حلول ماه ربیع الاول
1390/02/06 12:33:34
سرویس صحن

پایان جلسه علنی صبح امروز، 6 اردیبهشت‌ماه مجلس

جلسه علنی صبح مجلس شورای اسلامی که اختصاص به بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۰ داشت، پایان یافت.
پایان جلسه علنی صبح امروز، 6 اردیبهشت‌ماه مجلس جلسه علنی صبح مجلس شورای اسلامی که اختصاص به بررسی کلیات لایحه بودجه سال 90 داشت، پایان یافت. https://cdn.icana.ir/d/019/3071.jpg پایان,جلسه,علنی,صبح,امروز،,6,اردیبهشت‌ماه,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)،"سید محمد حسن ابوترابی فرد" نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست ساعات پایانی جلسه علنی امروز – سه شنبه – نهاد قانونگذاری کشور را برعهده داشت در ساعت 12 و 31 دقیقه زنگ پایان جلسه علنی امروز را به صدا درآورد.

نمایندگان از صبح امروز بررسی لایحه بودجه 90 را آغاز کرده اند.

دولت با 75 روز تأخیر بودجه سال 90 را اول اسفندماه سال جاری، به مجلس تقدیم کرد و کمیسیون‌های تخصصی از سوم همین ماه مطالعه لایحه پیشنهادی دولت را در دستور کار قرار دادند تا سرانجام کمیسیون تلفیق با 51 عضو برای سرعت دادن به رسیدگی به بودجه سال آینده به صورت غیر رسمی کار خود را آغاز کرد و در روز 22 اسفند کلیات سندمالی کل کشور در سال 90 را به رأی گذاشت.

با توجه به این که تصویب نهایی بودجه 90 پیش از سال امکان پذیر نبود، نمایندگان با توافق دولت، طرح دو فوریتی مبنی بر پرداخت تنخواهی افزون بر 20هزار میلیارد تومان از خزانه کشور برای اداره دو ماه نخست سال را روز23 اسفند به مجلس تقدیم کردند و شورای نگهبان با قانونی خواندن این طرح، مشکل مالی کشور در دو ماه نخست سال جدید را برطرف می‌کند.

به موجب ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، متمم و چند دوازدهم آن135 یک شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى بشرح ذیل است:

 نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع136 لایحه بودجه سالیانه کل کشور و پیوست‏ها و سوابق137 آن تا مدت ده روز مى‏توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.

کمیسیون‏هاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.

کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف مدت پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون‏هاى تخصصى گزارش نهایى خود راتنظیم وبه مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.

در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به‏تصویب می رسد. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصره‏ها و ردیف‌ها رسیدگى مى‏شود.

به موجب تبصره 1 ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان و کمیسیون‏ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح است. براین اساس، پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

براساس تبصره 2 ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس نیز نحوه رسیدگى به اصلاحیه‏هاى بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیش‏بینى‏نشده طبق مقررات معمول در این آئین‏نامه خواهد بود.

همچنین به موجب ماده 217آئین نامه داخلی مجلس، هنگام طرح لایحه بودجه درمجلس، جلسات باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیراز جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد گردد و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس اخذ نشده از دستور خارج نمى‏شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمى‏تواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چنددوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

بر اساس تبصره ماده 217 آئین نامه داخلی مجلس، اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرحها و لوایح دوفوریتى و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران‏ناپذیرى باشد، در این صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین مى‏شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet