هدر موبایل
1390/02/06 08:39:00
سرویس فرهنگی

«خاطرات فاطمی قمی» در راه نمایشگاه کتاب تهران

«خاطرات سید محمد فاطمی قمی» نویسنده قانون مدنی و مستشار دیوان تمیز به کوشش دکتر «حسن زندیه» » و مقدمه «احمدرضا نائینی» از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.
«خاطرات فاطمی قمی» در راه نمایشگاه کتاب تهران «خاطرات سید محمد فاطمی قمی» نویسنده قانون مدنی و مستشار دیوان تمیز به کوشش دکتر «حسن زندیه» » و مقدمه «احمدرضا نائینی» از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3338.jpg «خاطرات,فاطمی,قمی»,در,راه,نمایشگاه,کتاب,تهران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس «خاطرات سید محمد فاطمی قمی» نویسنده قانون مدنی و مستشار دیوان تمیز به کوشش دکتر «حسن زندیه» » و مقدمه «احمدرضا نائینی» از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.

حاج میر سید محمد فرزند سید حسین فاطمی قمی از دانشنمندان معاصر از خانواده محترم و از فضلای خدمتگذار قم بود. در آغاز نهضت مشروطیت به سلک مشروطه خواهان در آمد و در راه پیشرفت مشروطه و آزادی خواهی  با مشکلات بسیاری روبرو شد. او بعد از مشروطیت در شانزدهم ماه صفر 1328 قمری در حالیکه مشغول تدریس در حوزه علمیه بود به حکم حسن پیرنیا(وزیر عدلیه)برای خدمت قضایی به عدلیه دعوت شد و به مرور زمان به مقام های دیگر نیز دست یافت. سید محمد فاطمی در سال 1307ش بر اساس دعوت و امریه وزارت عدلیه رسماً زیر نظر علی اکبر خان داور بند‌بند قانون مدنی را در کنار تنی چند از شخصیت‌های دینی و قضایی و شماری دیگر که اعضای کمیسیون تهیه و تدوین قانون مدنی بودند با زحمت و دقت فراوان به رشته تحریر درآورد.

او در کنار مشاغل قضایی، به تدریس در مدرسه عالی علوم سیاسی و مدرسه عالی حقوق نیر می پرداخت در سال 1314 ش پس از تشکیل فرهنگستان به دعوت ذکاء‌الملک فروغی به عضویت فرهنگستان درآمد و از اعضای موثر آنچا شد. وی در 73 سالگی بر اثر بیماری درگذشت و در قبرستان شیخان در بیقعه زکریا بن آدم به خاک سپرده شد.

کتاب حاضر حاوی خاطرات مرحوم سید محمد فاطمی قمی است و از دفترچه خاطرات وی که با خط خود به رشته تحریر درآورده است، استخراج و بازخوانی شده است. فاطمی خاطراتش را از سلسه نسب خود شروع نموده و وقایع تاریخی، سیاسی، اجتماعی، شخصی و خانوادگی خود را به طور مختصر یاداشت نموده است.
دیگر بخش‌های با اهمیت رساله بیان اوضاع و احوال نظام قضایی کشور است که فاطمی قمی خود دست اندر کار آن بوده است.

شرح سیر و سیاحت‌های فاطمی قمی در داخل و خارج از کشور به ویژه عتبات، حج، سوریه، لبنان و فلسطین و بیان جزئیات دقیق سفر و شرح تشرف او به تصوف و سیر و سلوک از دیگر نکات با اهمیت خاطرات فاطمی قمی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet