هدر موبایل
1390/02/09 18:37:56
سرویس اجتماعی
تابش:

توسعه نیروی کارآمد و متخصص در اردکان مهم است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت‌های کشور تنها ظرفیت‌های اقتصادی نیست، مهم‌ترین عامل در توسعه کشور را جذب نخبگان و نیروی انسانی دانست.
توسعه نیروی کارآمد و متخصص در اردکان مهم است عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت‌های کشور تنها ظرفیت‌های اقتصادی نیست، مهم‌ترین عامل در توسعه کشور را جذب نخبگان و نیروی انسانی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/1578.jpg توسعه,نیروی,کارآمد,و,متخصص,در,اردکان,مهم,است Icana

"محمدرضا تابش" از هر دری برای ما می‌گوید؛ از آمار بیکاری در کشور و ضعیت اردکان در بخش کشاورزی.

نماینده مردم اردکان در گفت و گو با بشارت معتقد است که ظرفیت‌های کشور تنها ظرفیت‌های اقتصادی نیست و مهم‌ترین عامل در توسعه کشور، جذب نخبگان و نیروی انسانی است.

آیا دولت در این زمینه تلاشی کرده است؟

وی ادامه می‌دهد: جهاد اقتصادی در سایه استمرار تلاش و همت مضاعف نتیجه بخش خواهد بود و امری است که نتایج آن در سایه برنامه‌ریزی دقیق و تلاش صادقانه و خستگی‌ناپذیر مسئولان و همراهی همه‌جانبه مردم در سال‌های آتی به بار خواهد نشست.

وی در بخش استانی می‌گوید: توسعه پایدار و متوازن هدف اصلی در روند پیشرفت و تعالی اردکان است و در این راستا تربیت نیروهای متعهد و متخصص و توزیع عادلانه امکانات را امری مهم و غیرقابل انکار است. موقعیت ممتاز کنونی شهرستان اردکان در عرصه‌های مختلف نشاندهنده برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تعامل سازنده با مدیران استان و کشور و پرهیز از جنجال است که انتظار می‌رود این روند همچنان و با قوت بیشتری ادامه یابد.

نگاه ملی

با توجه به آماری که داده می‌شود شما وضعیت بیکاری در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متأسفانه نرخ بیکاری در کشور در حال افزایش است و بیکاری در جامعه کاملا مشهود است. و همین مسئله دغدغه‌ها و نگرانی زیادی را به‌وجود می‌آورد. تورم، رکود، بیکاری، عدم‌اشتغال، واردات بالا و... مشکلاتی هستند که در جامعه بروز کرده و دولت باید عزم خود را جزم کند تا برای از بین بردن آنها از پتانسیل‌های موجود بهره کافی ببرد.

 افزایش نرخ بیکاری و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد موجب شد که رهبری از این موارد انتقاد کنند و دولت باید از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور برای حل این مشکلات استفاده مطلوب کند.

 ظرفیت‌های کشور تنها ظرفیت‌های اقتصادی نیست و مهم‌ترین عامل در توسعه کشور، جذب نخبگان و نیروی انسانی است و سؤال این است که آیا دولت در این زمینه تلاشی کرده است؟

دولت باید انسجام در جذب نخبگان به‌وجود بیاورد. چنانچه نخبگان در کشور جذب شوند نتایج آن در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قابل رویت خواهد بود.

شما نرخ بیکاری را چقدر می‌دانید؟

 افزایش بیکاری تا 20در صد را خارج از ذهن نمی‌بینم.البته بنده قصد ندارم منفی صحبت کنم اما با تغییر تعریف کار نمی‌توان گفت بیکاری کاهش یافته است در گذشته چنانچه فردی دو روز در هفته کار می‌کرد شاغل محسوب می‌شد اما در حال حاضر چنانچه فردی دو ساعت در هفته کار کند شاغل محسوب می‌شود در حالی که واقعیت امر این نیست.

 تعریف کار عوض شده و بر مبنای تغییر آن تعریف، می‌گویند کاهش بیکاری است که این مسئله درست نیست و در جامعه افزایش بیکاری مشهود و وضعیت اشتغال خوب نیست و همین مسئله‌ها باعث نگرانی اقشار جامعه شده است.آمار نشان می‌دهد تعداد افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و این آمار نشان‌دهنده این است که وضعیت بیکاری در حال افزایش است و همین دغدغه‌ها موجب شد تا مقام معظم رهبری در این خصوص تذکر بدهند.

دولت و مجموعه حاکمیت باید بداند که توسعه کشور، بهبود اقتصاد و بهبود مسائل اجتماعی در گرو همدلی و وحدت بین آحاد جامعه، نخبگان و فرصت دادن به نخبگان برای خدمت‌گذاری است و اینکه نخبگان و برجستگان کشور کنار گذاشته شوند راه به‌جایی نمی‌رسد که دولت باید بر این نکته عنایت ویژه‌ای داشته باشد.

شما وضعیت سرمایه‌گذاری در سال گذشته را مثبت ارزیابی کرده بودید؟

بله. در سال 89 که موفق‌ترین سال جذب سرمایه‌گذاری خارجی طی چند سال اخیر بوده است، توانسته‌ایم تنها دو و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کنیم که برای رشد 8 درصدی باید این میزان به 15 میلیارد دلار افزایش یابد.

 فکر می‌کنید لازمه جهاد اقتصادی در سال‌جاری چیست؟

 جهاد اقتصادی در سایه استمرار تلاش و همت مضاعف نتیجه بخش خواهد بود و امری است که نتایج آن در سایه برنامه‌ریزی دقیق و تلاش صادقانه و خستگی‌ناپذیر مسئولان و همراهی همه‌جانبه مردم در سال‌های آتی به بار خواهد نشست.

امسال نقطه آغاز جهاد اقتصادی است و بروز آثار و اهداف سازنده و تاثیرگذار آن به سال‌ها تلاش خستگی‌ناپذیر نیازمند است. با تلاش و کوشش دولت‌های مختلف، زیرساخت‌ها برای تحقق این شعار فراهم شده و به لطف خدا کشور از نظر نیروی انسانی ورزیده و متخصص و منابع لازم شرایط آغاز این حرکت عظیم را داراست.

این که از سوی رهبری معظم تعبیری از کلمه جهاد به کار گرفته شده است حاکی از سختی‌ها و دشواری‌هایی است که در مسیر راه قرار دارد و عزم و اراده خلل‌ناپذیری که باید مصروف این امر شود. برای تحقق میانگین رشد اقتصادی 8 درصد که سمت‌گیری برنامه پنجم است نیاز به 1100 میلیارد دلار منابع ظرف مدت 5 سال است که بنا به پیش‌بینی‌های انجام شده، تامین این اعتبار باید 47 درصد از سوی بانک‌ها، 20 درصد از محل اعتبارات دولتی، 10 درصد از صندوق توسعه ملی، 7 درصد از محل جذب سرمایه‌گذاری خارجی و 16 درصد مابقی نیز از راه بازارهای مالی و بورس فراهم شود.

این بدان معنی است که متوسط جذب سرمایه‌گذاری خارجی سالانه ما باید 15 میلیارد دلار باشد، در حالی که در سال 89 که موفق‌ترین سال جذب سرمایه‌گذاری خارجی طی چند سال اخیر بوده است، توانسته‌ایم تنها دو و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کنیم.

در برنامه چهارم نیز متوسط نرخ رشد اقتصادی 8 درصد پیش‌بینی شده بود که در نهایت میانگین رشد 4 درصدی در طول سال‌های اجرای برنامه محقق شد. باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری‌ها تبدیل به رشد اقتصادی می‌شود و اگر توفیقی در تامین منابع داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری‌ها نداشته باشیم، رشد اقتصادی مورد نظر محقق نخواهد شد کمااین‌که در برنامه چهارم توسعه، در بخش‌های مختلف پیش‌بینی‌هایی صورت گرفت که محقق نشد. از جمله در بخش نفت با پیش‌بینی میانگین رشد 3 درصد، که عملکرد نهایی رشد منفی را نشان داد، در بخش صنعت و معدن رشد 2.11 درصدی که در نهایت در مقایسه با سال شروع برنامه، سیر نزولی را شاهد بودیم و یا در بخش کشاورزی، رشد تولید ناخالص داخلی از 9/6 درصد در سال شروع برنامه (سال84) به 1/1 در سال 88 و پایان برنامه رسید که از جمله عوامل مهم در ناکامی این بخش می‌توان به سوء‌مدیریت بخش کلان کشاورزی و از طرف دیگر وقوع خشک‌سالی گسترده در کشور اشاره کرد.

از جمله مسائلی که در سال جهاد اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد توجه به برنامه‌ریزی علمی و واقع بینانه، تجهیز منابع لازم و اعمال مدیریتی کارآمد و تغییر در مدیریت‌های کلان است. همچنین مطلب دیگری که باید به آن اهتمام جدی داشت کم کردن وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی است. بنا به آمار رسمی در سال 87، کسری تراز تجاری که مابه‌التفاوت صادرات و واردات را نشان می‌دهد به رقم 58 میلیارد دلار رسید که عملا وابستگی ما به نفت را نمایان‌گر می‌کند.

متأسفانه همواره برای ثابت نگاه داشتن نرخ ارز که لنگر مهار تورم است مجبور شده‌ایم واردات را افزایش دهیم تا نرخ ارز را ثابت نگه داریم. باید مدنظر داشت اگر نفت نداشتیم بایستی 58 میلیارد دلار به صادرات‌مان اضافه می‌کردیم تا نرخ دلار در سطح 1000 تومان ثابت بماند.

قرار بود در طول برنامه چهارم توسعه یک سوم رشد اقتصادی از طریق افزایش بهره‌وری تامین شود. نرخ رشد بهره‌وری ابتدای اجرای قانون برنامه چهارم 15 درصد بود و قرار بود تا پایان اجرای برنامه چهارم (سال88) به 32 درصد برسد که نه تنها این رشد محقق نشد بلکه متأسفانه طبق آمار رسمی با 4 درصد کاهش نسبت به زمان آغاز برنامه چهارم به 11 درصد رسید.

ارتقاء مدیریت کلان کشور و تجدیدنظر در برنامه‌ها برای رسیدن به نقطه مطلوب و افزایش بهره‌وری را از جمله مواردی است که در سال جهاد اقتصادی باید به آن توجه لازم داشت.

 چنان چه قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و الزاماتی که در قانون برای افزایش بهره‌وری پیش‌بینی شده است به‌درستی مورد اجرا قرار گیرد می‌تواند در ارتقاء این مهم نقش اساسی ایفا کند.

اجرای سایر اصلاحات مدنظر در طرح تحول اقتصادی از جمله اصلاح سامانه مالیاتی، گمرکی و بانکی نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد و نکته‌ای که در زمینه اعمال این موارد اصلاحی باید مدنظر داشت این است که عواملی را که سامانه بر مبنای آن کار می‌کند باید تغییر دهیم نه اینکه مثلا نرخ بهره را دستوری کاهش دهیم بلکه باید منابع را به‌نحوی تجهیز کنیم که نرخ سود بانکی کاهش یابد.

باید به استفاده از نظرات نخبگان و خرد جمعی توجه و زمین‌های فراهم شود که در تحقق این رهنمود رهبری، همه طیف‌هایی که دلبستگی به انقلاب و ایران دارند فارغ از اینکه با سلیقه ما سازگار هستند یا نه، حضور فعال داشته باشند. اعمال سیاست‌های تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه و جلب نظر ایرانیان خارج از کشور به‌عنوان یک ضرورت مدنظر مسئولان قرار گیرد که اینها همه می‌توانند مولفه‌های مؤثری در جلب اعتماد برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین منابع لازم جهت تحقق رشد اقتصادی مطلوب و پیشرو در فرایند جهاد اقتصادی باشد.

برای اجرای این مهم بضاعت علمی، قدرت برنامه‌ریزی، تعهد، مسئولیت‌پذیری و تامین امکانات و منابع لازم است که با تکیه بر نیروهای کارآمد مردمی، نخبگان جامعه و تلطیف فضای سیاسی حاکم میسر خواهد شد. جهاد اقتصادی در سایه همدلی مسئولان و باور به اراده خلل‌ناپذیر مردم و جلب اعتماد و مشارکت آنها میسر خواهد شد و آنگاه است که تحریم اقتصادی بدخواهان این ملت بی‌اثر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet