روز مجلس
1390/02/06 11:06:00
سرویس فرهنگی

جلوگیری از خروج آثار تاریخی از کشور با خرید بزرگ‌ترین مجموعه برای کتابخانه مجلس

۹۹ اثر تاریخی و هنری متعلق به قرون دهم تا سیزدهم و و دوران قاجار و زندیه توسط کتابخانه وموزه مجلس شورای اسلامی با حمایت رئیس مجلس خریداری و خروج این آثار از کشور جلوگیری شد.
جلوگیری از خروج آثار تاریخی از کشور با خرید بزرگ‌ترین مجموعه برای کتابخانه مجلس 99 اثر تاریخی و هنری متعلق به قرون دهم تا سیزدهم و و دوران قاجار و زندیه توسط کتابخانه وموزه مجلس شورای اسلامی با حمایت رئیس مجلس خریداری و خروج این آثار از کشور جلوگیری شد. https://cdn.icana.ir/d/019/1259.jpg جلوگیری,از,خروج,آثار,تاریخی,از,کشور,با,خرید,بزرگ‌ترین,مجموعه,برای,کتابخانه,مجلس Icana

"رسول جعفریان" در گفت‌وگو با خبرنگاربشارت با اشاره به اینکه کتابخانه و موزه مجلس سال جدید را با خریداری 99 اثر ارزشمند متعلق به تاریخ مردم ایران آغاز کرده است، گفت: در اواخر سال 89 پیشنهاد خرید مجموعه 99 قلم از اشیاء هنری به کتابخانه رسید و پس از یک ماه کار کارشناسی و برسی جوانب امر با حمایت رئیس مجلس، بودجه خرید آن به میزان پنج میلیارد ریال تأمین و این گنجینه نفیس به کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی منتقل شد.

اشیاء و تابلوهای نفیس که طی نیم قرن توسط مهندس بهرام بیانی جمع‌آوری شده

رئیس مرکز کتابخانه مجلس مجلس افزود: این اشیاء و تابلوهای نفیس که طی بیش از نیم قرن توسط آقای مهندس بهرام بیانی از داخل و خارج از کشور فراهم شده‌ است شامل: پانزده قلم تابلو نقاشی آبرنگ از نقاشان بزرگی چون ابوالحسن افشار، آقانجف، فرصت‌الدوله شیرازی، آقالطفعلی صورتگر، صنیع‌الملک، محمدزمان و آقازمان دوم؛ یک تابلو نقاشی ناخنی بدون رقم شامل شمایل‌نگاری امیرالمؤمنین که از نوادر عالم نقاشی است در این مجموعه خریداری شده است.

آثار هنری و تاریخی ماندگار دوره قاجار

وی در ادامه گفت: همچنین 65 قلم تابلو خوشنویسی شامل قطعات سطرنویسی، کتیبه‌نویسی، چلیپانویسی، سیاه مشق، دفتری، و مورب به خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث و رقاع، طغرا و تعلیق از خوشنویسان بزرگی چون میرزا غلامرضا اصفهانی، میرزا کاظم، میر حسین ترک، درویش عبدالمجید طالقانی، شفیعا، میرعماد و میرداماد، میرزا اسدالله شیرازی، محمدشفیع تبریزی، سیدعلی اکبر گلستانه، میرزا حسینقلی، علاء‌الدین تبریزی، فتحعلی شیرازی، رشیدا، حسن شاملو، و پانزده قلم شیء لاکی از جمله جعبه جواهرات، قلمدان، قاب آینه، و جلد کتاب ویک جلد چرمی معرق بسیار نفیس از عهد تیموری و بالاخری دو نسخه خطی شامل یک صحیفه سجادیه مُذّهب با جلد لاکی قاجاری به خط نسخ استادانه میرزا احمد نیریزی و یک نسخه مثنوی معنوی نفیس به خط نستعلیق عالی با رقم منعم با شش سرفصل نیز از جمله این آثار هستند.

بودجه یک ‌میلیارد ریالی کتابخانه مجلس برای خرید آثار تاریخی و نسخ خطی

جعفریان با اشاره به اختصاص یک ‌میلیارد ریال بودجه از سوی مجلس به این کتابخانه، موزه و مرکز اسناد برای خرید نسخ خطی خبر داد و گفت: بودجه مناسبی برای خرید آثار جدید و نگهداری از آثار این کتابخانه اختصاص داده شد. همچنین یک میلیارد ریال از این بودجه برای خرید نسخه‌های خطی تعیین شده است.

وی یادآور شد: همچنین قرار است به‌زودی مجموعه‌ای از کتابخانه آخوند بهبهانی که در‌بردارنده تعدادی از آثار چاپ سنگی است، به این مرکز اهدا شود.

تعامل فرهنگی با کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه مجلس افزود: سال گذشته کتابخانه مجلس در تعامل فرهنگی با سازمان کتابخانه‌ها، موزه و مراکز آستان قدس رضوی، 843 عنوان نشریه را که شامل 6627 نسخه از نشریات مازاد کتابخانه مجلس بود، برای جبران کسری‌ نشریات کتابخانه آستان قدس رضوی به آنجا اهدا کرد.

جعفریان با بیان اینکه 2186 عنوان از این آثار در شمار کسری‌های آرشیو سازمان کتابخانه‌ها، موزه و مراکز آستان قدس رضوی بودند که توانستند بخشی از نیازهای این کتابخانه را تامین کنند، تصریح کرد: تعاملات کتابخانه‌ها با یکدیگر و سایر نهادها و مراکز، حرکتی دوسویه است که تسهیلات فراوانی را برای پژوهشگران و مراجعان به کتابخانه‌ها فراهم می‌آورد تا برای مطالعه و تهیه آثار، ناگزیر به طی مسافت‌ها و مراحل دشواری نشوند.

وی با تاکید بر آثار مثبت و فواید گسترده تعاملات کتابخانه‌ای، از علاقه‌مندی و استقبال کتابخانه مجلس شورای اسلامی برای همکاری با سایر علاقه‌مندان در این زمینه خبر دارد و عنوان داشت: این حرکت برای غنی‌سازی آرشیوهای کتابخانه‌ای و تبادل منابع ارزشمند صورت می‌گیرد و از سال گذشته شکل جدی در این مرکز یافته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet