هدر موبایل
1390/02/06 12:42:56
سرویس صحن
لطفی آشتیانی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 90/کامل

لایحه بودجه 90 شرایط لازم برای بررسی و اجرا را ندارد

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که لایحه بودجه ۹۰ لایحه‌ای کاملا به هم ریخته است پیشنهاد کرد که بررسی لایحه را کنار بگذاریم و کل بودجه را به دولت برگردانیم در این صورت کمیسیون تلفیق می تواند طرحی رابه عنوان بودجه به مجلس ارائه کند.
لایحه بودجه 90 شرایط لازم برای بررسی و اجرا را ندارد نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که لایحه بودجه 90 لایحه‌ای کاملا به هم ریخته است پیشنهاد کرد که بررسی لایحه را کنار بگذاریم و کل بودجه را به دولت برگردانیم در این صورت کمیسیون تلفیق می تواند طرحی رابه عنوان بودجه به مجلس ارائه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/383.jpg لایحه,بودجه,90,شرایط,لازم,برای,بررسی,و,اجرا,را,ندارد Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، "سیداحمد لطفی آشتیانی" در جلسه علنی امروز مجلس سه شنبه  - 6 اردیبهشت - در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 90 اظهار کرد: کل بودجه با 40 ماده ارائه شد اما ما 92 ماده الحاقی به این دو لایحه اضافه کردیم. در واقع این لایحه به هم ریخته شرایط لازم را برای بررسی و حتی اجرا ندارد.

وی ادامه داد: اعتبار بسیاری از استان ها 66 درصد افزایش و برخی 11 درصد کاهش داشته است، این مساله توازن و توسعه منطقه ای را به هم می ریزد. بنابراین می توانیم کل بودجه را برگشت به لایحه دولت بدهیم.

لطفی یکی از بندهایی که دارای مشکلات زیادی است را ماده 17 بند الحاقی ردیف الف عنوان کرد و گفت: در این ماده تنها 3 میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی برخلاف بند هـ ماده 197 برنامه پنجم مصوب شده است که باید 2 درصد از کل بودجه ارزی و ریالی باشد که این دقیقا برخلاف برنامه پنجم توسعه است.

وی ادامه داد: ماده 12 بند الف توزیع درآمد نفتی را به این شرح تصویب کردند که 14 و نیم درصد برای بخش صنعت، 20 درصد صندوق توسعه، 47 و نیم درصد جاری و 2 درصد مناطق نفتخیز است که دقیقا بودجه دفاعی را از این محل تصویب کردند.

نماینده مردم کمیجان با بیان این که زمانی که این محل 100 درصدش توزیع شده است، محلی برای توزیع تقویت بنیه دفاعی ندارد، تصریح کرد: ما واقعا برای مجموعه دفاعی خود با توجه به شرایط منطقه به بودجه مناسب نیاز داریم .

وی همچنین به نکات ضعف و کاست های حوزه نفت در لایحه بودجه 90 اشاره کرد و گفت: بند 12 ماده واحده لایحه بودجه جایگاه مناسبی برای پرداختن به موضوع رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت نیست و این موضوع باید طبق قانون نفت و اساسنامه شرکت های نفتی تنظیم شود، هر چند دولت موظف به ارائه اساسنامه شرکت های توسعه وزارت نفت شده؛ اما ضمانت اجرایی لازم برای تحقق آن در نظر گرفته نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور به واردات فرآورده های نفتی، این موضوع در مصوبه کمیسیون تلفیق مسکوت مانده است، در صورتی که اگر کشور زمانی نیاز به ماده نفتی داشت هیچ محلی برای خرید و واردات آن نداریم.

این عضو فراکسیون اصولگرای مجلس با تاکید بر این که برخی از اشکال های لایحه بودجه 90 در کمیسیون تلفیق تشدید شده است، افزود: افزایش احکام ماده واحده در سال های گذشته یکی از مهم ترین مشکلات بودجه نویسی کشور بوده است که زمان زیادی از وقت هیات دولت و نمایندگان مجلس به این امر اختصاص می یافت، با این که دولت حجم این احکام را در لایحه کاهش داده بود، ولی در کمیسیون تلفیق حجم این احکام افزایش پیدا کرد.

لطفی آشتیانی، یادآور شد: این کار در برخی موارد به اجبار انجام شده است مانند رابطه مالی دولت با شرکت ملی نفت ایران در بند 12 ماده واحده، اما در برخی مواردی مانند قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون احیای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، این احکام لزومی نداشت.

به گفته لطفی، پیش برآورد منابع حاصل از واگذاری شرکتهای دولتی، دولت با 60 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 232 هزار میلیارد ریال از این محل پیش بینی کرده بود که با توجه به عملکرد این منابع در سالهای اخیر شرایط اقتصادی در سال آینده و باقی ماندن بسیاری از شرکت های دولتی زیان ده برای واگذاری این روند بیش از حد برآورد شده است، اما کمیسیون تلفیق درآمد حاصل از واگذاری این شرکتها را در حدود 60 هزار میلیارد ریال افزایش داده است.

وی همچنین با اشاره به عدم برخی از اشکالات لایحه بودجه 90 در کمیسیون تلفیق، اظهار کرد: شرح لایحه دولت بخشی از منابع و مصارف مانند اوراق مشارکت ارزی، بودجه هدفمندی یارانه درج نشده است، در بودجه عمرانی جدول هایی آمده است که بودجه هر طرح مشخص نیست و چندین طرح اعتبارهایش به صورت سرجمع مشخص شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet