هدر موبایل
1390/02/06 09:35:00
سرویس صحن
خباز در مخالفت با گزارش کمیسیون تلفیق بودجه:

ایجاد 2 میلیون و 500 هزار شغل به معجزه نیاز دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۰ هفت ایراد قانونی دارد، گفت: وقتی برای ایجاد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل بودجه‌ای در نظر گرفته نشود یعنی منتظر معجزه‌ای هستیم.
ایجاد 2 میلیون و 500 هزار شغل به معجزه نیاز دارد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال 90 هفت ایراد قانونی دارد، گفت: وقتی برای ایجاد 2 میلیون و 500 هزار شغل بودجه‌ای در نظر گرفته نشود یعنی منتظر معجزه‌ای هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/2077.jpg ایجاد,2,میلیون,و,500,هزار,شغل,به,معجزه,نیاز,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "محمدرضا خباز" در جلسه امروز سه‌شنبه - 6 اردیبهشت - مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مخالفت با کمیسیون تلفیق از بودجه به معنی رد تمام تلاش اعضای این کمیسیون تلفیق نیست، گفت: این گزارش نکات مثبتی دارد که موافقان بارها آن را تکرار می‌کنند، اما نگرانی‌های زیادی در این لایحه دیده می‌شود و بنده لازم می‌دانم آنها را در صحن علنی عنوان کنم.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در هفت قسمت با احکام بودجه سال 90 مخالف است، خاطرنشان کرد: در بودجه عمرانی یا تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال گذشته مجلس تصویب کرد 33 هزار میلیارد تومان برای این بخش هزینه شود. این در حالی است که تا پایان سال مالی تنها 20 هزار میلیارد تومان این بودجه تحقق نیافته است.

این نماینده تاکید کرد: چگونه می‌خواهیم برای سال 90 ، مبلغ 39 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی تصویب کنیم بدون آنکه به آثار منفی آن توجه شود.

به گفته این نماینده، افزایش اعتبار عمرانی بدون توجه به تجهیزات و امکانات کشور باعث افزایش قیمت مسکن و مصالح ساختمانی می‌شود.

خباز دومین مخالفت خود را در بند هدفمندی یارانه‌های بودجه عنوان کرد و گفت: مجلس سال گذشته پافشاری کرد که هدفمندی یارانه‌ها ظرف مدت 5 سال اتفاق بیفتد و برای اولین سال درآمد 20 هزار میلیاردی در نظر گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بودجه هدفمندی یارانه‌ها در سال دوم باید 40 هزار میلیارد تومان به تصویب برسد، گفت: تصویب 62 هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق برای هدفمندی یارانه‌ها یعنی افزایش 3 برابری فشار بر مردم.

خباز خاطر نشان کرد: فراموش کردیم که تا چند هفته گذشته نسبت به افزایش قبوض برق و گاز صنایع و کشاورزی به مسئولان کشور تذکر دادیم و حالا می‌خواهیم با تصویب 62 هزار میلیارد تومان این نگرانی مردم را مضاعف کنیم.

این مخالف گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 90 ، ادامه داد: در بند الحاقی 17، کمیسیون تلفیق، 11 میلیارد دلار خارج از سقف بودجه در نظر گرفته است.

خباز با خطاب به قراردادن سخنگوی کمیسیون تلفیق، گفت: مفتح توضیح دهد که چگونه این 11 میلیارد دلار خارج از اعتبار بودجه تامین و چرا با تقسیم آن در دستگاه‌های مختلف خوشحالی کاذبی برای این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند.

نماینده مردم کاشمر با تاکید بر اینکه تبصره این بند الحاقی خطرناک‌تر از خود بند است، تصریح کرد: در این تبصره آمده است؛ 50 درصد این 11 میلیارد دلار قابل کم یا زیاد شدن است. یعنی 5 هزار میلیارد تومان به دولت اجازه داده می‌شود که این مبلغ را کم یا زیاد کند.

خباز با بیان اینکه بعضی از مواد قانون برنامه پنجم در بودجه لحاظ نشد، توضیح داد: به پیشنهاد کمیسیون بهداشت مقرر شد 10 درصد اعتبارات برای افزایش ارتقای سطح سلامت کشور هزینه شود. این در حالی است که در بودجه سال 90 تنها 2 میلیارد دلار برای این حکم قانون برنامه در نظر گرفته شد.

به گفته این نماینده 10 درصد بیش از مبلغی است که کمیسیون تلفیق آن را مصوب کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ایجاد 2 میلیون و 500 هزار ردیف شغلی در بودجه سال 90 ، تاکید کرد: در این گزارش به روشنی مشخص نشده، این ردیف شغلی با چه اعتباری ایجاد خواهد شد.

خباز گفت: یا باید بگوییم 2 میلیون و 500 هزار شغل واقعی نیست یا این ردیف شغلی اعتباری برای تامین ندارد.

نماینده مردم کاشمر تاکید کرد: بدون ارائه منبع مالی معجزه‌ای برای ایجاد 2 میلیون و 500 هزار شغل رخ نخواهد داد.

این نماینده افزود: ایراد بعدی بودجه سال 90 تامین درآمد 7 هزار میلیاردی از فروش دستگاه‌های دولتی است.

خباز گفت: از آنجا که بخش خصوصی توان خرید ندارد ما به سمت واگذاری به بخش‌های شبه‌دولتی خواهیم رفت که مجدد شاهد واگذاری‌هایی شبیه واگذاری شرکت مخابرات ایران خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet