هدر موبایل
1390/02/05 07:04:00
سرویس استان ها
قنبری:

غبار عربی روی عملکرد زنبور‌ها اثر مستقیم دارد

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس با بیان این که گرد و غبار‌های عربی تأثیر مستقیمی بر روی عملکرد زنبور‌ها دارد، گفت: متأسفانه در سال ۸۹ تولید عسل در کشور حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.
غبار عربی روی عملکرد زنبور‌ها اثر مستقیم دارد نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس با بیان این که گرد و غبار‌های عربی تأثیر مستقیمی بر روی عملکرد زنبور‌ها دارد، گفت: متأسفانه در سال 89 تولید عسل در کشور حدود 80 درصد کاهش یافته است. https://cdn.icana.ir/d/019/3905.jpg غبار,عربی,روی,عملکرد,زنبور‌ها,اثر,مستقیم,دارد Icana

"داریوش قنبری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) افزود: مدتی است که گرد و غبار عربی کشور ایران را در فراگرفته است که در این طوفان‌ها زنبور عسل به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تأثیر اثرات مخرب گرد و غبار هوا قرار گرفته‌اند، که نتیجه آن کاهش تعداد زنبوران کندو و تولیدات آن است.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، افزود: به علت مشکلات فراوانی همچون فروپاشی زنبورستان‌ها، بروز پدیده گرد و غبار و گرم شدن بیش از حد هوا، تولید عسل کشور در سال گذشته 80 درصد کاهش داشته است.

وی درباره آثار مخرب گرد و غبار بر روی زنبور‌ها، افزود: در مواقع ایجاد گرد و خاک قدرت دید زنبور عسل به شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه برای جست و جوی شهد و گرده نمی‌تواند به مسافت‌های دورتر برود، در جهت‌یابی اشتباه می‌کند و نمی‌تواند به کندوی خود مراجعت کند یا احتمال ورود اشتباهی به کندوهای دیگر افزایش می‌یابد.

قنبری ادامه داد: گرد وغبار موجود در هوا روزنه تنفسی گیاهان را مسدود کرده و توان زیستی آنها را کاهش می‌دهد، با بسته شدن روزنه‌های تنفسی گیاهان و نشستن غبار روی اندام‌های هوایی گیاهان انجام فتوسنتز مشکل می‌شود، بنابراین تولیدات گیاهی کاهش می‌یابد، این در حالی است که تولید شهد گیاهان به‌طور مستقیم به فتوسنتز ارتباط دارد.

عسل یکی از بهترین و لذیذترین غذاهایی است که زنبور تولید می کند و با تلاش زیـاد از عـصـاره گـل‌هـای مـختلف و شکوفه‌های گیاهان و درختان بهره گرفته و آن را می‌سازد، زنبور بـرای انـجـام این کار تا یک کیلومتری کند و در صورت نیاز تا هفت تا هشت کیلومتری پرواز می‌کـنـد و بـرای هـر 400 گـرم عـسـلی کـه مـی‌سـازد، دست کم 80 هزار بار از کندو به صحرا رفته و برمی‌گردد که اگر به دقت محاسبه شود بـه انـدازه دوبـار دور زدن بـه دور کـره زمـیـن است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet