ایام محرم 1398
1390/02/10 07:33:00
سرویس استان ها
هشدار محمودزاده در باره عدم توسعه اشتغال در کشور:

جمعیت عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار از روستاها به شهرها مهاجرت می‌کنند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: با توجه به جمعیت رو به رشد جوانان جویای کار و اشتغال و همچنین سرمایه‌گذاری کمتر در مناطق محروم، خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بیکار هستند و کارگاه‌های اشتغال‌‌زایی ایجاد نشده است.
جمعیت عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار از روستاها به شهرها مهاجرت می‌کنند عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: با توجه به جمعیت رو به رشد جوانان جویای کار و اشتغال و همچنین سرمایه‌گذاری کمتر در مناطق محروم، خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بیکار هستند و کارگاه‌های اشتغال‌‌زایی ایجاد نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3406.jpg جمعیت,عظیم,فارغ‌التحصیلان,بیکار,از,روستاها,به,شهرها,مهاجرت,می‌کنند Icana

"جلال محمودزاده" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت گفت: با توجه به این که بیشتر جمعیت ایران را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند و جامعه ایرانی جامعه‌ای جوان است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به جمعیت رو به رشد جوانان جویای کار و اشتغال و همچنین سرمایه‌گذاری کمتر در مناطق محروم، خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بیکار هستند و کارگاه‌های اشتغال‌‌زایی ایجاد نشده است.

محمودزاده با بیان این که متأسفانه هم‌اکنون در بیشتر خانواده‌ای ایرانی، دست کم یک جوان تحصیل‌کرده بیکار وجود دارد، ادامه داد: با افزایش میزان تحصیل جوانان توقع و نگاه آنان به مقوله اشتغال نیز بالا می‌رود.

وی توضیح داد: بر اساس آمارهای اعلامی از سوی دستگاه‌های متولی اشتغال، هم اکنون حدود 2.5 میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد وهرسال نیز حدود 1.6 میلیون نفر هم به این رقم افزوده می‌شود؛ از این رو آمار بیکاری جوانان رقم بالایی است، هرچند اگر افراد نیمه‌شاغل و یا بیکاران پنهان را هم اضافه کنیم رقم بالاتر خواهد بود.

به گفته این نماینده مردم در مجلس، برای مثال در بخش کشاورزی و روستاها می‌بینیم که با توسعه کشاورزی صنعتی و افزایش ماشین‌های کشاورزی، مدیریت مزارع با افراد کمتر تحقق پیدا می‌کند و یک خانواده هفت نفره کشاورز که در گذشته همه مشغول کار در مزارع بودند، حالا می‌توانند با دو نفر نیز این مقدار اراضی را مدیریت کنند، بنابراین می توان گفت سایر افراد خانواده عملا یا بیکار هستند یا خود را در روستا سرگرم کرده اند.

وی یادآور شد: با توجه به این که شغل و کار دیگری در روستا وجود ندارد و شخص بیکار هم تخصصی ندارد، روستای خود را ترک می‌کند، از این رو متأسفانه در آمارهای اعلامی افراد شاغل فصلی و بیکار پنهان را منظور نمی‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تأکید کرد: ضروری است که دولت به ویژه وزارت کار و اموراجتماعی با شتاب از محل اعتبارهای در اختیار خود، برای جوانان بر اساس تجربه و رشته تحصیلی اشتغال مولد ایجاد کند و با تزریق اعتبارهای بیشتر به روستاها اشتغال جوانان روستایی را تضمین کرده تا از مهاجرت جوانان به شهرها جلوگیری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet