خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/02/06 16:25:48
سرویس اقتصادی
برنا بلداجی معتقد است درآمدهای نفتی باید به صندوق توسعه ملی هدایت شود

قانون نفت و گاز، یکی از بزرگترین دستاوردهای مجلس هشتم

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب طرح قانون نفت و گاز را یکی از بزرگترین دستاوردهای مجلس هشتم دانست.
قانون نفت و گاز، یکی از بزرگترین دستاوردهای مجلس هشتم نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب طرح قانون نفت و گاز را یکی از بزرگترین دستاوردهای مجلس هشتم دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/3962.jpg قانون,نفت,و,گاز،,یکی,از,بزرگترین,دستاوردهای,مجلس,هشتم Icana

"سیروس برنابلداجی"در گفت‌وگو با هفته‌نامه زردکوه درباره بررسی طرح قانون نفت و گاز در صحن مجلس اظهار داشت: نفتی بودن اقتصاد کشور بدین معنا که دست‌کم طی سه دهه اخیر 90 درصد درآمدهای ارزی ما از محل فروش نفت و بخشی از فرآورده‌های آن بوده را باید به مثابه بزرگترین و اساسی‌ترین اقتصاد تک‌محصولی کشور دانست و باید اعتراف کرد که رفع این معضل با ساماندهی و کاهش آسیب‌های مجموعه اقتصادی کشور در زمینه‌های مختلف قابل تأمل است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان این‌که برای رفع این مشکل باید راهکارهای مختلفی را دنبال کرد گفت: یکی از مهمترین این راهکارها عبارت است از تعیین تکلیف درآمدهای ناشی از فروش سوخت‌های فسیلی که باید به خزانه‌داری کل کشور واریز شود و به‌عنوان منابع در اختیار دولت در قالب برنامه بودجه سالانه کشور به حوزه‌های مختلف تخصیص یابد. این در حالی است که متاسفانه طی چند دهه اخیر بدین‌صورت نبوده است و مسئولان وزارت نفت و به تعبیری شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز ایران با متولی‌گری وزارت نفت، نفت خام را می‌فروختند و درآمدهای آن به حساب خود این شرکت‌ها واریز می‌شد و حسب تشخیص مسئولان این وزارتخانه برداشت و هزینه می‌شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این درآمدها توسط مسئولان دولتی شامل رئیس‌جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس بانک مرکزی و در سال‌های اخیر ساز و کار مربوط به صندوق ذخیره ارزی مدیریت می‌شد و به تعبیری دست این مسئولان به نحو کاملاً فراقانونی باز بود تا به‌هر مقدار در هر زمان به‌هر شخص یا نهادی که تشخیص می‌دادند، این منابع در اختیار را تخصیص دهند. این تخصیص‌ها شامل طیف وسیعی از کمک‌های بلاعوض به دوستان منطقه‌ای و بین‌المللی گرفته تا توسعه زیرساخت‌ها، تامین کسری سالیانه بودجه دولت، تأمین بدهی دولت به بانک مرکزی در یک سیکل بسته معیوب و غیره می‌شد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی شکل‌گیری این طرح در مجلس گفت: از اواسط مجلس هفتم از ناحیه برخی از اعضای کمیسیون انرژی به‌ویژه جناب آقای دکتر کاتوزیان، رئیس کمیسیون انرژی زمزمه‌هایی آغاز شد مبنی بر این‌که دولت مکلف است تا در اسرع‌وقت اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را جهت باز‌تعریف و تصویب مجدد به مجلس ارائه نماید تا در چارچوب این قانون جدید درآمدهای ناشی از نفت و فرآورده‌های آن مثل سایر درآمدهای دولت مانند عوارض، مالیات‌های محلی، تعرفه‌های گمرکی و درآمدهای ناشی از صادرات غیرنفتی در اختیار خزانه‌داری کل قرار گیرد تا در چارچوب احکام قوانین بالادستی مانند برنامه‌های 5 ساله توسعه و سازوکارهای مهمی مانند شکل‌گیری صندوق توسعه ملی از یک‌سو و از سوی دیگر فصول درآمد -‌ هزینه‌های برنامه‌های بودجه سالیانه در اختیار دولت قرار گیرد و با نظارت مجلس دخل و خرج آن صورت پذیرد.

سیروس برنابلداجی با اشاره به این‌که از طریق این قانون جلوی برخی حیف و میل‌ها، اختلاس‌ها، ارتشاء‌ها و رانت‌گیری‌های احتمالی گرفته می‌شود، گفت: باید تلاش شود تا برخی از درآمدهای نفتی به‌منظور توسعه ملی در چارچوب ساز و کار صندوق توسعه ملی بسیج شده و هدایت شود.

وی در پایان تصریح کرد: این قانون را باید به‌ عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای مجلس هشتم تلقی نمود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet