هدر موبایل
1390/02/07 07:08:00
سرویس اقتصادی
خباز علل افزایش قیمت سکه را تشریح کرد

شائبه سودجویی بانک مرکزی در کنترل قیمت سکه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که سرمایه‌گذاری مردم در بازار سکه نشان دهنده بیمار بودن اقتصاد کشور است، گفت: تأخیر بانک مرکزی در زمینه کنترل قیمت سکه اذهان عمومی را به سمت سودجویی بانک مرکزی سوق می‌دهد.
شائبه سودجویی بانک مرکزی در کنترل قیمت سکه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که سرمایه‌گذاری مردم در بازار سکه نشان دهنده بیمار بودن اقتصاد کشور است، گفت: تأخیر بانک مرکزی در زمینه کنترل قیمت سکه اذهان عمومی را به سمت سودجویی بانک مرکزی سوق می‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/3732.jpg شائبه,سودجویی,بانک,مرکزی,در,کنترل,قیمت,سکه Icana

"محمدرضا خباز" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با بیان این که بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه در بازار داخلی دیر وارد بازار شد، تصریح کرد: این موضوع که بانک مرکزی برای کنترل قیمت بازار سکه وارد بازار شده است یک مزیت دارد، اما اگر به موقع وارد می شد، مزیت‌های بیشتری حاصل می‌شد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اثرگذاری بانک مرکزی بر قیمت سکه زمانی محقق می‌شد که قیمت سکه تا این حد بالا نرفته بود.

 

بی اعتمادی مردم به وعده‌های بانک مرکزی

وی با بیان این که مسئولان بانک مرکزی برای کاهش قیمت سکه در بازار بارها وعده داده‌اند و به آن عمل نکرده‌اند، اظهار کرد: این موضوع باعث می‌شود که وعده مسئولان و تصمیم‌های کشوری جایگاه خود را در ذهن مردم از دست بدهد و مردم به وعده‌ها بی‌اعتماد شوند.

 

ترفند بانک مرکزی بی‌تأثیر است

خباز تصریح کرد: مسئولان بانک مرکزی اعتقاد دارند که با اعلام خبر ورود خود به بازار برای کنترل قیمت سکه، می‌توانند آثار مثبتی را مشاهده کنند؛ این موضوع ترفند مناسبی است، اما در شرایطی که مردم اعتماد خود را به بانک مرکزی از دست داده‌اند، نمی‌تواند اثربخش باشد.

وی ادامه داد: مسئولان بانک مرکزی برای کنترل و کاهش قیمت سکه باید ابتدا وارد بازار می‌شدند و بعد از کنترل قیمت، این موضوع را رسانه‌ای می‌کردند.

 

مسئولان بانک مرکزی باید هوشمندانه عمل می‌کردند

خباز با بیان این که حجم ذخایر طلا و ارز ایران مناسب است، گفت: بانک مرکزی برای تأمین سکه مورد نیاز بازار با مشکلی روبه‌رو نیست، اما هنر مسئولان در این است که به موقع وارد عمل شده و از افزایش کاذب قیمت سکه جلوگیری کنند.

 

بانک مرکزی سدی در برابر سیل افزایش قیمت سکه

این نماینده مردم تصریح کرد: افزایش قیمت سکه در بازار داخلی مانند سیل و بانک مرکزی سد جلودار سیل است؛ مسئولان بانک مرکزی باید پیش از وقوع افزایش قیمت سکه اقدام‌های لازم را انجام می‌دادند و با استفاده از فرصت‌هایی که از اقدام به موقع خود به دست می‌آوردند در راستای توسعه اقتصادی کشور گام بر می‌داشتند.

خباز با بیان این که نمایندگان مجلس و مسئولان بانک مرکزی سال‌ها است که در زمینه ورود به موقع بانک مرکزی در بازارهای مختلف برای کنترل قیمت مشکل دارند، گفت: این تأخیرها ذهن انسان را به این سمت می‌برد که مسئولان بانک مرکزی با افزایش کاذب قیمت سکه به دنبال کسب سود هستند.

 

احضار وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به مجلس

وی درباره راهکارهای موجود برای کاهش قیمت سکه در بازار داخلی گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس به‌طور قطع وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس کل بانک مرکزی را برای ارائه راهکار مناسب و سریع به مجلس فرا می‌خواند.

 

سوءجریان در افزایش قیمت سکه

خباز درباره رابطه افزایش قیمت طلا در بازار جهانی و افزایش قیمت سکه در بازار داخلی اظهار کرد: این دو مورد بی ارتباط با هم نیستند، ولی سرعت بالای افزایش قیمت سکه در بازار داخلی در مقایسه با افزایش قیمت طلا در بازار جهانی نشان دهنده نوعی سوء جریان در بازار سکه است.

 

نگاه سرمایه‌ای به سکه، نشانگر بیمار بودن اقتصاد کشور است

خباز با بیان این که استفاده مردم از طلا به عنوان سرمایه مناسب، نشان دهنده بیمار بودن اقتصاد کشور است، تصریح کرد: این نوع سرمایه‌گذاری نشان دهنده جهان سومی بودن کشور است.

وی افزود: هر نوع پولی که در راستای افزایش تولید سرمایه‌گذاری شود منطقی، قابل قبول و قابل حمایت است.

 

نقدینگی زیاد در دست بخش خصوصی، تهدیدی برای اقتصاد کشور

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری مردم در بازار طلا نشان دهنده حجم بالای نقدینگی در اختیار بخش خصوصی است که این موضوع در اثر سوء مدیریت اقتصادی به وجود آمده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در صورتی که مسئولان اقتصادی کشور نقدینگی بخش خصوصی را کنترل نکنند، این نقدینگی تهدیدی برای اقتصاد کشور خواهد شد.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet