ایام محرم 1398
1390/02/06 07:43:00
سرویس فرهنگی
سید عماد حسینی:

مجوزها در حوزه چاپ و نشر محدودیت‌ساز هستند

اصولا فرهنگ را بدون توجه به حوزه چاپ و نشر و کتاب و مطبوعات نمی‌توان ترسیم کرد و بی‌تردید ارتقای شاخص‌های این حوزه ارتباط مستقیمی با افزایش شکوفایی و رونق فرهنگی دارد.
مجوزها در حوزه چاپ و نشر محدودیت‌ساز هستند اصولا فرهنگ را بدون توجه به حوزه چاپ و نشر و کتاب و مطبوعات نمی‌توان ترسیم کرد و بی‌تردید ارتقای شاخص‌های این حوزه ارتباط مستقیمی با افزایش شکوفایی و رونق فرهنگی دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/346.jpg مجوزها,در,حوزه,چاپ,و,نشر,محدودیت‌ساز,هستند Icana

"سید عماد حسینی"  نماینده قروه در ‌گفت‌وگویی که با نشریه سوران انجام داده است به بررسی وضعیت چاپ و نشر و مطبوعات در استان کردستان پرداخته است که در ذیل می خوانید:

استان کردستان را می‌توان یکی از پیشتازان این عرصه دانست که شاهد مثال آن نیز قدمت چاپخانه‌های آن و رونق کتابخوانی در شهرها و حتی روستاهای مختلف این دیار در روزگاران گذشته بوده است در این شماره برای بررسی وضعیت این حوزه به سراغ عماد حسینی نماینده قروه و دهگلان رفته‌ایم که ماحصل این گفت‌وگو تقدیم می‌گردد.

 

 آقای حسینی نگاه کلی شما به‌وضعیت چاپ و نشر کتاب در کردستان چگونه است؟

کردستان به لحاظ دارا بودن اهالی قلم مستعد و خوش ذوق مناطق پربار و پربرکت کشور محسوب می‌شود اما همانگونه که هویداست مشکلات مالی مانع مهمی بر سر راه بروز و ظهور این استعدادها به‌شمار می‌رود که دلیل ساده این امر نیز همان عدم حمایت از سوی دستگاه‌های فرهنگی است که منجر به عدم نشر و خاک خوردن کارهای آماده اهل قلم می‌شود این وضعیت موجب شده که اهالی قلم به نهادهایی که شرایط و محدودیت‌های خاصی برای آنها در نظر می‌گیرند متوسل شوند و به‌نظر من این روند منجر به ایجاد بی‌انگیزگی در میان این قشر خواهد شد.

 

ارزیابی شما از وضعیت صدور مجوزها چیست؟

به اعتقاد من این مجوزها در حوزه چاپ و نشر محدودیت‌ساز هستند ضمن آنکه مشمول پروسه‌ای طولانی هستند لذا نیاز است که در سطح دستگاه‌های ذیربط فرآیند روانسازی مراحل این‌کار مورد توجه قرار گیرد و با عنایت به تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر فرهنگی بودن استان کردستان زمینه اجرای حمایت‌های بیشتر فرهنگی در دستور کار قرار گیرد.

 

وضعیت کتابخانه عمومی و کتابفروشی‌ها چگونه است؟

با توجه به‌وضعیت خاص فرهنگی، مذهبی و قومی کردستان می‌توانم بگویم که کتابخانه‌های عمومی بضاعت چندانی برای تغذیه قشر کتابخوان کردستان ندارند و با وضعیت منطقه نیز همخوانی چندانی ندارند. کتابفروشی‌ها نیز با توجه به محدودیت آنها در عرضه نقش خوبی در افزایش سرانه مطالعه نتوانسته‌اند ایفا نمایند و در واقع کتابفروشی در کردستان شغلی اقتصادی محسوب نمی‌شود لذا دیده می‌شود بسیاری از کتابفروشان به صنوف دیگر تغییر شغل داده‌اند که به اعتقاد من این وضعیت بایستی در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گیرد تا برای بهبود آن برنامه‌ریزی شود.

 

وضعیت چاپخانه‌های کردستان چگونه است؟

چاپخانه‌های کردستان با وجود سابقه و خدمت زیاد از کیفیت چاپ مطلوب بی‌بهره یا کم بهره‌اند به‌گونه‌ای که حتی مطبوعات محلی نیز رغبتی برای چاپ در استان نشان نمی‌دهند و بعضاً در تهران به‌دست چاپ سپرده می‌شوند که دلیل آن نیز استفاده از تکنولوژی قدیمی در چاپخانه‌های کردستان است.

 

مطبوعات استان در چه سطح و کیفیتی هستند؟

ما در استان کردستان فاقد روزنامه هستیم و می‌توانم بگویم که از لحاظ مطبوعاتی جزو کم بضاعت‌ترین‌ها محسوب می‌شویم ضمن آن‌که اداره امور نشریات هفتگی نیز به سختی امکان‌پذیر است که شاید دلیل عمده آن ضعیف بودن بخش خصوصی در این منطقه است که معمولا تامین مالی از راه جذب آگهی و تبلیغات برای بخش خصوصی عمده‌ترین محل درآمد نشریات محسوب می‌شود بنابراین مطبوعات معمولاٌ به آگهی‌های بخش دولتی وابسته می‌شوند که نتیجه آن نیز به پائین آمدن کیفیت محتوای نشریات می‌انجامد. من معتقدم برای رونق مطبوعات باید تلاش بیشتری صورت گیرد اعم از افزایش یارانه‌های این بخش و نیز تلاشی برای ایجاد فضای چند صدایی و تضارب آرا چرا که تک صدایی در امر رسانه بنابر تجربه تاکنون مطلوب نبوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet