در چند محل در صورتی که شرح وظایف هر یک از محل‌های خدمت وی از نظر حجم کاری و زمان لازم برای صرف، مغایرتی با یکدیگر نداشته باشد، از موازی کاری‌های بین بسیاری از مراکز جلوگیری می‌کند و با تجمیع اهداف یک عرصه در کنار هم، تحقق آرمان‌های کشور را تسریع می‌بخشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تعدد شغل‌ها و پست‌های مدیریتی را از نواقص سیستم اداری کشور توصیف و تصریح کرد: سامانه اداری کشور در حال حاضر متشکل از پست‌های زیادی است که بسیاری از آن‌ها در غالب شرح وظایف دیگری قابل انجام است.

وی سرگردانی مردم برای انجام کار‌های خصوصیشان در ادارات دولتی و امضاهای بی‌شماری که برای انجام یک دستور لازم است را از نتایج تعدد بی‌مورد پست‌های دولتی دانست و افزود: ضرورت کار‌شناسی برای بسیاری از پست‌های فعلی وجود ندارد و تکثیر بسیاری ار پست‌های شغلی در حوزه‌های اداری لجام گسیخته صورت گرفته است.

دستغیب با اشاره به آماربالای پست‌های شغلی بدون ضرورت در سازمان‌ها گفت: آمار بالای این پست‌های بی‌دلیل باعث می‌شود در بسیاری از حوزه‌ها مدیران مشترک باشند و تکرار شوند و بعد طرح مسئله چند شغلی بودن صورت گیرد و حاشیه‌های این موضوع مطرح می‌شود.

وی تعدد بی فایده پست‌های شغلی و رده‌های اداری را در ادارات عامل سرگردانی و اتلاف وقت مردم معرفی و تاکید کرد: فلسفه وجودی امضاهای پیاپی در هاله‌ای از ابهام است و مشکل ساختار اداری کشور ما است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.

دستغیب با اشاره به حذف جایگاه‌ها و پست‌های اداری که لزومی برای آن‌ها در منطق شغلی دیده نمی‌شود افزود: با حذف جایگاه‌های شغلی زاید، بوروکراسی اداری کاهش می‌یابد و افزایش حجم کار، کاهش زمان تلف شده مردم و صرفه جویی در هزینه‌هایی که باید صرف پرداخت حقوق کارمندان شود نیز در پایان طرح حاصل می‌شود.

وی با انتقاد از عملکرد نظارتی قوه مقننه و عدم توجه شورای عالی اداری کشور به تکثیر بی‌پایه و اساس رده‌های مدیرتی و شغلی در ادارات دولتی گفت: ضرورت یک بازنگری اساسی و فوری در ارتباط با تعداد نیرو‌های انسانی در بسیاری از مسئولیت‌های ادارات در همه عرصه‌ها به خصوص عرصه هنر و فرهنگ دیده می‌شود که باید ازجانب نهاد‌های مسئول به این موضوع عنایت ویژه شود.

دستغیب با بیان اینکه در حال حاضر  ۸۰ درصد اعتبارات بودجه بخش فرهنگ صرف پرداخت دستمزد‌ها و حقوق کارمندان می‌شود،  تاکید کرد: این درخژحالی است که باید بخش اعظم اعتبارات تخصیص یافته شده صرف فعالیت ها و اقدامات فرهنگی و هنری شود ولی متاسفانه این اعتبارات در قالب دستمزد به کارمندانی هزینه می شود که ضرورتی به حضور آنها نیز وجود ندارد.

وی یکی از راه‌های کاهش این هزینه‌ها  تعدیل نیروی انسانی این حوزه عنوان کرد و گفت: پرسش این سوال که آیا کار تخصصی و مفیدی منطبق با تعداد نیروهای مدیریتی و انسانی در ادارات انجام می‌شود یا خیر و بازنگری در این زمینه  باید از طرف دستگاه‌های متولی و مسئول صورت گیرد.

دستغیب تاکید کرد: حوزه فرهنگ و هنر، حوزه آفرینش است و چه بسا تعدد این پست‌های شغلی تنها روزمرگی‌ها را افزایش دهد و دست و پاگیری آن نتیجه‌ای جز تاخیر در درخشش هنر و فرهنگ کشور را در پی نداشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet