ایام محرم 1398
1390/02/05 15:27:00
سرویس اقتصادی
لاهوتی: علت سانحه هوایی ارومیه را به‌طور شفاف اعلام کنید

قصه پرغصه طیاره‌های پیر ایرانی

عضو کمیسیون عمران مجلس، میانگین سنی ۲۱۵ فروند هواپیمای فعال در ناوگان هوایی کشور را ۲۱.۵ سال خواند و گفت: مسئولان سازمان هواپیمایی کشور باید علت سانحه هوایی ارومیه را به‌طور شفاف اعلام کنند.
قصه پرغصه طیاره‌های پیر ایرانی عضو کمیسیون عمران مجلس، میانگین سنی 215 فروند هواپیمای فعال در ناوگان هوایی کشور را 21.5 سال خواند و گفت: مسئولان سازمان هواپیمایی کشور باید علت سانحه هوایی ارومیه را به‌طور شفاف اعلام کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/1283.jpg قصه,پرغصه,طیاره‌های,پیر,ایرانی Icana

"مهرداد بائوج‌لاهوتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با بیان این که علت سقوط هواپیما بوئینگ 727 تهران ارومیه مشخص شده است، تصریح کرد: مسئولان سازمان هواپیمایی کشور باید با شفاف سازی علت این سانحه را اعلام کنند.

 

مسئولان هنگام وقوع سانحه احساسی عمل می‌کنند

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان این که مسئولان هواپیمایی کشور بلافاصله بعد از وقوع هر حادثه‌ای برای مشخص شدن علت وقوع حادثه احساسی عمل می‌کنند، اظهار کرد: متأسفانه بعد از گذشت چند ماه از زمان وقوع حادثه، بررسی علت وقوع سانحه را به دست فراموشی می‌سپارند.

 

زمان اندک خلبان برای پرواز مجدد

لاهوتی توضیح داد: تکنولوژی هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور قدیمی است، به طوری که خلبان حتما باید در کابین حضور داشته و هواپیما را هدایت کند؛ در پرواز بوئینگ 727 تهران - ارومیه، هدایت هواپیما تا هشت دقیقه پیش از وقوع حادثه به دست کمک خلبان بوده است.

وی با بیان این که سرعت هواپیما در لحظه وقوع حادثه 55 درصد بوده است، ادامه داد: هواپیما در آن لحظه باید با 80 درصد سرعت خود حرکت می‌کرد که سرعت پایین هواپیما باعث سنگینی هواپیما و سرانجام سقوط آن شد.

 

ایران 215 فروند هواپیمای مسن دارد

وی با بیان این که 215 فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور فعالیت دارند، تصریح کرد: با توجه به سن بالای این هواپیماها تا پنج سال آینده بیش از 150 فروند از آنها از ناوگان هوایی کشور خارج می‌شوند.

بائوج‌لاهوتی با یادآوری این که میانگین سنی هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور 21.5 سال است، افزود: بر اساس برنامه چهارم توسعه میانگین سنی هواپیماهای کشور باید به 15 سال کاهش می‌یافت که متأسفانه این مهم، محقق نشد.

وی تصریح کرد: مسئولان ناوگان هوایی باید با خرید هواپیماهای تولید شده در سال 2000 میلادی سن هواپیماهای ناوگان هوایی کشور را کاهش دهند.

 

خرید هواپیما با کمک صندوق توسعه ملی

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که هزینه خرید و هماهنگی هواپیماهای تولید شده در سال 2000 میلادی پنج میلیارد دلار می‌شود، اظهار کرد: هزینه خرید چهار میلیارد و هزینه هماهنگی‌های آن حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ مسئولان ناوگان هوایی کشور باید با استفاده از صندوق توسعه ملی اعتبار لازم برای خرید هواپیما را فراهم کنند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ 727 متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ساعت 19:45 نوزدهم دی ماه هنگامی که قصد داشت در فرودگاه ارومیه فرود بیاید دچار سانحه شد و 78 نفرمسافران آن جان خود را از دست دادند و 27 نفر مجروح شدند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet