هدر موبایل
1390/02/06 07:32:00
سرویس اجتماعی
در صورت ارسال نامه‌ای از سوی نماینده شاکیان بیماران هموفیلی؛

پرونده فرآورده‌های خونی آلوده، دوباره در کمیسیون اصل 90 به جریان خواهد افتاد

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه پرونده فراورده‌های خونی آلوده هنوز در کمیسیون اصل نود بسته نشده است، گفت: این کمیسیون در صورت دریافت نامه‌ای از آخرین وضعیت بیماران هموفیلی از سوی نمایندگان شاکیان این پرونده، دوباره آن را به جریان خواهد انداخت.
پرونده فرآورده‌های خونی آلوده، دوباره در کمیسیون اصل 90 به جریان خواهد افتاد عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه پرونده فراورده‌های خونی آلوده هنوز در کمیسیون اصل نود بسته نشده است، گفت: این کمیسیون در صورت دریافت نامه‌ای از آخرین وضعیت بیماران هموفیلی از سوی نمایندگان شاکیان این پرونده، دوباره آن را به جریان خواهد انداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/3658.jpg پرونده,فرآورده‌های,خونی,آلوده،,دوباره,در,کمیسیون,اصل,90,به,جریان,خواهد,افتاد Icana

"سید فاضل موسوی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)  در خصوص آخرین وضعیت پرونده فرآورده‌های خونی آلوده در کمیسیون اصل نود، اظهار کرد: در تاریخ 27 خرداد 73 بر اساس نامه‌ای که از وزیر وقت بهداشت دریافتیم کردیم  کمیسیون اصل 90 پرونده‌ای با عنوان خون‌های آلوده را باز کرد.

نماینده مردم خدابنده در مجلس، با بیان اینکه در حال حاضر تعداد پرونده‌های مربوط به این موضوع به چهار جلد رسیده است،  افزود: کمیسیون اصل نود بیش از 90 مورد از این پرونده را پیگیری کرده است که بر اساس آخرین اظهار نظر معاون پارلمانی وزارت بهداشت در بهمن ماه سال گذشته، این وزارتخانه و سازمان انتقال خون ایران آمادگی خود را در صورت موافقت دولت برای اقامه دعوی از شرکت فرانسوی "مربو" اعلام کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: با اینکه 17 سال از تشکیل پرونده فراورده‌های خونی آلوده می‌گذرد، متاسفانه پیگیری لازم برای احقاق حق عده‌ای از آسیب‌دیدگان هنوز هیچ نتیجه‌ای نداشته است و ما امیدواریم طبق آخرین اظهار نظر معاون پارلمانی وزارت بهداشت شکایت از شرکت فرانسوی نتیجه بخش باشد.

به گفته موسوی، اگر نماینده شاکیان پرونده هموفیلی‌ها در نامه‌ای به کمیسیون اصل 90 آخرین وضعیت این بیماران و شاکیان را گزارش دهد، به طور قطع این کمیسیون این پرونده دوباره به جریان خواهد انداخت.

در سالهای 1984 و 1985 میلادی انستیتو مریو فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروسHIV جهت بیماران هموفیلی را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و... صادر و تعدادی از بیماران هموفیلی را آلوده به این ویروس کرد.

به دنبال روشن شدن این موضوع که منشاء آلودگی فرآورده‌های خونی به ویروس  HIV  در پرونده موسوم به هموفیلی‌ها، خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال 1387 طرح شکایت علیه شرکت فرانسوی صادر کننده فاکتورهای خونی آلوده به ایران را در دستور کار قرار داد؛ اما از آن زمان تاکنون شکایت ایران از این شرکت فرانسوی به نتیجه‌ای نرسیده است.

نماینده شاکیان پرونده بیماران هموفیلی اخیرا گفته است  بر اساس اطلاعات رسیده به کانون هموفیلی، وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون ایران تلاش زیادی کردند که مسیر فعلی پرونده بیماران هموفیلی را که تاکنون منجر به صدور آرای گسترده‌ای به نفع بیماران شده است، متوقف کند.  تاکنون 1144 رای قطعی به نفع بیماران صادر شده که به صورت‌های مختلف بالغ بر 15 قاضی دستگاه قضایی با صدور این آرا مرتبط بوده‌اند و آرای مذکور به تائید رئیس قوه قضاییه وقت نیز رسیده است و به گفته مسئولان  کانون هموفیلی ایران با توجه به این احکام تردیدی در حقانیت بیماران نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet