خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/06 12:08:29
سرویس سیاسی

نظر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح فوق‌العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را در مورد طرح فوق العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد.
نظر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح فوق‌العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را در مورد طرح فوق العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/710.jpg نظر,مرکز,پژوهش‌های,مجلس,درباره,طرح,فوق‌العاده,خاص,پرسنل,سازمان,پزشکی,قانونی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) در اظهارنظر کارشناسی دفتر مطالعات برنامه و بودجه مرکز پژوهش‌ها که با همکاری دفاتر دیگر تهیه شده آمده است: طرح پیشنهادی تحت عنوان فوق‌العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی، از حیث این‌که معطوف به تامین دستمزد مناسب کارشناسان و کارکنان زحمتکش این سازمان است اقدامی مثبت تلقی می‌شود و می‌تواند انگیزه لازم را برای انجام وظیفه در مشاغل پزشکی و پیراپزشکی این سازمان فراهم کند، اما در این طرح چند نکته باید مورد توجه مقنن قرار گیرد:

1 – سازمان پزشکی قانونی در شمول قانون مدیریت خدمات کشوری قرار دارد و هرگونه تغییر در ضوابط و احکام این قانون، در صورتی قابل قبول است که در چارچوب قانون مصوب و مقررات اجرایی آن امکان‌پذیر نباشد. به علاوه در صورت ضرورت انجام اصلاح، این امر باید در چارچوب اصلاح همین قانون و با در نظر گرفتن جمیع جهات صورت پذیرد. خاطرنشان می‌سازد بنابر اظهارات معاون حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، اصلاحات مربوط به قانون مدیریت خدمات کشوری در دستور کار معاونت مذکور قرار دارد که به زودی برای تصویب تقدیم هیات دولت خواهد شد.

2 – این طرح تنها بخشی از جامعه عظیم کارکنان دولت را در برمی‌گیرد و تصویب آن می‌تواند علاوه بر ایجاد زمینه نارضایتی در سایر بخش‌ها، مقدمه‌ای بر ارائه پیشنهادات مشابه و بعضا بحق سایر دستگاه‌های اجرایی و دیگر مشاغل شود. لذا شایسته است مجلس شورای اسلامی نگاهی جامع و یکپارچه به مسائل و مشکلات جامعه کارکنان دولت داشته باشد و از اصلاحات موردی و بعضا فاقد دلایل متقن پرهیز کند.

3 – با فرض پذیرش کلیات طرح، اجرای آن با اشکالات اساسی روبرو است. از جمله این‌که میزان فوق‌العاده پیشنهادی قابل تامل جدی است. اگر در نظر آوریم که بخش اعظم حقوق و مزایای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری را دو عنصر حق شغل و حق شاغل تشکیل می‌دهد آن‌گاه متوجه خواهیم شد که اجرای این قانون چه شکاف عظیمی را بین حقوق و مزایای کارکنان این سازمان با سایر کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به وجود خواهد آورد.

4 – همان‌گونه که در جدول پیشنهادی موضوع ماده واحده ملاحظه می‌شود، مدارک تحصیلی مبنای تعیین فوق‌العاده خاص قرار گرفته، حال آن که باید مشاغل موجود در سازمان پزشکی قانونی مبنای تعیین میزان این فوق‌العاده قرار گیرد. اصلاح در این زمینه واجد اهمیت ویژه است. عدم توجه به این موضوع می‌تواند زمینه بروز بی‌عدالتی در پرداخت فوق‌العاده مذکور شود و به افرادی تعلق گیرد که اساسا مورد نظر طراحان طرح نبوده‌اند.

5 – اگر به خاطر آوریم که بخش قابل توجهی از پرسنل متخصص و نخبه این سازمان را، اعضای هیئت علمی تشکیل می‌دهند در این صورت افزایش چهار برابری حقوق و فوق‌العاده آنان، می‌تواند زمینه نارضایتی شدید اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز و موسسات آموزشی و تحقیقاتی را فراهم آورد.

این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که اعضای هیئت علمی غالبا وظایف مطالعاتی، تحقیقاتی و آموزشی را به عهده دارند و نمی‌توان تفاوت ماهوی قابل توجهی در وظایف اعضای هیئت علمی این سازمان با اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز و موسسات آموزشی و تحقیقاتی قائل شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet