هدر موبایل
1390/02/05 20:17:00
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌ها با انتشار گزارشی اعلام کرد:

طرح بهبود فضای کسب و کار، طرحی منطبق بر واقعیت‌های ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی نظر کارشناسی خود را درباره طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار اعلام کرد؛ در این گزارش بر تدوین این طرح بر اساس مشکلات واقعی و ملموس تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران داخل ایران تأکید شده است.
طرح بهبود فضای کسب و کار، طرحی منطبق بر واقعیت‌های ایران مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی نظر کارشناسی خود را درباره طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار اعلام کرد؛ در این گزارش بر تدوین این طرح بر اساس مشکلات واقعی و ملموس تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران داخل ایران تأکید شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/710.jpg طرح,بهبود,فضای,کسب,و,کار،,طرحی,منطبق,بر,واقعیت‌های,ایران Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دفتر مطالعات محیط کسب و کار این مرکز پس از بررسی طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار اعلام کرد: ویژگی اصلی طرح فعلی این است که نه تنها بر اساس شاخص‌های ناقص و غیرقابل اعتماد بین‌المللی بنا نشده است، بلکه بر اساس مشکلات واقعی و ملموس تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران داخل ایران تدوین شده و در طراحی آن از ظرفیت‌های قانونی موجود به ویژه ماده (75) قانون برنامه پنجم توسعه استفاده شده است.

مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود تصریح کرده است: طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار تلاش دارد، بدون اصلاح دیگر قوانین، ظرفیت‌های تقنینی جدیدی ایجاد کند و کار اصلاح قوانین و مقررات ضد تولیدی موجود را به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بسپارد.

مرکز پژوهش‌ها در ادامه می‌افزاید: در پیش‌نویس اولیه تهیه شده این طرح از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، چند ایراد اساسی به نظر می‌رسید که توسط گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش‌ها به کمیسیون نظارت بر اجرای سیاست‌های اصلی چهل و چهارم قانون اساسی ارائه شد.

 

ایرادهای پیش نویس طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی که با همکاری مرکز پژوهش‌ها رفع شد

مرکز پژوهش‌ها اولین ایراد پیش‌نویس اولیه این طرح را استناد به آمار بانک جهانی اعلام کرده و آورده است: احکام پیش‌نویس طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار بر اساس گزارش‌های «انجام کسب و کار» بانک جهانی تهیه شده بود و هدف آن، کاهش رتبه ایران در گزارش سالیانه بانک جهانی قرار داده شده بود، در حالی که گزارش کسب و کار بانک جهانی هم از نظر پیش‌فرض‌ها و هم از نظر مبانی نظری و نتایج، مورد قبول و استناد نیست.

این گزارش همچنین تأکید دارد: مسائل داخلی و ملی محیط کسب و کار ایران فراتر از مولفه‌های گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی است و رویدادهایی مانند تعطیلات زیاد، فرهنگ کاری متمایل به استراحت بیشتر، تعداد زیاد چک‌های برگشتی مشتریان و همکاران، دشواری دسترسی به تسهیلات بانکی، مفاسد اقتصادی در ادارات و... از جمله مولفه‌های محیط کسب و کار در ایران هستند که در گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی به آنها اشاره نمی‌شود؛ از همین رو محدود کردن این طرح قانونی به مولفه‌های محیط کسب و کار بانک جهانی، باعث بی‌توجهی به برخی مشکلات اساسی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در ایران می‌شود.

دومین ایراد پیش‌نویس طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار از نظر مرکز پژوهش‌ها نیز کم توجهی به برخی قوانی جاری کشور اعلام شده و در گزارش آمده است: در پیش نویس اولیه طرح به دیگر قوانین و مقررات کشور توجه نشده و برخی احکام آن مغایر اصل هفتادو پنجم قانون اساسی بود، برخی دیگر ضمانت اجرایی نداشت و در برخی موارد دیگر هم قوانین کافی وجود داشت و نیازی به قانونگذاری جدید نبود، در مواردی هم، بدون رعایت ملاحظات حقوقی، قوانین دیگر ناظر به کسب و کار اصلاح شده بود که تصویب آن می‌توانست نوعی آشفتگی حقوقی ایجاد کند.

در این گزارش همچنین اعلام شده است: ایراد مهم دیگر پیش‌نویس اولیه این بود که به حوزه سیاست‌های کلی نظام وارد شده بود و در برخی موضوعات، احکامی فراقانونی و در حد سیاست‌های کلی نظام ارائه می‌کرد. موضوعاتی نظیر ارتباط دولت و بخش خصوصی و وظایف دولت در جمهوری اسلامی ایران که پس از ارائه مشکلات پیش‌نویس تهیه شده به کمیسیون نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، این کمیسیون در آبان ماه 1389 به مرکز پژوهش‌ها ماموریت داد تا با تشکیل کارگروهی متشکل از دولت، اتاق‌های بازرگانی، تعاون و دیگر تشکل‌های تولیدکنندگان و نیز صاحبنظران، این پیش‌نویس را بازنویسی و به صورت طرحی قانونی برای تقدیم به مجلس آماده کنند.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌ها این کارگروه با برگزاری 14 جلسه اصلی و چندین جلسه کمیته‌های زیر مجموعه خود طی سه ماه، متن نهایی را تهیه و تقدیم کمیسیون اصل چهل و چهارم قانون اساسی کرده و در تاریخ ششم دی‌ماه 1389، در جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون نظارت بر اصل چهل و چهارم قانون اساسی و مسئولان اتاق‌های بازرگانی و تعاون و در محل اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران طرح نهایی ارائه و برای نمایندگان تشریح شده است.

طرح ایجاد فضای مساعد کارآفرینی و رفع موانع کسب و کار در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مورخ 4 بهمن ماه 1389 با قید یک فوریت به تصویب رسید.

این طرح به موجب ماده (91) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی، از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و در خردادماه 1389 به مجلس و دولت ارسال و به سفارش کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی در کارگروهی تخصصی در مرکز پژوهش‌های مجلس با همکاری اتاق‌ها و صاحبنظران بازنویسی شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet