خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/02/06 14:45:00
سرویس صحن

آغاز جلسه علنی نوبت عصر، 6 اردیبهشت‌ماه مجلس

جلسه علنی بعداز ظهر- سه‌شنبه - مجلس شورای اسلامی که اختصاص به بررسی لایحه بودجه سال ۹۰ دارد، آغاز شد.
آغاز جلسه علنی نوبت عصر، 6 اردیبهشت‌ماه مجلس جلسه علنی بعداز ظهر- سه‌شنبه - مجلس شورای اسلامی که اختصاص به بررسی لایحه بودجه سال 90 دارد، آغاز شد. https://cdn.icana.ir/d/019/2198.jpg آغاز,جلسه,علنی,نوبت,عصر،,6,اردیبهشت‌ماه,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در ساعت 14 و 43 دقیقه زنگ آغاز جلسه علنی نوبت بعدازظهر امروز نهاد قانونگذاری کشور را به صدا درآورد.

رسیدگی به لایحه بودجه 90 در جلسه علنی امروز – سه شنبه - مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارش کمیسیون تلفیق از سوی "محمد مهدی مفتح" سخنگوی این کمیسیون آغاز شد.

در نوبت صبح جلسه علنی مجلس که اختصاص به بررسی کلیات لایحه بودجه 90 داشت؛  "احمد توکلی" نماینده تهران، "محمدرضا خباز" نماینده کاشمر، "سید محمد جواد ابطحی" نماینده خمینی شهر، "عوض حیدرپور شهرضایی" نماینده شهرضا، "نصرالله کمالیان" نماینده فاروج، "احمد لطفی آشتیانی" نماینده اراک، "حسینعلی شهریاری" نماینده زاهدان، "امین شعبانی" نماینده سنندج و "علیرضا محجوب" نماینده تهران به عنوان نمایندگان مخالف کلیات لایحه بودجه 90 سخن گفتند.

همچنین "غلامرضا مصباحی مقدم" نماینده تهران،  "اسدالله عباسی" نماینده رودسر و املش، "سید ناصرموسوی لارگانی" نماینده فلاورجان، " شهباز حسن پور بیگلری" نماینده سیرجان و بردسیر، "هادی قوامی" نماینده اسفراین، "حسن کامران" نماینده اصفهان، "سید محمد حسن ابوترابی فرد" نماینده قزوین و "علی اکبر آقایی" نماینده سلماس و" امیدوار رضایی میرقائد" نماینده مسجد سلیمان به عنوان موافقان کلیات لایحه بودجه 90 سخن گفتند.

نمایندگان در جلسه علنی امروزخود بررسی لایحه بودجه سال جاری را در حالی در صحن علنی آغاز کردند که دولت با 75 روز تأخیر بودجه سال 90 را اول اسفندماه سال جاری، به مجلس تقدیم کرد و کمیسیون‌های تخصصی از سوم همین ماه مطالعه لایحه پیشنهادی دولت را در دستور کار قرار دادند تا سرانجام کمیسیون تلفیق با 51 عضو برای سرعت دادن به رسیدگی به بودجه سال آینده به صورت غیر رسمی کار خود را آغاز کرد و در روز 22 اسفند کلیات سندمالی کل کشور در سال 90 را به رأی گذاشت.

با توجه به این که تصویب نهایی بودجه 90 پیش از سال امکان پذیر نبود، نمایندگان با توافق دولت، طرح دو فوریتی مبنی بر پرداخت تنخواهی افزون بر 20هزار میلیارد تومان از خزانه کشور برای اداره دو ماه نخست سال را روز23 اسفند به مجلس تقدیم کردند و شورای نگهبان با قانونی خواندن این طرح، مشکل مالی کشور در دو ماه نخست سال جدید را برطرف می‌کند.

به موجب ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، متمم و چند دوازدهم آن یک شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى بشرح ذیل است:

 نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالیانه کل کشور و پیوست‏ها و سوابق آن تا مدت ده روز مى‏توانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.

کمیسیون‏هاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.

کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف مدت پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیون‏هاى تخصصى گزارش نهایى خود راتنظیم وبه مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.

در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به‏تصویب می رسد. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصره‏ها و ردیف‌ها رسیدگى مى‏شود.

به موجب تبصره 1 ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس، در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان و کمیسیون‏ها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح است. براین اساس، پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

براساس تبصره 2 ماده 216 آئین نامه داخلی مجلس نیز نحوه رسیدگى به اصلاحیه‏هاى بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیش‏بینى‏نشده طبق مقررات معمول در این آئین‏نامه خواهد بود.

همچنین به موجب ماده 217آئین نامه داخلی مجلس، هنگام طرح لایحه بودجه درمجلس، جلسات باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیراز جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد گردد و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس اخذ نشده از دستور خارج نمى‏شود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمى‏تواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چنددوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

بر اساس تبصره ماده 217 آئین نامه داخلی مجلس، اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرحها و لوایح دوفوریتى و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران‏ناپذیرى باشد، در این صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین مى‏شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet